Жива Бібліотека – це можливість дізнатися більше про людей, які оточують нас.
Жива Бібліотека – це інтерактивний захід, що надає людський вимір ідеї полікультурності, оскільки сприяє початку спілкування між людьми, які походять з різних соціально-етнічних контекстів.
Жива Бібліотека – це модель, в якій «книжками бібліотеки» є люди з різних соціальних або етнічних середовищ, а «читачами» Книжок є учні середніх шкіл або студенти вищих навчальних закладів.
Жива Бібліотека працює так само, як звичайна бібліотека: “читачі” приходять заповнюють читацький формуляр, вибирають книгу і читають її певний час. Потім повертають книгу до бібліотеки і, якщо хочуть, беруть іншу. Різниця тільки в тому, що книги Живої Бібліотеки – живі люди, а читання – це розмови.
В основі Живої бібліотеки лежить ідея, що треба дати шанс зустрітися тим людям, які в звичайному житті не мають шансу поговорити один з одним. Це підвищує розуміння між людьми і допомагає боротися із забобонами і стереотипами.
Бібліотекарі – організатори Живої бібліотеки, у тому числі Старший Бібліотекар, Помічники Бібліотекаря, Словники та волонтери.
Старший Бібліотекар – людина, яка представляє Живу бібліотеку та сприяє процесу її функціонування.
Помічник Бібліотекаря – людина, яка відповідає за організаційні питання під час заходу.
Словник – людина, яка володіє іноземними мовами та в разі необхідності може надавати послуги перекладу під час проведення заходу.
Книжки – люди різного походження, запрошені до участі в Живій бібліотеці для того, щоб розповісти свої історії групам Читачів.
Читачі – учні шкіл або студенти вищих навчальних закладів, запрошені для спілкування з Книжками та участі в Живій бібліотеці.
– Стандартом вважається «літній варіант» – на відкритому просторі (Спілкування «книг» і «читачів» може відбуватися на лавках парку, а коли «читачів» стане надто багато і всім місця не вистачить, бесіда може перейти просто на траву).
– У холодну пору року доречний «зимовий варіант» – в приміщенні (рекомендуємо обережно вибирати закрите приміщення для розміщення Живої бібліотеки – воно не має бути темним і закупореним. Ідеально провести захід в стандартній бібліотеці або інших молодіжних культурно-суспільних місцях).
– Можливі і інші типи Живої бібліотеки. Наприклад, мобільний. В цьому випадку постійні «книги» переїжджають з міста в місто, де їх «читають» місцеві «читачі». Цей варіант особливо ефективний при проведенні Живих бібліотек в невеликих містах, жителі яких можуть не зважитися стати «книгою» і обнародувати конфіденційну інформацію про себе.
– Ще один тип Живої бібліотеки – онлайновий. Він передбачає віртуальне «читання»: «книга» і «читач» спілкуються в чаті або на блогах.
Далеко не всяка людина, навіть якщо вона мила і товариська, може стати «книгою».
По-перше, вона має бути справжньою, тобто ділитися власним досвідом, власними знаннями.
По-друге, щоб стати «книгою», кандидат повинен:
- бути зрілою і відповідальною особою, що має бажання розповідати стороннім людям про свій статус і досвід об’єктивно і, інколи, критично;
- чітко розуміти сенс назви «книги», яким він може стати;
- бути готовим відповідати на некоректні питання, не хвилюватися із цього приводу і уміти спокійно пояснити свою точку зору;
- бути готовим знов і знов відповідати на одні і ті ж питання;
- цінувати власні погляди і уміти вчасно сказати: «Стоп!» або «Я не відповідатиму!» у відповідь на грубі, нетактовні питання;
- бути готовим завершити бесіду, якщо відчує дискомфорт або небезпеку;
- готовий НЕ СТАТИ «бестселером» (не виключено, що дану «книгу» захочуть узяти всього декілька «читачів») і розумітиме, що це ніяк не пов’язано з оцінкою його особистих якостей;
- бути готовим взяти участь в заході, призначеному на конкретний день; жити в тому місті, де проводиться Жива бібліотека (якщо у вашому проекті немає засобів на компенсацію проїзду учасників з іншого міста).
- «Книгу» можуть взяти «читачі», які зареєстровані.
- Зареєстрованим «читачам» послуги Живої бібліотеки надаються безкоштовно.
- Якщо «книга» «написана» мовою, якою Ви не володієте, Жива бібліотека надасть Вам «словник».
- Кожну «книгу» можна узяти «почитати» всього один раз.
- Якщо «книгу», яку Ви хочете «прочитати», вже узяв інший «читач», Ви можете зарезервувати її для себе на пізніший час або вибрати іншу.
- «Книгу» можна «читати» не більше 30 хвилин. Час «читання» може бути продовжений (лише з попередньої згоди) за умови, що дану «книгу» не замовив хтось інший.
- «Читач» згоден з тим, що «книга» може достроково завершити розмову у випадку, якщо «читач» погано поводиться з нею або ображає її.
Жива бібліотека є ефективним інструментом у наданні можливості вразливим групам розповісти про себе іншим людям, причому без допомоги посередників, бюджет, необхідний для реалізації проекту, невеликий. Живу бібліотеку краще проводити як один з компонентів якогось проекту. Ефективність Живої бібліотеки залежить від регулярності її проведення. Жива бібліотека показує суспільству об’єктивну реальність.
Більш детально за цією адресою: http://humanlibrary.ru/about/metodicheskie-materialyi/#.TtX2btnZdnM