165 років від дня народження Френка Лаймена Баума

Френк Баум — американський дитячий письменник, автор серії казок про країну Оз. Народився 15 травня 1856 року в штаті Нью-Йорк в родині заможного бізнесмена-нафтовика. Отримав домашню початкову освіту, навчався у військовій академії, звідки втік додому. Писати й друкуватися (на власному верстаті, подарованому йому батьком) почав рано. В 17 років заснував власний бізнес — торгівлю колекційними поштовими марками і випуск журналу «Філателіст». Захоплення сценою довело його до банкрутства, тож довелося ненадовго стати клерком. 20-річний Баум став вирощувати елітних курей і видавав фаховий журнал «Записки птахівника». Першу книгу «Спарювання, розведення, утримання й адміністрування різновидів птиці Гамбурзької породи» Баум написав у 36-річному віці — вже після того, як батько побудував йому власний театр, де Френк успішно виступав як директор, драматург, режисер і актор. далее »

День науки в Україні

15 травня – День науки в Україні. Щороку в третю суботу травня  відзначається День науки – свято, яке встановлено у 1997 році наказом президента України «…на підтримку ініціативи відомих вчених, наукових установ, а також професійних спілок України…».

Україна являє собою державу з високим рівнем освіти і науки. НАН України – Національна Академія Наук України, була заснована 27-го листопада 1918-го року і зараз має 3 секції, близько 14-ти відділень і 170 інститутів та інших наукових установ, а також 1400 науково-дослідних інститутів і 330 вищих навчальних закладів, в котрих процюють більш ніж 7000 докторів і 78000 кандидатів наук.

далее »

День Лімерику

12 травня відзначається День Лімерику. Лімерик – це гумористичний вірш у п’ять рядків, його назва походить від назви міста Лімерик, Ірландія. Це жартівливі епіграми на будь-яку тему, для яких характерні комічні або гротескні елементи, парономазії, каламбури, гра слів. Дата відзначає день народження письменника Едуарда Ліра. У 1846 році в його «Книзі дурниць» він популяризував цей стиль.

Грав дудар на дуду без угаву…
Зирк — аж змій йому лізе в халяву!
Та він грав-вигравав,
Поки драла змій дав –
Від музики, що грав без угаву.
(Переклад О. Мокровольського)

До жанру лімерика зверталися такі поети, як Альфред Теннісон, Алджернон Чарлз Свінберн, Редьярд Кіплінг, Роберт Льюїс Стівенсон, Льюїс Керрол, Венді Коуп, Марк Твен, Юліан Тувім, С. Баранчик, Анатолій Качан, Юрко Позаяк та ін.

Роальд Дал у дитячій повісті «Матильда» про геніальну дівчинку також вдається до жанру лімерика. Героїня повісті Матильда у перший же день навчання в школі експромтом складає свій лімерик про вчительку

Ми всі задаємо щоденні
питання про вчительку Дженні:
“Чому це в неї
лице мов у феї,
казкове?” Дива незбагненні!
(Переклад Віктора Морозова)

11 травня 1720 року народився барон Мюнхгаузен – німецький барон, історичне обличчя та літературний персонаж

Єронім фон Мюнхгаузен (нім. Hieronymus von Münchhausen; 11 травня 1720 — 22 лютого 1797) — німецький фрайгер (барон). Представник німецького шляхетного роду Мюнхгаузенів. Народився у Боденвердері. Ротмістр російської служби та літературний персонаж. Гумористичні історії про його життя, почасти розказані самим бароном, почасти вигадані анонімними авторами, зібрали Рудольф Еріх Распе та Ґотфрід Август Бюргер в книзі «Пригоди барона Мюнхгаузена». Ім’я Мюнхгаузена стало прозивним для людини, яка розповідає неймовірні історії. Прізвисько — барон-брехун.

Карл-Фрідріх-Ієронім був п’ятим із восьми дітей у родині полковника Отто фон Мюнхгаузена. Батько помер, коли хлопчику було 4 роки, і його виховувала мати. У 1735 році 15-річний Мюнхгаузен поступає пажем на службу до можновладного герцога Брауншвайґ-Вольфенбюттельского Фердинанда-Альбрехта II.

далее »

Країна історій. Чари Бажання

Колфер, Кріс. Країна історій. Чари Бажання [Текст] : [роман : для серед. та ст. шк. віку]. Кн. 1 / К. Колфер ; пер. з англ. А. О. Юрченко ; іл. Б. Дормана. – Харків : Ранок, 2020. – 448 с.

Привіт! Почитайка рекомендує першу книгу циклу «Країна історій» відомого американського співака, актора та письменника Кріса Колфера! далее »

Майстер-клас “Троянда з атласних стрічок”

Прошение Полины Треммер

Діти шпигунки

Шкарпеткожери завжди поряд

Думай як Леонардо да Вінчі

Карзан, К. Думай як Леонардо да Вінчі [Текст] : [наук.-попул. вид. : для дітей серед. шк. віку] / К. Карзан, С. Скалько ; пер. з італ. Л. М. Михайлова ; худож. І. Фульґезу. – Харків : Ранок, 2019. – 96 с.

Привіт! Сьогодні Почитайка рекомендує незвичайну книгу, легку в подачі інформації, деякі факти, завдання і досліди будуть цікаві і дорослим!

 

далее »