Цигульова Оксана Миколаївна

українська спортсменка, батутистка, майстер спорту Міжнародного класу  зі стрибків на батуті, багаторазова чемпіонка України, призерка першості СРСР і міжнародних змагань, чемпіонка Європи в синхронних стрибках, срібна призерка першості Європи в командному заліку (1993), срібна призерка чемпіонату світу в командних змаганнях, бронзова призерка чемпіонату світу в синхронних стрибках (1994), абсолютна чемпіонка України (1995), чемпіонка світу (1996, 1999), чемпіонка Всесвітніх студентських ігор (1997), переможниця Кубка світу – 1999 (м. Тавіра, Португалія), срібна призерка ХХVII літніх Олімпійських ігор в Сіднеї (2000) зі стрибків на батуті в особистому заліку. Нагороджена орденом княгині Ольги ІІІ ступеня.

   Цигульова Оксана Миколаївна народилася 15 грудня 1973 року в місті Миколаєві. Почала займатися стрибками на батуті з раннього віку. Батьки хотіли, щоб Оксана займалася танцями, гімнастикою чи плаванням. Спочатку свою п’ятирічну дочку батьки привели навчатися танцям. Але Оксану не захопили танцювальні па. Енергія
у непосиди била через край, і керівник ансамблю порадив зайняти дівчинку спортом. Спочатку це була група загальнофізичної підготовки. Потім гімнастика, плавання, стрибки у воду з трампліну, батут. Через два роки Олександр Кіров, який займався з дітьми, направив здібну, як з’ясувалося потім, дівчинку до відомих уже тоді тренерів-батутистів Людмили і Володимира Горжіїв. Навряд чи припускав тоді педагог, що це стане для Оксани зоряною путівкою, яка поклала початок її спортивної кар’єри.

Ще в третьому класі їй довелося змінити місцеву загальноосвітню школу на віддалену, в якій був спортивний клас. Навчання тут проходило
в денний час, з урахуванням вранішніх і вечірніх тренувань. Потім Оксана вчилася в спортінтернаті. Тренування, збори, змагання… Із 14 років почала успішно виступати на першості України і міжнародних змаганнях різного рівня. Ось і перші перемоги. Як в одиночних стрибках, так і в синхронних – разом з Оленою Мовчан. Вперше вони виграли чемпіонат Європи 1993 року. І це було початком стабільного призерства на змаганнях Європейського і світового рівня. Бронзова медаль чемпіонату світу 1994 року, а через два роки, 1996, – «золото». 1997 року, коли вони зійшли на п’єдестал пошани Всесвітніх студентських ігор, Гімн України звучав на честь наших спортсменок. 1998 року на чемпіонаті світу в Сіднеї вони завоювали срібні медалі. А 1999 року чемпіонат світу – і знову «золото». 1999 року миколаївський дует став володарем Кубка світу. На світовій першості з легкої атлетики в ПАР вони теж стали першими, а значить,  Цигульова і Мовчан отримали ліцензії на участь в Олімпіаді. Втім, путівка туди була лише одна.

Оксана Цигульова закінчила факультет фізичного виховання Миколаївського педагогічного інституту. Тренувалася шість днів на тиждень, по дві години вранці і увечері, бувало і більше.
Якось Оксана хотіла кинути заняття батутом. Раніше цей вид спорту ще не був олімпійським і вважався безперспективним. Підтримав її чоловік. Саме він переконав її залишитися у великому спорті. І виявився правим.

Батут як олімпійський вид спорту дебютував на Олімпіаді 2000 року в Сіднеї і, на жаль, були тільки індивідуальні стрибки. Синхронні виступи батутистів набагато видовищніші, і це оцінила багатотисячна аудиторія під час показових виступів, де свою майстерність показали Оксана Цигульова і Олена Мовчан. Але на Олімпіаді 2000 року чоловічі і жіночі команди 12 країн світу представили по одному спортсмену-батутисту. За Україну випала честь виступати Оксані Цигульовій і Олександру Чорноносу – спортсменам, які мали більш високий рейтинг.

Кваліфікаційну програму Оксана Цигульова закінчила з третім результатом, і це дало їй право брати участь у фіналі. Вона стрибала сьомою. Цигульова виступила чудово, стрибки виконала чисто. Услід за нею виступала росіянка Ірина Караваєва. Володимир Горжій упевнений, що якби судив комп’ютер, результат був би на користь Оксани. Росіянка стрибала вище, виконала найскладнішу комбінацію, але ритм був рваний, і за «зону» виходила, норми не дотрималася. Оксана Цигульова – це точність, продумана композиція, могутня кінцівка. До оголошення результату Оксана Цигульова думала, що буде першою, проте судді винесли свою ухвалу – «золото» відправилося до Росії, а Оксана Цигульова стала срібною призеркою ХХVII літніх Олімпійських ігор в Сіднеї (2000) зі стрибків на батуті в особистому заліку. Потім багато раз переглядали і аналізували відеозйомку виступів і не помітили у Оксани того, за що потрібно знімати бали…

Оксана Миколаївна Цигульова у 1998 – 1999 роках входила в десятку кращих спортсменів України.  Нагороджена орденом княгині Ольги ІІІ ступеня. За підсумками Миколаївського міського конкурсу «Людина року» удостоєна звання «Городянин року – 2000» в номінації «Фізкультура і спорт», а 2001 року стала переможцем обласного конкурсу «Наші здобутки», присвяченого 10-річчю Незалежності України, в номінації «Кращий спортсмен».

Література

Аров, Б. Л. Цыгулева Оксана Николаевна / Б. Л. Аров // Николаевцы: энцикл. словарь. Николаев,  1999.  С. 347.

Цигульова Оксана Миколаївна : [біогр. довідка] // Людина року. Городянин року (1996-2019) : загальноміська програма : біобібліографічний довідник / Центральна міська бібліотека ім. М. Л. Кропивницького, ЦБС для дорослих м. Миколаєва, ЦВГД “Наваль-Експерт”. – Дев’ятнадцяте вид.,  доп. – Миколаїв : Іліон, 2020. – С. 224-225.

*  *  *

Поздравляем: [Оксана Цибулева награждена орденом княгини Ольги ІІІ степени] // Вечерний Николаев. – 2000. – 10 окт.

Полупанов, И. Оксана и Лена : герои нашого времени / И. Полупанов // Южная правда. – 2000.- 22 янв. – С. 3.

Полупанов, И. Серебро на вес золота : олимпийские имена : [Оксана Цигулева]  / И. Полупанов // Южная правда. – 2000. – 17 окт.

Прокоф’єв, С. Миколаївці – в Сіднеї : [спортивну честь нашої держави на Олімпіаді представлятиме батутистка Оксана Цигульова] / С.Прокоф’єв // Рідне Прибужжя. – 2000. – 9 верес.

Web-ресурси

Цигульова Оксана Миколаївна [Електронний ресурс]  // Вікіпедія : вільна енцикл. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://uk.wikipedia.org/wiki/Цигульова Оксана Миколаївна. – Назва з екрана. – Дата останньої правки : 11.10.2017. – Дата перегляду : 17.10.2019.