Миколаївська обласна бібліотека для дітей ім. В.Лягіна - Бібліотека - читачам


     Бібліотека - читачам  Громадські об'єднання дітей та юнацтва

Живи, зростай, країно веселкова!
(Громадські об'єднання дітей та юнацтва)

Рекомендаційний анотований список літератури
Любий друже!

   Процеси розбудови української держави привели до великих змін у різних галузях нашого життя. Але чи не найбільше ці зміни торкнулися дитячих об’єднань.
   Починаючи з кінця 80-х років XX століття у дитячому русі розвинулися процеси, які зруйнували засади єдиних офіційно визнаних організацій – піонерської та комсомольської. Натомість на місце єдиної масової громадської організації дітей та молоді постали об’єднання найрізноманітніших спрямувань.
    А законодавча підтримка ініціатив дітей та молоді створила передумови для виникнення в Україні цілого спектру громадських дитячих об’єднань, до складу яких входять сьогодні десятки тисяч дітей. Розмаїття дитячого та молодіжного руху стало об’єктивною реальністю.
   Саме в цих об’єднаннях ти зможеш виявити свою ініціативу, самостійність, спробувати реалізувати себе в житті суспільства, задовольнити свої потреби у спілкуванні з ровесниками, у дорослішанні та особистісному ствердженні. Вони охоплять ту частину твого життєвого простору, через яку лежить шлях до суспільства.
   А ось більше дізнатися про ті чи інші дитячі та молодіжні об’єднання тобі допоможе цей анотований список літератури. Про кожну організацію, спілку чи рух ти отримаєш коротеньку довідку, а більш детальну інформацію з поданої нижче літератури.

Список складається з таких розділів:

   Література в межах розділу розташована в алфавітному порядку.

Дитячий рух України

   Україна. Закон. Про внесення змін до деяких законів України щодо молодіжних та дитячих громадських організацій: Закон України від 19 жовтня 2006 р. № 271-V/ Президент України //Урядовий кур'єр. - 2006. - 15 листопада. - С. 1[Орієнтир].

   Україна. Президент. Про заходи щодо сприяння розвитку пластового (скаутського) руху в Україні [Текст]: указ від 28 березня 2008 року № 279/ Україна. Президент //Урядовий кур'єр. - 2008. - 30 квітня. - С. 3 [Орієнтир].

   Дитячі об’єднання України [Текст] // Шкільний світ. – 2004. – № 21-23 . – С. 3-127.
У збірнику розповідається про цілий спектр дитячих об’єднань України. Про їх статути, принципи, цілі, методи, атрибути. Представлено візитки таких дитячих об’єднань: спілки піонерських організацій України, всеукраїнської спілки «Екологічна варта», всеукраїнського учнівського творчого об’єднання КРОКС, національної скаутської організації – ПЛАСТ, асоціації гайдів України, СПОК. Розповідається про досвід діяльності окремих дитячих організацій та об’єднань. Наводяться приклади популярних ігор.

   Зайченко А. Дитячий рух в Україні: взаємодія дитячих об’єднань із закладами позашкільної освіти [Текст] / А. Зайченко, О. Кравченко // Шкільний світ. – 2009. – № 2. – С. 1-4.
У сучасних умовах методику діяльності дитячих громадських об’єднань включено в загальну систему виховання особистості. Найбільш потужні дитячі об’єднання в процесі своєї діяльності ставлять за мету системну виховну роботу з дітьми, що передбачає трансляцію певної системи цінностей. Лише там діти набувають значного досвіду активної участі у громадському житті, навчаються соціально-значущих способів самоствердження, солідарної взаємодії.

   Коваль, Л. Небайдужі об’єднуються у спілки/ Л. Коваль //Урядовий кур'єр. – 2009. – 29 серпня. – С. 10
За останніми даними Мін'юсту, на 1 січня 2009 року в Україні зареєстровано 186 всеукраїнських дитячих громадських організацій і спілок. У дитячі спілки маленькі українці мають можливість об'єднуватися з 10 років. Учасники молодіжних громадських організацій - хлопці і дівчата від 14 до 35 років. Їхня діяльність досить різнопланова. Це спільне вирішення освітніх та професійних питань, залучення до розвитку науки, мистецтва, спорту, пропаганда здорового способу життя.

   Мозговий В. На традиціях патріотизму [Текст] / В. Мозговий // Урядовий кур’єр. – 2007. – 23 жовтня. – С. 6.
Спілка української молоді (СУМ) створена у 1925 році в Києві. Основним її завданням була боротьба за відновлення державної незалежності України. Нині метою діяльності СУМ є сприяння розв’язанню молодіжних проблем, виховання національної свідомості в молоді, допомога в її самореалізації та суспільному становленні, створення умов для організованого дозвілля та відпочинку.

   Наша тема: "Спадщина": [про Організацію української молоді "Спадщина"] //Сто талантів. - 2009. - N8. - С. 18-19
Метою діяльності організації євиховання всебічно розвиненої особистості: інтелектуально, духовно і, звичайно, фізично. Як засоби для багатогранного розвитку особистості дітей 10-12 років організація застосовує якомога більше цікавих і веселих забав, ігор, поїздок та мандрівок місцями нашої слави. Вам в жодному разі не доведеться нудьгувати, адже на це не буде часу. Ви швидко закрутитесь у вирі народознавства, історії, медицини, табірництва, виживання...

   Охрімчук Р. Концепція дитячого руху в Україні [Текст] / Р. Охрімчук, Л. Сніцар // Шкільний світ. – 2006. - № 48. – С. 11-17.
Суспільні трансформації упродовж останнього деятиліття з - поміж усіх виховних інститутів чи не найбільше змінили дитячі громадські об’єдання, вплинувши на самі підвалини їх функціонування та соціальний статус: на місці єдиної організації постали численні; на зміну політичним цілям прийшли моральні орієнтири; масовість перестала бути обов’язковою; простір діяльності розширився за межі освітніх установ.

   Федорина А. Їхати на море в Простоквашино чи у «Відвагу» [Текст]: Перший всеукраїнський вишкільний табір проходить на Сумщині / А. Федорина // Україна молода. – 2008. – 2 серпня. – С. 14.
Тут цілком заборонено алкоголь. Нещодавно любитель цигарки втік на річку і викурив її. У таборі «Відвага» це розглядали як НП. «Ну дуже суворо поставилися, - хитає головою Віктор Рог, громадський діяч, письменник, який приїхав проводити заняття у таборі. І посміхається. – Аж я відчув потребу у чомусь покаятися».
    Якщо таку подію розглядають як надзвичайну, то можна уявити загальні вимоги до дисципліни. Інакше, вважають організатори, не можна. Бо тут виховується дух. Тут стають сильнішими і мудрішими. Тут будують себе такими, яких потребує Україна.

Асоціація гайдів України

   Історія Гайдівського руху пов'язана із історією Скаутингу. 1907 року Роберт Баден-Пауелл офіційно засновує рух хлопців-скаутів. Невдовзі скаутинг виходить за межі маленького гуртка і поширюється всією країною, охоплюючи нових членів. І вже 1909 року в Лондоні перед королівським Кришталевим Палацом проводилося величезне скаутське ралі, на якому свої вміння демонстрували одинадцять тисяч скаутів з усіх куточків Англії. Наприкінці ралі несподівано виявилося, що серед хлопців-скаутів були дівчата, переодягнені у хлопчачі форми. Вони називали себе дівчатами-скаутами.
   Ця цікава подія стала поштовхом до виникнення Гайдингу. Баден-Пауелл, побачивши великий інтерес дівчат до скаутського руху, доручив своїй сестрі Аґнес адаптувати Скаутинг для дівчат. На основі книжки Баден-Пауелла «Скаутинг для хлопців» розробляється «Схема для дівчат-гайдів». Назву гайди було запозичено з життя індійських племен (так називали ті племена, що вирізнялися своєю винахідливістю та вправністю). Гайд — буквально означає «людина, яка йде попереду та знаходить дорогу». Офіційним початком Гайдингу можна вважати 1910 рік — рік створення Асоціації Дівчат - Гайдів. Першим керівником її стала сестра Баден-Пауелла Аґнес. Ця різностороння (вона була натуралістом, ботаніком і астрономом) та завжди відкрита до нового досвіду людина стала першим президентом руху дівчат-гайдів. У Баден-Пауелла була ще одна помічниця у справах Гайдингу — його дружина Олав. 1918 року її було проголошено Головним Гайдом і нагороджено найвищою гайдівською нагородою -«Срібною рибою». Історія розвитку гайдівського руху в Україні починається у 90-і роки XX століття. Світовий комітет ВАДГДС приймає рішення про можливість розвитку гайдівського руху на пострадянському просторі. Опіку над щойноствореними загонами гайдів в Україні взяли гайди Норвегії.
   Було розроблено систему навчальних тренінгів для лідерів гайдівського руху в Україні, з яких і розпочалося його поширення. Невдовзі, у листопаді 1995 року відбулася Установча Конференція Асоціації Гайдів України, у якій узяли участь представники 13 областей України, а також гості з Норвегії та Великобританії. Було затверджено Статут АГУ та обрано установчі органи. 1996 року створена організація була офіційно зареєстрована у Міністерстві юстиції України. Так розпочалася повноцінна діяльність Гайдингу в нашій країні.

   Асоціація гайдів України [Текст] // Шкільний світ. – 2004. - № 21-23 . – С. 61-65.
Структура гайдівської організації подібна до структури всіх організацій скаутського типу. Усе, що відбувається , проводиться через життя маленького патруля. Він є «живою одиницею» організації: в ній відображено її ідеологію, принципи, методи. Отже, якщо ви побачите усміхнену й відповідальну дівчинку, яка має нашивку чи значок трилісника на своїй формі, знайте: вона – гайд!

   Кичук Н. Как мы развлекались «по-пластунски» [Текст] / Н. Кичук // Комсомольская правда в Украине. – 2007. – 14 августа. – С. 15.
Один день з життя одеських гайд. Гайдінг: історична довідка.

Дитячий Альпійський рух України

   Голова Правління: Стефанович Олександр Васильович
• Зареєстровано: 26.02.1999 р.
• Адреса: м. Київ, вул. Кіпріанова, 2; тел.: (044) 403-60-63
• e-mail: daru@ukr.net;

   Метою діяльності ДГО «Дитячий Альпійський Рух України» є відстоювання та захист спільних інтересів членів організації, а першочерговими завданнями — залучення дітей до альпійських видів активного відпочинку та соціальний туризм. Свою роботу організація здійснює шляхом розвитку оздоровчо-профілактичного напряму та екологічного виховання. Серед основних реалізованих заходів — ігри «Золотий льодоруб», змагання з техніки альпінізму «Саламандра» та «Тигри скель», мультиспортивні щорічні перегони «День Незалежності». Організований відпочинковий ігровий табір на березі Чорного моря, а для підготовлених дітей та молоді щорічно здійснюється експедиція на найвищу вершину Європи — Ельбрус.
Розроблено програму «Альпійський рух — дітям України», до якої залучено дітей-сиріт та дітей, які залишилися без батьківської опіки. Задля продовження розвитку своєї справи Дитячий Альпійський Рух має наміри розбудувати власну мережу альпійських таборів та високогірних притулків, також є необхідність у великій колибі в Карпатах для дитячого вечірнього спілкування. Організація видає дитячий журнал «Перша вершина».

   Кокіна, В. Романтики живуть у сиротинцях: [Про "Дитячий Альпійський Рух України"]/ В. Кокіна //Урядовий кур'єр. - 2006. - 23 вересня. - С. 7.
Лідер «Дитячого альпійського руху» Олександр Стефанович на тридцятому році занять альпінізмом здійснив близько 200 сходжень. Привчив до цього виду спорту синів, а також сотні дітей із вразливих сімей та сиріт і напівсиріт із шкіл-інтернатів.

Всеукраїнський громадський дитячий рух «Школа безпеки»

   Голова: Осипенко Сергій Іванович
• Зареєстровано: 20.04.2000 р.
• Адреса: м. Київ, вул. Вишгородська, 21;
тел.: (044) 430-93-52
• e-mail: iducz@nms.gov.ua

   Правилом «Знати, щоб передбачити, передбачити, щоб діяти» користується «Школа безпеки» у своїй діяльності. Основною метою діяльності дитячої організації є пропаганда безпечного, здорового способу життя.
   Завданнями організації є навчання навичкам поводження в різних життєвих ситуаціях; навчання наданню само- і взаємодопомоги у разі виникнення екстремальних надзвичайних ситуацій; підвищення рівня практичної підготовки дітей та підлітків до надзвичайних ситуацій, пропаганда професії рятувальника.
Виконання своїх завдань організація здійснює у двох пріоритетних напрямах — навчання за програмами «Школа безпеки» та «Юний рятувальник», а також проведення зборів, змагань, польових таборів і семінарів.
   Щорічно, з 1995 р., організацією проводиться Всеукраїнський збір-змагання «Школа безпеки», який вона планує розвивати і надалі. Також серед планів на майбутнє — проведення Всеукраїнського польового табору юних рятувальників. Співпрацює з ЮНІСЕФ.

   Знати, щоб передбачити, передбачити, щоб діяти [Текст]: Нова рятувальна зміна // Я сам(а). – 2005. - №15. – С. 8-9.
Нещодавно в смт Брюховичі Львівської області відбувся ювілейний V Всеукраїнський збір-змагання юних рятувальників «Школа безпеки», організатором якого є Всеукраїнський громадський дитячий рух «Школа безпеки».

Всеукраїнська дитяча спілка «Екологічна варта»

   Голова Ради: Проніна Марія Сергіївна
• Зареєстровано: 13.05.2000 р.
• Адреса: м.Київ, вул. Антоновича, 107, к. 26; тел.: (044)522-92-64
• Для листування: 03150, м. Київ-150, а/с №163
• e-mail: VARTA@ekoleague.net
• web-site: www.ekoleague.net

   «Виховання екологічно свідомої особистості. Станьмо на варті власного майбутнього!» — девіз діяльності Спілки. «Екологічна варта» стала системою громадського екологічного виховання, системою самоврядування та виховання екологічно свідомого лідера, практичною дією на захист довкілля. Основною метою її діяльності є виховання екологічно свідомої особистості через організацію цікавої екологічної роботи з дітьми та молоддю, залучення їх до участі у дослідній роботі та природоохоронних акціях.
    Спілка працює у науково-дослідному, освітньо-виховному, благодійницькому та просвітницько-пропагандистському напрямах. Серед реалізованих організацією заходів — проекти «Прибери планету» та «Школа вартового лідера», проведення фестивалю екологічної творчості молоді «Свіжий вітер». У планах подальшого розвитку Спілки передбачається утримання літнього оздоровчого табору «Екологічна варта», проведення педагогічного конкурсу «Покликання душі» та конкурсу екологічних проектів для учнівської молоді, а також проведення практичної природоохоронної роботи.
   Член УНКМО та НРМОУ, налагоджена співпраця з міжнародною екологічною коаліцією організацій «ЕКО-Форум», українськими екологічними організаціями.

   Всеукраїнська дитяча спілка «Екологічна варта» [Текст] // Учнівські об’єднання / Укл. Я. М. Шуль. – Тернопіль: Видавництво Астон, 2006. –С. 9.
Коротка інформація про організацю.

   Всеукраїнська дитяча спілка «Екологічна варта» [Текст] // Шкільний світ. – 2004. - № 21-23 . – С. 53-55.
«Екологічна варта» прагне чистого довкілля для нашої землі. Діти, підлітки, молодь, об’єднавши свої зусилля на захист природи, здатні сьогодні не тільки прикрасити планету, а й змінити екологічну свідомість людства. Вони - діти України. Їх об’єднали три кольори: синій, що символізує чисте небо та прозорість джерел; жовтий – багатство ланів і щедрість сонця; зелений – колір життя.

Всеукраїнське дитяче патріотичне об’єднання «Майбутнє України»

   Голова: Мальчін Георгій Васильович
• Зареєстровано: 15.04.1997 р.
• Контакти: 18000 м. Черкаси, вул. О.Шашкевича 20.
• E-mail: serg@sinnis.uch.net

   До організації входить приблизно 10000 молодих людей, переважно діти. Основною метою діяльності організації є всебічне виховання дітей та виховання у дусі патріотизму. Основні напрями діяльності співпадають з основною метою – це виховання дітей у дусі патріотизму. Одними з найбільш відомих проектів є «Чисте місто», «Шлях до храму», «Кров, сльози та реальність Афганістану» та «Соколята України», що реалізуються за підтримки Міністерства України у справах сімї, молоді та спорту.

Всеукраїнське дитяче творче об’єднання культурних, розумних, організованих, спритних «КРОКС»

   Голова Ради: Косенко Валерій Михайлович
• Зареєстровано: 17.05.1996 р.
• Адреса: Київська обл., смт. Борова, вул. Фастівська, 41; тел.: (04465) 4-22-99, (067) 301-59-54
• e-mail: kroks@kroks.org.ua;

   Період започаткування організації — 1971-1975 роки, але офіційна дата створення — 5 листопада 1993 року. Метою її діяльності є комплексна підготовка членів КРОКС до самостійного творчого життя, а чітке виконання поставлених цілей організація вважає своїм найбільшим досягненням.
   У проведенні своєї роботи Об’єднання поставило такі основні завдання: залучення дітей до творчості, об’єднання зусиль тих, хто працює з дітьми, для сприяння всебічному розвитку розумових здібностей дитини, забезпечення умов для творчого розвитку особистості.
   КРОКС всебічно сприяє інтелектуальному, фізичному, духовному та загальному розвитку дитини. За 2005 рік КРОКС провело 10 традиційних щорічних всеукраїнських заходів, серед яких чемпіонат «Інтелектуальна мішень», конкурс «ДРУГ-2005», десятий Кубок України для КРОКСівців різних поколінь (м. Тернопіль) та чемпіонат України серед сільських дітей. Також організацією ініційовано і втілено у життя проект третього літнього оздоровчо-розвиваючого наметового табору «Говерла».

   Всеукраїнське учнівське об’єднання КРОКС [Текст] // Шкільний світ. – 2004. - № 21-23 . – С. 55-59.
Діяльність КРОКСу дещо нагадує предметну олімпіаду, спартакіаду, КВК, «Поле чудес». Але його метою є не разовий захід, а щоденна робота з підготовки дитини до самостійного творчого життя у суспільстві та розвитку в неї здатності зробити своє життя щасливим.

Всеукраїнська молодіжна громадська організація «Діти і молодь»

   Голова: Уваров Олег Анатолійович
• Зареєстровано: 20.11.2003 р.
• Контакти: м. Київ, вул. Малинковського 25, к. 213 т. 209-36-39, 206-11-31
• russs@ukr.net

   Основною метою діяльності відомої Всеукраїнської молодіжної організації «Діти і молодь» є допомага дітям та молоді в усіх аспектах їхнього життя, турбота про оздоровлення молодого українського покоління та благодійна діяльність. Організація має осередки у більшості областей нашої держави та нараховує постійних дієвих членів більше ста осіб. Основні програми спрямовані на оздоровлення дітей та молоді на узбережжі Чорного моря, у Херсонській та Запорізькій областях. Одними з найбільш відомих проектів є программа оздоровлення «Від серця до серця» та проект, що має на меті поширення музичної літератури серед дітей та молоді, які проживають у віддалених куточках України.
   ВМГО «Діти і молодь» співпрацює з багатьма молодіжними організаціями та плекає надію на розвиток молодіжного сектору.

Організації юних козачат

   Козацькими стежками [Текст] // Учнівські об’єднання / Укл. Я. М. Шуль. – Тернопіль: Видавництво Астон, 2006. – С. 17-32.
Новий період у житті українського народу - незалежність – покликав до життя і нові форми роботи з дітьми. Сьогодні підростаюче покоління виховують також на традиціях українського козацтва, на високих прикладах лицарського ставлення до України. Саме тому при деяких школах почали створюватися козацькі коші, які мають свій Кодекс козацької честі, доблесті і милосердя. У цьому розділі ви знайдете Положення про дитячо-юнацьке об’єднання «Козацький шлях», познайомитеся з основними напрямками його діяльності, умовами і порядком прийому в члени об’єднання, правами і обов’язками його учасників.

   Приступ Н. Січ на канікулах [Текст]: У козацькому таборі хлопчаки опановували стрільбу з лука, верхову їзду та бойове мистецтво / Н. Приступ // Україна молода. – 2008. – 18 липня. – С. 22.
   У селі Вереміївка на Черкащині цього літа вперше відбувся козацький вишкільний табір «Вереміївська Січ на Дніпрі». Базою для таборування стала територія музейного комплексу Володимира Недяка «Козацькі землі України». Табір – за три кілометри від села, дістатися до нього можна лише стежкою, що в’ється поміж ярами. На березі Дніпра вишикувалися військові намети, що слугують козацькими куренями.
   У таборі дітей вчать загартовуватися повітрям, сонцем, водою. А ще плавати, стріляти, боротися, володіти навиками лікаря-травника, співати, знати історію свого краю, лицарів свого народу.

   Приступ, Н. Усі на Січ!/ Н. Приступ //Веселочка. - 2009. - N4. - С. 20-21
   Табір "Козацька фортеця", що організовує Козацька лицарська школа, випадає із звичайних уявлень про літній відпочинок. Тут все, як на справжній Січі: півколом стоять намети-курені, майорять козацькі хоругви, а новоприбулих зустрічають гарматними пострілами.
   Тут всіх бажаючих навчать їздити верхи, стріляти з лука та керувати човном.

   Щербатий К. Як «Соколики» козаченьками ставали [Текст] / К. Щербатий // Веселочка. – 2005. – №3. – С. 18-19.
12 травня поповнилися лави Всеукраїнської дитячої громадської організації «Козаченьки». У селищі Батурині на Чернігівщині до козацької спільноти прийняли у повному складі ансамбль бандуристів «Соколики» Чернігівської музичної школи №1.

Сценарії

   Виженко О. Козацькі забави [Текст] Сценарії проведення театралізованих спортивно-розважальних дійств / О. Виженко. – Тернопіль: Підручники і посібники, 2004. – 64 с.
У збірці надруковано сценарії посвяти в козачата (початкова школа), в козаки (старшокласники), тексти клятв, а також додаткову інформацію про козаків та їх життя на Січі.

   Веселі козаки [Текст]: [конкурсна програма] // Учнівські об’єднання / Укл. Я. М. Шуль. – Тернопіль: Видавництво Астон, 2006. – С. 99-103.

   Іваненко С. Козацькі розваги [Текст]: [турнір] / С. Іваненко // Все для вчителя. – 2009. - № 19-20. – С. 27-28.

   Козацькі забави [Текст] // Учнівські об’єднання / Укл. Я. М. Шуль. – Тернопіль: Видавництво Астон, 2006. – С. 103-110.

   Козацькому роду нема переводу [Текст]: [спартакіада] // Учнівські об’єднання / Укл. Я. М. Шуль. – Тернопіль: Видавництво Астон, 2006. – С. 97-99.

   Коструба Т. Покрова – свята покровителька [Текст]: [посвята в козачата] / Т. Коструба // Позакласний час. – 2007. - № 9. – С. 69-70.

   Посвята в джури [Текст] // Учнівські об’єднання / Укл. Я. М. Шуль. – Тернопіль: Видавництво Астон, 2006. – С. 64-68.
Посвята в козачата учнів 5-х класів.

   Посвята в козачата [Текст] // Учнівські об’єднання / Укл. Я. М. Шуль . – Тернопіль: Видавництво Астон, 2006. – С. 60-64.
Свято козацької слави для учнів 3-х класів.

   Посвята в соколята [Текст] // Учнівські об’єднання / Укл. Я. М. Шуль . – Тернопіль: Видавництво Астон, 2006. – С. 69-72.

   Селезнюк І. Прийом у весельчата! [Текст]: урочиста лінійка на честь презентації Веселкового коша / І. Селезнюк // Розкажіть онуку. – 2009. - №15-16. – С. 39-40.

   Славетні нащадки козацького роду [Текст]: [конкурсна програма] // Учнівські об’єднання / Укл. Я. М. Шуль. – Тернопіль: Видавництво Астон, 2006. – С. 84-92.

   Якушева О. Козацькі розваги [Текст]: [конкурси] / О. Якушева // Позакласний час. – 2009. - № 11-12. – С. 112-114.

Пласт & Скаутський рух

Гей, пластуни! Гей, юнаки!
Ми діти сонця і весни,
Ми діти матері – природи!
До нас шумить зелений бір.
В ліси, поля, до вільних гір,
На ясні зорі, тихі води!
                      С. Черкасенко

ПЛАСТ — НАЦІОНАЛЬНА СКАУТСЬКА ОРГАНІЗАЦІЯ УКРАЇНИ

   Голова: Яковчук-Бесараб Костянтин Валерійович
• Зареєстровано: 29.12.1992 р.
• Контакти: м. Київ, вул. Січневого Повстання, 11а, кв. 27, 280-85-55
• WEB-сайт: www.plast.org.ua
•E-mail: kps@plast.org.ua

   Основоположний девіз молодіжної організації: «СКОБ» – Сильно! Красно! Обережно! Бистро! До організації входить 10000 фіксованих членів по всій території України.
   Мета Пласту - сприяти всебічному патріотичному вихованню та самовихованню української молоді на засадах християнської моралі; виховати молодь свідомими, відповідальними повновартісними громадянами місцевої, національної та світової спільноти, провідників суспільства на ідейних засадах Пласту.
   Основні напрямки діяльності молодіжної організації: підтримка і розвиток творчого потенціалу дітей та молоді, створення сприятливих умов для самореалізації творчої особистості; формування національної свідомості, патріотичне виховання, поширення національних та загальнолюдських культурних і мистецьких традицій; наповнення дозвілля дітей та молоді естетичним і мистецьким змістом, популяризація активного відпочинку та змістовного дозвілля.
   Одними з проектів, що реалізовувалися ВМГО «Пласт» є: „Вперед і вгору”, “Я можу!” та „Братерство без кордонів”.
   Входить до лав УНКМО та КУПО – Конференція українських пластових організацій.

ВМГО "СКАУТИ УКРАЇНИ"

    Голова Ради: Гаврилишин Богдан Дмитрович
• Зареєстровано: 27.04.2001 р.
• Адреса: м. Київ, вул. Хмельницького, 14, к.9; тел.: (044) 592-41-45
• e-mail: sich@otaman.kiev.ua

   До складу організації входять дві організації — «Пласт» та «Січ». Метою діяльності «Скаутів» є сприяння вихованню гармонійно розвиненої особистості. Основною ідеєю є вірність високогуманним і загальнолюдським ідеалам — Богові, Батьківщині, своєму родові та всім людям. «Скаути» поставили перед собою пріоритетні завдання — сприяти розвитку скаутського руху в Україні та інтегрувати його у світовий скаутський рух. Відповідно для досягнення мети та виконання завдання основним напрямом роботи було обрано виховний. Педагогічна робота організації спрямована на здоров’я, формування характеру, практичних вмінь, служіння іншим людям, релігійне життя молодих громадян.
    Співпрацює зі Світовою організацією скаутського руху.

   Пласт [Текст] // Учнівські об’єднання / Укл. Я. М. Шуль. – Тернопіль: Видавництво Астон, 2006. – С. 9-13.
Коротка історія українського Пласту. Мета організації. Ідейні основи виховання. Організаційні схеми та засоби виховання пластунів.

   «Пласт» [Текст]: [довідка про організацію] // Енциклопедія освіти / Акад. пед. Наук України; головний ред. В. Г. Кремень. – К.: «Юрінком Інтер, 2008. – С.684.

   Національна скаутська організація України – ПЛАСТ [Текст] // Шкільний світ. – 2004. - № 21-23 . – С. 59-61.
ПЛАСТ – організація неполітична та позаконфесійна. В ній вихователями можуть працювати як батьки , так і просто люди найрізноманітніших професій.

   Что есть скаутинг [Текст]: Книга для скаутского лидера / Всемирная Организация Скаутского движения; Авт. текста Л. А. Бондарь. – Репринт. изд-е. – Симферополь: Таврида, 1994. – 112 с.
До вашої уваги підручник для скаутських лідерів, хлопчиків та дівчаток, які хочуть приєднатися до цього руху. Ви дізнаєтесь про мету, принципи і методи Скаутського руху, його символи і атрибути, структуру і програми діяльності.

   Гаврош, О. "Гей, юнаки! Гей, пластуни!" [Текст]: Скаутський рух на Одещині розвивається без владної підтримки/ О. Гаврош //Україна молода. - 2008. - 12 серпня. - С. 12.
Найкраще в Одеській області розгорнули діяльність січовики. Дається взнаки історична пам’ять. Другими за активністю є скаути. Найменше на Одещині пластунів, хоча кілька осередків все ж існує. Та все одно, за будь-яких обставин, щороку в урочище «Ліски», що неподалік від Одесси, з’їжджаються скаути Одещини, аби провести головну подію скаутського життя – таборування на природі.

   Музиченко, Я. Громада "Пласту" [Текст]: Українська національна скаутська організація, що виховує добрих громадян, пропонує суспільству дружбу навзаєм/ Я. Музиченко //Україна молода. - 2008. - 25 жовтня. - С. 11.
Чи потрібна «Пласту» реклама? Мабуть, ні, бо щороку чимало підлітків хоче вступити до цієї організації, і ще більше батьків намагаються прилаштувати туди свою дітвору. Адже в «Пласті» діти набувають самодисципліни, розвивають свої таланти, вчаться дружити і співдіяти, починають краще навчатися в школі і охочіше допомагати вдома по господарству. З іншого боку, реклама все ж потрібна – для суспільства, якому «Пласт» готує чесних, тямущих та ініціативних членів.

   Назарчук, Д. Табір пластунів став пам’яткою культурної спадщини/ Д. Назарчук //Голос України. - 2009. - 29 жовтня. - С. 28
Пластовий табір-музей "Сокіл", розташований поблизу с. Гриньків Рожнятівського району, занесено до державного реєстру нерухомих пам'яток культурної спадщини місцевого значення. Цьому табору вже більш як 80 років. Землі під таборування подарував ще митрополит Андрій Шептицький. Сьогодні пластовий табір "Сокіл" внесено до "Музейного кола Прикарпаття" - каталогу музеїв області.

   Наша тема: "Пласт" //Сто талантів. - 2009. - N4. - С. 18-19.
Коротко про "Пласт". Будні. Інтерв'ю з одним із пластунів..

   Охрімчук Р. Виховна пропозиція скаутингу в Україні [Текст] / Р. Охрімчук // Шкільний світ. – 2004. - №9. – С. 1, 3-4.
Національні Скаутські Організації (НСО) пропонують послуги в галузі виховання. Існує документ під назвою «Виховна пропозиція», підготовлений Регіональним Бюро Євразії Всесвітнього скаутського Бюро, у якому заявляється про те, що НСО відповідно до цілей, принципів і методів міжнародного скаутингу, і у відповідь на виховні потреби молоді у країні може надати виховну послугу. Цю послугу НСО не нав’язує, а лише пропонує.

   "Пластові" стежки: Гість номера Микола Плав’юк: [бесіда] //Культура і життя. - 2009. - 25 вересня-1 жовтня. - С. 24.
Вигода "Пласту", скаутингу в тому, що вони пов'язані з батьками. Йдеться про їхніх дітей, тому вони бачать в тому конкретні справи, а не абстрактні речі. У Канаді батьки профінансували побудову всіх приміщень під літні оселі чи табори. В Україні поки що такої традиції немає. А як працюється "Пласту" в еміграції? У більших осередках, таких як Торонто, Монреаль, "Пласт" ще зберігся, але діє вже менш активно, ніж в минулому.

   Фегецин, О. Стали самостійнішими/ О. Фегецин //Голос України. - 2009. - 27 серпня. - С. 17
Цього року скаутській організації України "Пласт" виповнюється 97 років. "Пласт" виник усього через 5 років після появи світового скаутського руху в Англії у 1907 році. Тому "Пласт" чудово поєднує в собі світову скаутську методу та має глибоке українське коріння. Зрештою, це сімейна організація, до якої входять цілі родини, і тому тут також шанують сімейні традиції, виховують повагу до старших та підтримують ініціативу менших.

   Храплива, Л. Святий Юрій - опікун пластунів: [уривок з твору "Лицар і змій"]/ Л. Храплива //Світ дитини. – 2009. - N5. - С. 5-7.
Майже кожен народ склав казку про хороброго лицаря, який убиває змія. У пластунів таким лицарем був святий Юрій. І кожен новенький має рівнятися на цього захисника. Для цього треба бути відважним, сміливим і завжди робити тільки добрі справи.

   Шот, М. На джемборі зберуться пластуни/ М. Шот //Урядовий кур'єр. - 2009. - 12 серпня. - С. 24
Понад тисяча пластунів від 12 до 18 років з України та багатьох країн світу з'їдуться 19-23 серпня до урочища Джурин, що на Тернопіллі. Тут відбудеться II Всеукраїнська пластова таборова зустріч (джемборі) з нагоди 20-річчя підновлення "Пласту" у нашій державі. Джемборі - традиційний скаутський зліт у таборових умовах. Уперше таку міжнародну зустріч провели ще 1920 року у Великобританії. Перше ж Всеукраїнське пластове джемборі відбулося тринадцять років тому на Закарпатті.

   100 кроків: Крок за кроком до століття Пласту: [блог]
Цей блог – один з маленьких кроків до святкування 100-річного ювілею Пласту. Усі записи в блозі мають часовий тег – рік, до якого стосується зміст написаного, як також віднесені до певної категорії.Перш за все публікуэться те, що вже було напрацьовано з історії Закарпатського Пласту, а також доступні матеріали з історії Пласту всеукраїнського та світового.
   Блог відкритий у дописах для всіх бажаючих пластунів та пластових приятелів.


Миколаївська обласна дитяча громадська організація «Миколаївська спілка скаутів»

   Голова: Семенков Анатолій Володимирович
Провулок Південний, буд. 30, м. Миколаїв, 54018
Тел.: (050) 394 - 09 - 98 E-mail: gecon@mksat.net

   Головною метою діяльності організації є сприяння дітям в їх фізичному, емоційному, інтелектуальному, соціальному та духовному розвитку як особистостей, відповідальних громадян України. Головні напрямки діяльності:
   • виховна робота дітей та підлітків, молоді за місцем навчання і проживання;
   • проведення заходів на здійснення статутних завдань;
   • екологічна освіта, екологічні акції та програми;
   • оздоровчі програми для молоді;
   • проведення навчальних семінарів, курсів за фахом.
   Починаючи з 1999 р., організація проводить безперервний моніторинг та забезпечує постійну присутність на території лісового масиву поблизу Нижнє-Сіверського маяка та на лівому березі Бузького лиману у Корабельному районі Миколаєва. Мета – збереження у недоторканому вигляді та належному санітарному стані берегів Південного Бугу і невеличкої (до 1 км) безіменної річки – майже струмка – на його лівому березі у межах Миколаєва. Також проводиться навчання мешканців прилеглого району міста Миколаєва екологічним знанням для профілактики екологічних злочинів та адміністративних порушень екологічного законодавства (вирубка дерев у водоохоронній зоні, поява несанкціонованих звалищ побутового сміття тощо). На цьому „полігоні” проводиться навчання молодих активістів-екологів.
   Влітку члени організації обстежують та визволяють від бруду річку Кастель біля с. Лазурне, м. Алушта, АР Крим, де організація має скаутський наметовий притулок і де знаходиться постійний блокпост протипожежної охорони ДОП організації.

   Анатолий Семенков и его скаутская команда [Текст] // Горожанин. – 2005. - №4. – С. 26.
Хто сьогодні в нашому місті ще не знає про існування такої організацїї, як «Миколаївська спілка скаутів»? Мабуть, таких вже і не залишилось. Сьогодні завдяки ним, меморіальне міське кладовище поступово приймає цивілізований вигляд. Сюди знову стали приходити мешканці, щоб згадати свої корні, тих, хто будував наше місто, історики можуть проводити свої дослідження та пошуки, не побоюючись заблукати в його хащах. Та це тільки мала частина того, чим займаються наші скаути.

   Коваленко Ю. Слет скаутов [Текст] / Ю. Коваленко // Южная правда . – 2008. – 7 октября. – С. 4.
З 19 до 21 вересня 2008 року відбувся черговий зліт скаутів та волонтерів Миколаївщини. Для скаутів головне на джемборі не перемога, а ефективна, злагоджена дія всіх його учасників. Вони працюють за принципом: «Сьогодні краще, ніж вчора, а завтра краще, ніж сьогодні».

   Кудинова Е. Все начинается с детства [Текст] / Е. Кудинова // Новое поколение. – 2005. – 15 июня. – С. 2.
Основним профілем роботи скаутського загону «Аліскі» є хореографія. Він був створений у вересні 1999 року як ансамбль народного та естрадного танцю для обдарованих дітей та підлітків Ленінського району, за ініціативою його керівника Олени Іванівни Семєнкової.

   Кузюк А. Скаутский салют Николаеву! [Текст] / А. Кузюк // Вечерний Николаев. – 2009. – 19 сентября. – С. 3.
«Миколаївська спілка скаутів» - одна з небагатьох суспільних організацій, яка взяла участь у святковому параді з нагоди Дня міста. А напередодні міського свята скаутська республіка відзначила своє десятиліття. За традицією, у святкові дні відбувся обласний джемборі «Зустріч друзів». У ньому взяли участь скаутські загони з Миколаєва, Первомайська, Снігурівки, Врадіивки, Вознесенська, Южноукраїнська, Миколаївського району.

    Кузюк А. Скаутский салют - Николаеву [Текст] / А. Кузюк // Рідне Прибужжя. – 2009. – 19 вересня. – С. 3.

   Признанный лидер николаевских скаутов [Текст] // Новое поколение . – 2005. – 16 ноября. – С. 2.
Анатолій Семенков - «донський козак» - за поглядом, жестом, інтонацією. Він «кримчанин» - за теплом серця, турботою. Він «миколаєвець» - за самовідданістю заради майбутнього нашого міста, дітей і молоді. Він – потужний генератор ідей, які чудово втілилися в його спілці скаутів.

   Юрин Ю. Анатолий Семенков: Мы опередили время на девять лет» [Текст] / Ю. Юрин // Горожанин. – 2008. - №12. – С. 14-17.
Це ексклюзивне інтерв’ю з депутатом Миколаївської обласної ради, секретарем постійної комісії з питань науки, культури, сім’ї і молоді, спорту, і лідером миколаївських скаутів Анатолієм Семенковим.

СПОК

   Дитяче об'єднання СПОК виникло на основі піонерської організації 27 квітня 1990 року. Абревіатура СПОК первинно означала Спілка піонерсь¬ких організацій м. Києва, а з 11 лютого 1996 року назва спілки — це перші літери гасла «Самостійність, Порядність, Оптимізм, Кмітливість».
Це гуманістична самодіяльна громадська організація, що об'єднує на основі добровільності, згоди, спільної мети, принципів та методу дітей віком від 7 років. Мета Спілки — сприяти розвиткові молоді для досягнення ними інтелектуального, громадського, духовного потенціалу як особистостей, громадян України, членів місцевих, національних та міжнародних співтовариств.
    СПОК організовує свою діяльність на принципах:
    • відданість вищим духовним цінностям світу, повага гідності інших, гармонія з довкіллям;
   • громадська активність: участь у суспільно корисній праці, розвиток взаєморозуміння та співпраці, соціальна допомога, забезпечення миру;
   • особиста відповідальність за свій духовний, інтелектуальний, фізичний розвиток.
    Метод діяльності СПОКу — це система прогресивного самовиховання за допомогою Обіцянки та Закону, навчання через діло, членства в малих групах (загін, патруль), самоконтролю, прогресивних і стимулюючих програм. Використання даного методу сприяє розвиткові особистої відповідальності, упевненості в собі, здатності як до співпраці, так і до лідерства. З цією метою використовуються різноманітні заходи, що будуються на зацікавленості учасників у виробленні корисних навичок і служінні суспільству.
    Хоча СПОК виник на основі принципів піонерської організації, нині він дедалі більше тяжіє до ідей класичного Скаутингу.

   СПОК [Текст] // Шкільний світ. – 2004. - № 21-23 . – С. 65-70.
Хоча СПОК виник на основі принципів піонерської організації, нині він дедалі більше тяжіє до ідей класичного Скаутингу. Дитина, перебуваючи в організації, набуває навичок та вміннь, необхідних в реальному житті, яких не зможе отримати у школі чи сім’ї. Успіх цієї організації залежить від так званої патрульної системи. Лідер дає загальні вказівки, надаючи дітям право діяти самостійно. Це підтримує і заохочує іхню ініціативу, вносить дух змагання, розвиває добрі почуття і спонукає до добрих справ.

СПОУ

   Спілка піонерських організацій України (СПОУ) народилася 21 листопада 1990 року на XI зльоті піонерів України. Сучасний піонерський рух в Україні неоднорідний. Існують нечисленні припартійні піонерські організації, але більша частина піонерських організацій України дотримується принципів неприналежності до конкретних партій.
    Частина піонерських організацій України (Піонерська організація України) зберегли піонерські традиції, символіку, вони цінують історію Піонерії. Інша частина (Спілка піонерських організацій України) утратила частину піонерських традицій, символіки тощо, але зберегла певною мірою стиль життя, систему стосунків, гатунок діяльності.
    Символом СПОУ є веселка. Члени організації носять семиколірні галстуки. Ці кольори символізують напрями роботи:
      червоний – вивчення народних традицій, обрядів, збирання легенд, перказів;
      жовтогарячий – уміння організовувати справу, повести за собою членів загону;
      жовтий – виховання поваги до родини;
      зелений – природоохоронна діяльність;
      блакитний – благодійницька робота;
      синій – ознайомлення з основами бізнесу, участь у роботі піонерських ланок;
      фіолетовий – спортивно-туристська робота.

   Забашта, О. Як зароджувалася піонерія на Україні?/ О. Забашта //Новая волна. - 2009. - 20-26 мая. - С. 1, 3
На Україні діти та підлітки, за прикладом старших товаришів-комсомольців почали об'єднуватися у гуртки, загони при клубах, дитячих будинках, школах. Їхні організації носили різні назви: "Дитячий Інтернаціонал", "Квіти комуни", "Юні комуністи", "Юні спартаківці" тощо. Однією з перших масових дитячих організацій, створених на Україні комсомолом, була "Юнацька трудова армія".

   Спілка піонерських організацій України [Текст] // Шкільний світ. – 2004. - № 21-23 . – С. 45-53.
Піонерська організація не є організацією більшості, але є однією з найчисленніших дитячих організацій в Україні. Її осередки існують майже в усіх регіонах України, однак географія поширення піонерських організацій нерівномірна. Активно діють піонери на сході та півдні України (Донецькій, Харківській, Херсонській областях), менш помітна діяльність піонерів на заході України, де є лише нечисленні осередки організаціїї.

Федерація дитячих організацій України

   Голова: Гончарова Тетяна Валентинівна
   • Зареєстровано: 22.03.2000 р.
   • Адреса: м. Київ, пров. Шевченка, 13/21В, офіс 1; тел.: (044) 234-21-01, 224-80-82
   • e-mail: fdo@fdo.com.ua

   Кредо Федерації дитячих організацій України: «За Батьківщину, добро і справедливість!».
   Метою діяльності Федерації є захист прав та інтересів дитини, всебічний розвиток її здібностей. Діяльність організації спрямована на сприяння об’єднанню зусиль членів Федерації для добрих і корисних справ, створення умов для розвитку здібностей підростаючого покоління, участь дитячого громадського формування у вихованні підростаючого покоління на пріоритетах загальнолюдських цінностей, національних традицій.
   Завдання полягають насамперед у створенні умов для самовираження, самореалізації дитячих здібностей, спрямування дитячих зусиль на добрі і корисні справи, у підготовці дітей до самостійного життя. Пріоритетним напрямом роботи організації є робота у соціально-виховному комплексі. Федерацією ініційовані та реалізовані всеукраїнська гра-випробування «Котигорошко», програма екологічного виховання «Краю мій лелечий», конкурс родинних альбомів «Моя сім’я — найкраща».
   Налагоджена тісна співпраця з Федерацією дитячих об’єднань СНД і країн Балтії.


© 2008 - 2019. Всі права захищені. (c) Миколаївська обласна бібліотека для дiтей ім. В.Лягіна та партнери.  При використанні матеріалів сайту посилання на джерело обов'язкове.