Архив за 11 Тра 2021

День Лімерику

12 травня відзначається День Лімерику. Лімерик – це гумористичний вірш у п’ять рядків, його назва походить від назви міста Лімерик, Ірландія. Це жартівливі епіграми на будь-яку тему, для яких характерні комічні або гротескні елементи, парономазії, каламбури, гра слів. Дата відзначає день народження письменника Едуарда Ліра. У 1846 році в його «Книзі дурниць» він популяризував цей стиль.

Грав дудар на дуду без угаву…
Зирк — аж змій йому лізе в халяву!
Та він грав-вигравав,
Поки драла змій дав –
Від музики, що грав без угаву.
(Переклад О. Мокровольського)

До жанру лімерика зверталися такі поети, як Альфред Теннісон, Алджернон Чарлз Свінберн, Редьярд Кіплінг, Роберт Льюїс Стівенсон, Льюїс Керрол, Венді Коуп, Марк Твен, Юліан Тувім, С. Баранчик, Анатолій Качан, Юрко Позаяк та ін.

Роальд Дал у дитячій повісті «Матильда» про геніальну дівчинку також вдається до жанру лімерика. Героїня повісті Матильда у перший же день навчання в школі експромтом складає свій лімерик про вчительку

Ми всі задаємо щоденні
питання про вчительку Дженні:
“Чому це в неї
лице мов у феї,
казкове?” Дива незбагненні!
(Переклад Віктора Морозова)

11 травня 1720 року народився барон Мюнхгаузен – німецький барон, історичне обличчя та літературний персонаж

Єронім фон Мюнхгаузен (нім. Hieronymus von Münchhausen; 11 травня 1720 — 22 лютого 1797) — німецький фрайгер (барон). Представник німецького шляхетного роду Мюнхгаузенів. Народився у Боденвердері. Ротмістр російської служби та літературний персонаж. Гумористичні історії про його життя, почасти розказані самим бароном, почасти вигадані анонімними авторами, зібрали Рудольф Еріх Распе та Ґотфрід Август Бюргер в книзі «Пригоди барона Мюнхгаузена». Ім’я Мюнхгаузена стало прозивним для людини, яка розповідає неймовірні історії. Прізвисько — барон-брехун.

Карл-Фрідріх-Ієронім був п’ятим із восьми дітей у родині полковника Отто фон Мюнхгаузена. Батько помер, коли хлопчику було 4 роки, і його виховувала мати. У 1735 році 15-річний Мюнхгаузен поступає пажем на службу до можновладного герцога Брауншвайґ-Вольфенбюттельского Фердинанда-Альбрехта II.

далее »