Історична довідка
Кривоозерську районну бібліотеку для дітей було відкрито 1 червня 1951 року.
Фонд бібліотеки на сьогоднішній день налічує 15221 прим. книг різної тематики. Бібліотеку відвідує 1236 (52 к/ч) читачів.
Бібліотека має штат з чотирьох працівників: заступник директора по роботі з дітьми, бібліотекар обслуговування дітей молодшого відділу, бібліотекар відділу обслуговування дітей старшого шкільного віку та техпрацівниця.
Місія бібліотеки:
Місія районної дитячої бібліотеки – реалізація прав дитини на бібліотечне обслуговування, подолання нерівності у доступі до інформації.
Кривоозерська РДБ навчає читачів орієнтуватися у світі інформації, користуватись найрізноманітнішими джерелами, уміти і знати, де і як можна підібрати необхідну літературу з певної теми.
Основне завдання бібліотекаря – забезпечити можливість безперервної освіти дітей, виховання любові до читання, сприяння засвоєнню вмінь і навичок пошуку та використання інформації.
Основним завданням дитячої бібліотеки є виховання гармонійної, морально досконалої особистості, відкритої для інтелектуального, духовного, творчого розвитку дитини засобами книги.
Чим би у школі не захоплювався учень: історією, природознавством, технікою, науковими пошуками, – на допомогу завжди прийдуть книги. Тому головним завданням дитячої бібліотеки є виховання в учнів інформаційної культури читання, любові до книги, уміння користуватись бібліотекою.
А це, насамперед, – наявність інтересу до читання, до книг як джерела пізнання і громадського виховання, оволодіння літературною мовою, а отже морально – естетичне та суспільно-політичне виховання, розвиток духовного світу читача. У бібліотеці проводяться екскурсії, заочні подорожі, вікторини, бесіди, круглі столи, диспути, обговорення, організовуються постійно діючі, щомісячні та сезонні книжкові виставки, різноманітні акції та багато іншого.
Не проходять повз дитячу бібліотеку і батьки, які хочуть постійно вчитися, удосконалюватися. Скільки читачів, стільки і відповідей повинна дати бібліотека, нікого не обділивши увагою.
Модель нашої бібліотеки – центр сімейного дозвілля. Багато масових заходів проводиться разом з батьками читачів. Це сімейні читання, сімейні свята, книжкові виставки та багато іншого.
Основні стратегічні завдання та пріоритетні напрямки діяльності
Уся робота районної дитячої бібліотеки ведеться відповідно до вимог Конституції України, Закону України «Про бібліотеки і бібліотечну справу», Закону України «Про інформацію», Закону України «Про національну програму інформатизації», Основами Законодавства України «Про культуру», «Положення про дитячу бібліотеку», Посадових інструкцій, наказів та розпоряджень районного Сектору культури РДА.
Адже саме від бібліотеки для дітей як інформаційно-культурного центру, від достатнього рівня її інформування залежить якість навчально-виховного процесу і, врешті, успіх вчителів та батьків у вихованні дитини.
Дитяча бібліотека виконує інформаційну і просвітницьку місію, місію збереження етнокультурної та історичної спадщини, забезпечує доступ до неї, несе відповідальність за інформаційну культуру особи і якість читання.
Своїми інформаційними ресурсами і послугами дитяча бібліотека сприяє
- реалізації конституційного права дитини на інформацію;
- освіті і самоосвіті;
- участі у суспільному житті;
- розвитку особистості й визначенню її життєвих орієнтирів;
- організації дозвілля та релаксації.
Бібліотека співпрацює з органами влади та управління, комунальними, громадськими організаціями.
Модель бібліотеки – центр сімейного дозвілля. Для залучення читачів до бібліотеки працівники проводять багато різноманітних масових заходів. У своїй роботі ЦРДБ тісно співпрацює з навчальними закладами району та їх книгозбірнями, селищною радою, з відділом у справах сім’ї та молоді, центром практичної психології та соціальної роботи, краєзнавчим музеєм, Будинком дитячої творчості, дитячими садками, які знаходяться на території Кривоозерської селищної ради.
Бібліотека для дітей протягом року надавала послуги, які впливають на інтелектуальний, емоційний та соціальний розвиток юних користувачів, розвиток мови, освіти та моторних навичок, привчаючи до систематичного навчання та читання, сприяючи творчому розвитку дітей.
Стабільна діяльність дитячої бібліотеки забезпечується чинним законодавством, гарантованим бюджетним фінансуванням.
Каталоги та картотеки
– Алфавітний каталог
– Систематичний каталог
– Систематична картотека статей
– Краєзнавча картотека
– Картотека масових заходів
–– Картотека – реєстрації періодичних видань
– Ілюстрований каталог для дітей молодшого шкільного віку
Періодичні видання
Газети – 5 назв
Журнали – 12 назв
Бібліотечний фонд розміщений згідно УДК і має вільний доступ для користувачів. Змістовному розкриттю книжкового фонду допомагають постійно діючі книжкові виставки, відкриті тематичні полички.
Ведеться постійний контроль видань, які надійшли за Державною програмою. Цінні видання зберігаються в шафі та видаються за потребою для користування в читальному залі. Періодичні видання – систематично підшиваються та знаходяться в зоні, комфортній для користувачів.
2012 року завдяки участі у програмі Бібліоміст було виграно два комп’ютерних робочих місця з виходом в мережу інтернет для користувачів.
Технології просування читання
Сьогодні потрібні не тільки і не скільки знання інформації, скільки здатність легко пристосовуватися до інформаційних умов, що змінюються. Один із шляхів вирішення цього завдання – навчити дітей працювати з книгою – науково – популярною та художньою. Тому для кращого залучення читачів-дітей до бібліотек, використовується багато форм та методів бібліотечної роботи, в тому числі ігрових.
Бібліотека у соціальному просторі
http://laginlib.org.ua/method/mereja/foto/128.jpg Інформаційне забезпечення розвитку Кривоозерщини дитяча бібліотека здійснює у співпраці з органами місцевого самоврядування, з громадськими організаціями та з представниками місцевої громади. Бібліотека співпрацює з іншими бібліотеками, які знаходяться на території району.
Дитяча бібліотека здійснює обслуговування з урахуванням інтересів, потреб громадян, місцевих традицій. Бібліотечні послуги надаються як індивідуальним користувачам, так і цілим колективам, групам, класам.
Дитяча бібліотека сприяє розвитку підростаючого покоління, обслуговує дітей, прищеплює їм навички читання, допомагає розвивати творчі здібності.
Бібліотечний персонал
В бібліотеці працює 3 штатні одиниці: Фадєєва Тамара Миколаївна , 1965 року народження – заступник директора Кривоозерської ЦБС по роботі з дітьми, має вищу бібліотечну освіту. Загальний стаж роботи: 33 роки.Працює на повну ставку. Вихватнюк Наталя Іванівна, 1971 року народження – бібліотекар відділу обслуговування читачів молодшого шкільного віку РДБ, має середню спеціальну бібліотечну освіту. Загальний стаж роботи: 29 років. Працює на повну ставку. Маріяшко Ольга Володимирівна , 1968 року народження – бібліотекар відділу обслуговування читачів старшого шкільного віку РДБ, стаж роботи – 28 років.
Нові форми роботи:
Краєзнавча робота
Особлива роль відводиться дитячою бібліотекою поширенню серед читачів історико – краєзнавчих знань. Для цього бібліотека ретельно відбирає і зберігає документи з питань місцевого історико-культурного життя, якнайповніше відображає місцеву тематику в інформаційно – пошуковому апараті. Велика робота ведеться щодо збору та пропаганді матеріалів з краєзнавства, в бібліотеці відкрита постійно діюча книжкова виставка: «Чарівний серцю милий край», регулярно поповнюється краєзнавча картотека.
21 березня рішенням генеральної конференції ЮНЕСКО відзначається Всесвітній день поезії. Цього дня учні 6а класу ЗОШ №1 відвідали літературний захід у Центральній районній бібліотеці для дітей під назвою «Ну що б, здавалося слова..». Мета заходу – ознайомити користувачів – дітей з творчістю місцевих митців. Стало доброю традицією у районі видання книг місцевих авторів. Однією з таких книг і є книга Наталі Яровенко та Любові Ніколаєнко «На перехресті епох», яка була презентована до уваги дітям. Це своєрідний подарунок Кривоозерщині та Кривому Озеру . Це історія краю між Бугом і Кодимою у віршах і прозі через призму любові до рідної землі. До збірки увійшли твори різних років та різних авторів. Ілюстрації до творів – роботи нашої землячки О.Б. Стахів. На сторінках, виданих про Кривоозерщину, ми маємо можливість познайомитися з історією краю, традиціями, здобутками і насамперед його людьми.
Заходи для сімейного читання
Круглий стіл «Сімейна гармонія – баланс почуттів та розуму», літературні посиденьки «Все починається з сім’ї», Родинне свято «Тато, мама і я читаюча сім’я», бесіда – огляд «15 травня – Всеукраїнський день сім’ї, диспут «Від родини йде все життя людини. Ви згодні?», літературний візит “Великий світ маленького дитинства” (По книзі В.Нестайка “Тореодори з Васюківки”, «День сімейного читання «Дитина — дзеркало родини» присвяченого 100-річному ювілею В.Сухомлинського, в заході була використана ПРОЕКТИВНА МЕТОДИКА «МАЛЮНОК ЛЮДИНИ» Малюнок людини є відображенням особистості, містить несвідому проекцію образу тіла, проекцію статевої ідентичності.
Відпочинок дітей у літній період: Літературне знайомство «Привіт, Робінзон», піар-акція «Виходь у двір читати» (читання в голос волонтерами та бібліотекарями), хвилинка щастя «Умілі руки – не знають скуки!» літній бібліотечний кінозал «Мультяшне літо», літературні жмурки «Знайди героя казки», літературний диліжанс «Пригоди книжкової валізки» (наповнена найновішою, найцікавішою літературою для дітей. Літературний вікенд «Якщо ви не читали, ми йдемо до вас» прем’єри нових книг «Читач сказав «Браво!», літературний пінг-понг «Я тобі-ти мені!».
Європейська інтеграція України Книжково – ілюстративна виставка «Європа – наш спільний дім», відеоподорож «Пізнаємо Європу разом», цикл відеопеглядів «Європа стає ближчою» , диспут «Україна – країна європейська», вікторина: «Країни та міста Європи».
Регіональна акція «Бібліотечні сутінки» вже вчергове проходить в бібліотеці для дітей. Тематика заходів різноманітна: до року німецької мови в Україні – це і медіаподорож та книжкова виставка по Німеччині, для дівчаток був проведений майстер-клас про гігієнічні та косметичні засоби для догляду за шкірою та волоссям для їх віку. Вікторини, конкурси, жарти зі шкільного життя та багато інш. Дуже цікаво пройшов майстер-клас з приготування пластиліну в домашніх умовах та ліплення з нього. Медіаподорож «Цікава Німеччина» книжкова виставка «110 фактів про Німеччину», майстер – клас макіяжу для дівчаток, «Що подивитись обов’язково – Німеччина» – Блог про цікаві місця. Бібліодайжест «Німеччина – країна , якої ми не знаємо».
Кривоозерська ЦДБ прийняла участь в обласній акції-challenge відеопрезентацій читаючих сімей «У нас в родині усі люблять книгу».
Учасниками акції стала родина Лавриків.
30 вересня – Всеукраїнський день бібліотек! Святкуймо разом.
Напередодні Всеукраїнського свята бібліотек у Кривоозерській районній бібліотеці для дітей пройшов захід «30 вересня Всеукраїнський день бібліотек! Святкуймо разом». В цей день ми сказали щирі слова подяки, всім тим, хто переступив поріг бібліотеки і залишився в ній надовго.
Книжкова інсталяція «Пори року» (куплена ідея) – протягом року у вікні бібліотеки була виставлена інсталяція про пори року. Там і книги, іграшки, саморобні вироби дітей, витинанки та багато іншого і цікавого. «Напиши собі листа» (куплена ідея) Листи, написані рукою, тепер вже виглядають як привітання з минулого століття
Творчі об’єднання за інтересами
При бібліотеці працюють клуби за інтересами для читачів-дітей: – «Королівство книг» – «Світлячок»- засідання проходять 7 раз на рік. |
Плани на майбутнє
Покращення матеріально-технічної бази: косметичний ремонт приміщення РДБ, придбання сучасних меблів, мультимедійного обладнання; поповнення фондів документами на різних носіях; створення власного webсайту, подальше спілкування і встановлення партнерських зв’язків між бібліотекарями, громадою та владою; організація бібліотечного простору: зонування, дизайн інтер’єру, створення комфортного середовища; автоматизація бібліотечних процесів; запровадження інноваційних форм роботи.