(1840 – 1910)
Кропивницький Марко Лукич народився 22 травня 1840 року, с. Бежбайраки (тепер с. Кропивницьке) на Кіровоградщині. Марко Кропивницький – український письменник, драматург, театральний актор, режисер і композитор. Марко Лукич – фундатор українського професійного театру, йому належить основоположна роль у створенні національної школи театрального мистецтва. Життя та творчість М.Л. Кропивницького тісно пов’язана з Миколаївщиною. У ранньому дитинстві він жив у селі Катеринівка, тепер це село Новокрасне Арбузинського району, де його батько служив управителем. Початкову освіту здобував у селі Олександрівка (тепер Доманівського району). Жив у дитинстві і в селах Молдавці (тепер Козубівка Доманівського району), Дмитрівці (тепер Вознесенського району), а також протягом 1852 – 1853 років навчався в місті Вознесенську. Пізніше в Миколаєві М. Кропивницький часто бував як головний режисер трупи М. Старицького (1883 – 1885 рр.), як керівник театральної трупи (1900,1902). Протягом двох років М. Кропивницький підтримував дружні стосунки з Миколою Аркасом. В архіві М. Аркаса є десятків зо два листів, якими обмінювалися друзі. Саме М. Кропивницькому М. Аркас доручив постановку своєї опери «Катерина».
Меморіальна дошка М. Л. Кропивницькому
У селі Катеринівка (нині с. Новокрасне), яке належало князю Кантакузину, пройшли дитячі роки Марка Лукича Кропивницького. На фасаді приміщення Новокрасненської ЗОШ (вул. Величка, 23) 1995 року, до 155-річчя з дня народження М. Л. Кропивницького, встановлено меморіальну дошку М. Л. Кропивницькому. Дошку замовлено за ініціативи Г. Є. Кислиці, місцевого поета, колишнього голови Арбузинської районної ради та адміністрації (1994-1996 рр.).
Меморіальна кімната М. Л. Кропивницького
2005 року, до 165-ї річниці від дня народження Марка Лукича Кропивницького, в приміщенні Новокрасненської ЗОШ, (вул.Величка, 23) була відкрита меморіальна кімната М. Л. Кропивницького. Меморіальна кімната створена школярами-краєзнавцями, діяльність яких відома далеко за межами області, під керівництвом вчителя історії Олександра Івановича Титаренка, за сприяння київського журналіста і композитора, внука письменника Ігора Олексійовича Кропивницького.
Відкриттю меморіальної кімнати передувала тривала науково-дослідна і пошукова робота. Творча група «Маркові онуки», яка почала працювати над її створенням, змінювала свій склад, але незмінним залишалося бажання увічнити пам’ять славетного земляка.
У меморіальній кімнаті зібрані численні експонати, які дають змогу ознайомитися з життям і творчістю М.Л.Кропивницького. На жаль, незначна площа кімнати не дала змоги розмістити їх зручно для відвідувачів. Експонати кімнати умовно можна поділити на три частини. Перша присвячена життю драматурга та його родини. Друга частина експозиції присвячена творчості Марка Кропивницького, всім граням його таланту. Актор, режисер, драматург, театральний діяч, а ще композитор та художник – все це відображено на стендах та на меморіальній дошці, встановленій на фасаді школи. Розділ експозиції, який має умовну назву «Пам’ять», присвячений вшануванню пам’яті видатного земляка.
Вулиця Марка Кропивницького
На підставі розпоряждення Миколаївської обласної державної адміністрації вiд 26 липня 2024 № 273-р «Про перейменування об’єктів топонімії» у м. Миколаєві вулицю Потьомкінську перейменовано у вулицю Марка Кропивницького; у м. Первомайськ вулицю Андрія Юмашева перейменовано у вулицю Марка Кропивницького.
Література
-
Титаренко, О. І. Меморіальна кімната М.Л.Кропивницького в Новокрасненській ЗОШ. Путівник. Рукопис (зберігається в Новокрасненській ЗОШ). – 2009.
Web-ресурси
-
Меморіальна кімната М. Л. Кропивницького в Новокрасненській школі [Електронний ресурс] / О. Титаренко // Арбузинська районна державна адміністрація. Арбузинська районна рада : [веб-сайт]. – Режим доступу : http://arbuzinka.mk.gov.ua/ua/cultivation/1403168422/, вільний. – Дата останнього доступу : 14.06.2016. – Загол. з екрана.
-
Меморіальна кімната Марка Лукича Кропивницького в Новокрасненській ЗОШ [Електронний ресурс] // Арбузинська централізована бібліотечна система Миколаївської області : [веб-сайт]. – Режим доступу : http://arbuzinkabib.tk/index.php/aktualno/198-wikiday/343-memorialnakimnata, вільний. – Дата останнього доступу : 14.06.2016. – Загол. з екрана.