Рубрика: Арка новин

165 років від дня народження Френка Лаймена Баума

Френк Баум — американський дитячий письменник, автор серії казок про країну Оз. Народився 15 травня 1856 року в штаті Нью-Йорк в родині заможного бізнесмена-нафтовика. Отримав домашню початкову освіту, навчався у військовій академії, звідки втік додому. Писати й друкуватися (на власному верстаті, подарованому йому батьком) почав рано. В 17 років заснував власний бізнес — торгівлю колекційними поштовими марками і випуск журналу «Філателіст». Захоплення сценою довело його до банкрутства, тож довелося ненадовго стати клерком. 20-річний Баум став вирощувати елітних курей і видавав фаховий журнал «Записки птахівника». Першу книгу «Спарювання, розведення, утримання й адміністрування різновидів птиці Гамбурзької породи» Баум написав у 36-річному віці — вже після того, як батько побудував йому власний театр, де Френк успішно виступав як директор, драматург, режисер і актор. далее »

День науки в Україні

15 травня – День науки в Україні. Щороку в третю суботу травня  відзначається День науки – свято, яке встановлено у 1997 році наказом президента України «…на підтримку ініціативи відомих вчених, наукових установ, а також професійних спілок України…».

Україна являє собою державу з високим рівнем освіти і науки. НАН України – Національна Академія Наук України, була заснована 27-го листопада 1918-го року і зараз має 3 секції, близько 14-ти відділень і 170 інститутів та інших наукових установ, а також 1400 науково-дослідних інститутів і 330 вищих навчальних закладів, в котрих процюють більш ніж 7000 докторів і 78000 кандидатів наук.

далее »

День Лімерику

12 травня відзначається День Лімерику. Лімерик – це гумористичний вірш у п’ять рядків, його назва походить від назви міста Лімерик, Ірландія. Це жартівливі епіграми на будь-яку тему, для яких характерні комічні або гротескні елементи, парономазії, каламбури, гра слів. Дата відзначає день народження письменника Едуарда Ліра. У 1846 році в його «Книзі дурниць» він популяризував цей стиль.

Грав дудар на дуду без угаву…
Зирк — аж змій йому лізе в халяву!
Та він грав-вигравав,
Поки драла змій дав –
Від музики, що грав без угаву.
(Переклад О. Мокровольського)

До жанру лімерика зверталися такі поети, як Альфред Теннісон, Алджернон Чарлз Свінберн, Редьярд Кіплінг, Роберт Льюїс Стівенсон, Льюїс Керрол, Венді Коуп, Марк Твен, Юліан Тувім, С. Баранчик, Анатолій Качан, Юрко Позаяк та ін.

Роальд Дал у дитячій повісті «Матильда» про геніальну дівчинку також вдається до жанру лімерика. Героїня повісті Матильда у перший же день навчання в школі експромтом складає свій лімерик про вчительку

Ми всі задаємо щоденні
питання про вчительку Дженні:
“Чому це в неї
лице мов у феї,
казкове?” Дива незбагненні!
(Переклад Віктора Морозова)

11 травня 1720 року народився барон Мюнхгаузен – німецький барон, історичне обличчя та літературний персонаж

Єронім фон Мюнхгаузен (нім. Hieronymus von Münchhausen; 11 травня 1720 — 22 лютого 1797) — німецький фрайгер (барон). Представник німецького шляхетного роду Мюнхгаузенів. Народився у Боденвердері. Ротмістр російської служби та літературний персонаж. Гумористичні історії про його життя, почасти розказані самим бароном, почасти вигадані анонімними авторами, зібрали Рудольф Еріх Распе та Ґотфрід Август Бюргер в книзі «Пригоди барона Мюнхгаузена». Ім’я Мюнхгаузена стало прозивним для людини, яка розповідає неймовірні історії. Прізвисько — барон-брехун.

Карл-Фрідріх-Ієронім був п’ятим із восьми дітей у родині полковника Отто фон Мюнхгаузена. Батько помер, коли хлопчику було 4 роки, і його виховувала мати. У 1735 році 15-річний Мюнхгаузен поступає пажем на службу до можновладного герцога Брауншвайґ-Вольфенбюттельского Фердинанда-Альбрехта II.

далее »

140 років від дня народження Марійки Підгірянки

   СьМарійка Підгірянкаогодні виповнюється 140 років від дня народження відомої галичанки, української поетеси та освітянки – Марійки Підгірянки.
Більшість своїх творів поетеса написала для дітей і про дітей. Основні мотиви віршів Марійки Підгірянки — мрії про краще майбутнє народу, оспівування краси рідного краю, природи Карпат. Авторка щедро використовує фольклорні мотиви, її вірші ніжні і легкі, часто нагадують українські народні пісні («Співанки», «Вечір», «Що роблю я, що я дію»). далее »

Світлані Володимирівні Прудник – 65!

Прудник Світлана Володимирівна (прозаїк, журналіст) народилася 28 березня 1956 року в місті Нікополі Дніпропетровської області. 1973 року закінчила із золотою медаллю Нікопольску середню школу № 19. Із 1973 до 1978 року — студентка факультету журналістики Київського національного університету імені Т. Г. Шевченка. Після закінчення університету майже 17 років працювала в дитячій газеті «Зірка». Починаючи з вересня 1995 року – редактор віділу літератури всеукраїнського дитячого журналу «Барвінок». Друкувалася в газетах «Зірка», «Перченя», «Порадниця», журналах «Барвінок», «Малятко», «Ангелятко», «Мамине сонечко», «Перець», «Початкова школа», читанках. Казки звучать у передачі «Вечірня колисанка» на українському радіо. Авторка книжок: «Казки затишного лісу», «Острів балакунів (2007), «Одинадцять казок про дванадцять місяців» (2008), «Якби ти був добрим» (2009), «Стрибаюче місто» (2010). Заслужений журналіст України, нагороджена Грамотою Верховної Ради України, Почесною грамотою Кабінету Міністрів України. Книга «Як знайшлися літери» увійшла до списку номінантів «Дитяча книга року BBC» (2012). Член Національної спілки письменників України з 2010 року.

далее »

Олександру Дюловичу Гаврошу – 50!

Журналіст і письменник, автор пригодницьких повістей і п’єс для дітей, а також поезії і прози для дорослих.

Народився 26 березня 1971 року в Ужгороді. Закінчив факультет журналістики НУ ім. І. Франка, відтоді дописує в різні періодичні видання в Україні.

2007 року дебютував як дитячий письменник, написавши про життя маловідомого у «великій Україні» закарпатського атлета Івана Сили («Неймовірні пригоди Івана Сили, найдужчої людини світу»). За рік з’явилася книжка на матеріалі легенд про відомого на Закарпатті румунського розбійника Пинтю («Пригоди тричі славного розбійника Пинті»).

далее »

Всесвітній день Землі

20 березня весь світ відзначає День нашої планети.

Цей міжнародний День покликаний не стільки покращувати екологію у світі, скільки звертати увагу людини на проблеми, які вона створює своєю діяльністю. Далі розповідаємо, як прийнято відзначати День Землі, присвячений повазі та піклуванню про навколишнє середовище.

У всьому світі 20 березня відзначається Міжнародний день Землі, запроваджений з ініціативи Організації об’єднаних націй. Цю дату обрали не випадково: 20 березня знане як день весняного рівнодення, символ пробудження природи і початку нового кола її розвитку.

далее »

Всесвітній день казки

20 березня – Всесвітній день казки

«Забута казка – це золоте намисто, яке впало на морське дно» – кажуть старі люди.  Чи задумувались ви над тим, чому живуть і не вмирають народні казки! А безсмертні вони тому, що в них живе і не вмирає сам народ, казки упродовж віків були і залишаються чарівними провідниками доброти і милосердя. Гортаючи сторінки улюблених казок, ви зрозумієте, що казки – то наші великі вчителі, що спочатку виховують, а потім розважають.

далее »

18 березня – День абсолютно неймовірних дітей (Absolutely Incredible Kids Day)

День абсолютно неймовірних дітей присвячений всім неймовірним дітям в нашому житті. День надихає і спонукає дітей робити дивовижні речі, даючи їм зрозуміти, наскільки вони неймовірні. Це неофіційне свято, організований організацією «Кемп Файр» – мультикультурної і несектантською молодіжною організацією розвитку. Це свято, що відзначається щорічно в третій четвер березня закликає батьків визнавати досягнення своїх дітей і нагороджувати їх за це.

далее »