Однією зі складових частин окупаційного режиму нацистських загарбників було насильницьке вивезення мирного населення Миколаївщини на примусові роботи до країн Західної Європи, окупованих Німеччиною. В основному вивозили юнаків та дівчат 1926-1927 року народження. Спочатку це рекламувалося чи не як благодіяння. Так, в газеті «Українська думка», що виходила в Миколаєві, у № 74 від 16 вересня 1942 року з’явилося звернення «Що чекає на тебе у Німеччині?»: «Гарна праця і добра зарплатня. Гарне ставлення, гуртожиток і харчування, соціальна, культурна охорона, охорона здоров’я. Забезпечення твоєї родини на батьківщині. Отже, запишись на Біржі Праці». У випусках газети за 1942-1943 роки публікувались статті з фотографіями житлових приміщень, їдалень для українських робітників, їхні листи з описанням чудових умов праці та життя у Німеччині.
Протее, на цю дешевину мало хто «клюнув». І тоді німці скинули з себе маски добродійників. Робочу силу до Німеччини стали поставляти примусово, людей гнали, немов худобу. За відмову їхати до Німеччини мирне населення підлягало тюремному заключенню, а то і розстрілу.
Працювали остарбайтери (так німці називали робітників зі сходу) на фабриках та заводах, залізничних станціях, кар’єрах, сільськогосподарських роботах. Водночас з тяжкою працею остарбайтери терпіли знущання від господарів, наглядачів, охорони. Всього було вивезено на примусові роботи до Німеччини 5000 мешканців Миколаєва, а по області – 45507 осіб.
Література
Жертвы нацизма свидетельствуют… : сборник воспоминаний / литер. ред. А. О. Кокошко. – Николаев : Изд-во Ирины Гудым, 2010. – 152 с. : ил.
Завдання цієї збірки спогадів – розповісти про жахи війни, фашизму. Це спогади підлітків воєнної доби, остарбайтерів, як називали їх німці.
За гранью человечности : судьбы остарбайтеров в дневниках и воспоминаниях / предисл. В. О. Ентина ; сост.: В. В. Чернявский, В. В. Животовская. – Николаев : Илион, 2017. – 220 с. : ил.
Авторами-упорядниками книги стали заступник директора обласного краєзнавчого музею Валерій Чернявський і вчений секретар музею Віта Животовська. У книзі представлені особисті щоденники і спогади колишніх робітників – жителів Миколаївської області і Херсона, які в 1942-1945 роках перебували на примусових роботах у Третьому рейху.
Истерзанная юность : сборник воспоминаний. – Николаев : Издательство Ирины Гудым, 2005. – 111 с. : фот.
З території Миколаївщини тисячі людей було насильно вивезено в Німеччину. Своїми спогадами діляться молоді люди, наші земляки, безпосередні учасники тих подій.
Шитюк, М. М. Остарбайтери / М. М. Шитюк // Миколаївщина в роки Великої Вітчизняної війни 1941-1944 : (до 60-річчя визволення області від німецько-румунських окупантів) / ред. кол. : О. М. Гаркуша (голова), Ю. О. Шклярський, М. М. Шитюк та ін. – Миколаїв, 2004. – С. 335-354 : іл.
У статі наведені факти примусового вивезення молоді на каторжні роботи в Німеччину з Миколаївської області. У документах називаються прізвища, військові звання і посади німецьких і румунських злочинців та катів нашого народу.
* * *
Ташлай, Л. Вони були остарбайтерами… : насильницький угін мирного населення Миколаївської області у німецьке рабство в роки Великої Вітчизняної війни / Л. Ташлай // Рідне Прибужжя. – 2011. – №39(9 квіт.) . – С. 3.