адмірал, генерал-ад’ютант, головний командир порту і військовий губернатор Миколаєва(1860-1871)
(1811-1892)
Біографічна довідка
Готліб Фрідріх фон Глазенап народився у Ліфляндській губернії в сім’ї військовослужбовців. З часом йому було змінено ім’я на Богдан Олександрович фон Глазенап. Він був зарахований до початкового класу Морського кадетського корпусу. У 13 років став гардемарином, під час навчання вирушає в плавання по Балтійському морю та до Ісландії. В 1826 році закінчує навчання зі званням мічман. У 1826-1829 роках взяв участь в навколосвітній експедиції адмірала Федора Петровича Літке. Після трьох років плавання був нагороджений орденом Святої Анни ІІІ ступеня та отримав грошову премію. В 1830 на кораблі «Кронштадт» ходив у Фінській затоці. У 1831 році брав участь у Польській війні, отримав звання лейтенант, нагороджений орденом Св. Володимира IV ступеня, золотою шаблею з написом «За хоробрість», знаком «Virtuti Militari» IV ступеня і срібною медаллю «За взяття штурмом Варшави». У 1833 році, будучи лейтенантом флоту, нагороджений Орденом Св. Георгія IV ступеня «За сумлінну вислугу, в офіцерських чинах, 18-ти шестимісячних морських кампаній». 1834 року призначений ад’ютантом до начальника Головного морського штабу, а в 1838-му – флігель-ад’ютантом до імператора, того ж року супроводжує осіб царської родини на придворних кораблях.
1839 року Б. О. Глазенапа відправляють до Миколаєва, там разом з командувачем Чорноморського флоту віце-адміралом М. П. Лазарєвим брав участь у висадці десанту на Абхазький берег. У 1841–1845 роках командував різними суднами в Балтійському морі.
1844 року був підвищений в чин капітана 2-го рангу, 1846 року – в чин капітана 1-го рангу. У 1848-1849 роках обіймав посаду головного редактора журналу «Морской сборник». У 1858 році призначений генерал-ад’ютантом. У 1858-1860 роках – командир порту і військовий губернатор в Архангельську.
На початку 1860 року Богдана Олександровича Глазенапа призначають Головним командиром Миколаївського порту та військовим губернатором Миколаєва. Перед новим губернатором стояло важливе завдання: відродити місто, яке повільно вмирало. Перше, за що взявся Глазенап, – це розробка програми з відновлення й розвитку міста. Для цього він поставив декілька цілей: розширення внутрішньої торгівлі; відкриття зовнішньої торгівлі; розвиток освіти серед людей; підвищення розвитку культури суспільства; розвиток шляхів сполучення з іншими країнами. Завдяки Богдану Олександровичу в 1862 році Морське міністерство видало указ, в якому дозволило вхід у Миколаївський комерційний порт іноземним суднам. Також цим указом іноземцям надалося право проживання в Миколаєві та ведення торгово-промислової діяльності. З цього часу починається розквіт міста. За час правління Глазенапа в місті відкриваються школи, чоловічі та жіночі гімназії, перший у Миколаєві дитячий садок та міська лікарня, починається будівництво колії Миколаїв – Знам’янка, яка б сполучила місто з іншими містами. З’являється Міський громадський банк, який допомагав населенню в комунальних проектах (замощення вулиць, їх освітлення тощо). За десять років губернаторства Глазенапа населення Миколаєва збільшилося вдвічі, почало розвиватись приватне будівництво, з’являються нові готелі й театри. Цей потужний розвиток міста призупинився лише в період революції.
1869 року отримав чин адмірала. У 1871 році Глазенапа переводять до Санкт-Петербурга, де він став членом Адміралтейств-ради та Олександрівського комітету піклування поранених воїнів.
На честь Богдана Олександровича Глазенапа в Миколаєві в 1882 році вулицю Молдавську було перейменовано в Глазенапівську, в пам’ять про губернатора який так багато зробив для розвитку та відродження міста. (1919 року стала вулицею Декабристів). Богдан Олександрович Глазенап перший почесний громадянин міста.
Література
- Крючков, Ю. С. Глазенап, Богдан Александрович : [биограф. справка] / Ю. С. Крючков // Николаевцы. 1789 – 1999: энцикл. словарь. – Николаев, 1999. – С. 101-102.
- Никитин, В. И. Архангельский период жизни Б. А. фон Глазенапа / В. И. Никитин // Історія. Етнографія. Культура. Нові дослідження : VIII Миколаївська обласна краєзнавча конференція. – Миколаїв : Можливості Кіммерії, 2010. – С. 309-311.
- Никитин, В. И. Богдан Александрович фон Глазенап : [науч.-попул. изд.] / В. И. Никитин . – Николаев : Изд-во Ирины Гудым, 2010. – 56 с. : ил. – (Легендарные имена).
* * *
- Гаврилов, С. Остзейский рыцарь : [Готлиб Фридрих фон Глазенап] / С. Гаврилов // Наш город. – 2010. – №10(10 марта). – С. 8-9. ; Южная правда. – 2012. – №69-70(26-28 июня). – С. 4.
- Полтора века назад Николаев освещался 42 фонарями : за какие заслуги в честь губернатора Глазенапа горожане назвали улицу, а потом переименовали // Николаевские новости. – 2021. – N 8(20 янв.). – С. 8 : фот.
- Христова, Н. Смешенье языков, домов, имен, сословий. улица Глазенаповская / Н. Христова, И. Гаврилов // Вечерний Николаев. – 2019. – N 62(13 авг.). – С. 4.