Миколаївська обласна бібліотека для дітей ім. В.Лягіна - Моя Миколаївщина


      Моя Миколаївщина  Туристичними стежками Миколаївщини

Маршрут дванадцятий:

Свято-Михайлівський Пелагеївський жіночий монастир

     Ще одна визначна пам’ятка краю – Свято-Михайлівський (Пелагеївський) жіночий монастир у селі Пелагеївка. Понад сто років він височіє над річкою Інгул, схожий на велетенську свічку, і розташувався далеко від шумних трас та мегаполісів, серед степу та первозданної природи. Саме це місце вибрав у 60-і роки ХІХ століття купець першої гільдії Сидір Дурилін, аби влаштуватися тут разом із своєю молодою дружиною Пелагеєю. Для слабкого здоров’я жінки вкрай потрібними були цілюще степове повітря, затишок та спокій. Іменем дружини назвав Сидір село, а після її смерті – храм. З того часу історія Дуриліних нерозривно пов’язана з приінгульським краєм. Виконавши духовний заповіт батька, заклали церкву брати Андрій та Михайло Дуриліни в пам’ять про трагічну долю своєї матері Пелагеї.
     Храм, з червоної цегли, заввишки 47 метрів, увінчали 12 позолоченими банями, в хрести вмонтували вузькі смужки гранованих дзеркал, щоб виблискували на багато верст навкруги.
     Ігуменя і настоятелька храму матушка Серафима пояснює: хрести зроблені так, що сонце, коли сходить та заходить, виблискує на них всіма кольорами райдуги.
     Пелагеївську церкву відкрили 19 серпня 1904 року. За радянських часів церква довго стояла порожньою. Тепер храм відновлюють, зараз це жіночий монастир і живуть в ньому 20 черниць.
     Туристи, буваючи в Новому Бузі, охоче відвідують монастир. Але про нього, як і про парк «Приінгульський», знають навіть далеко не всі миколаївці, не кажучи вже про гостей.
     Гостям покажуть, де ведуться археологічні розкопки поселення двохтисячолітньої давності, Софіївське водосховище, штучно зроблене, але напрочуд гарне, і обов’язково – Рябчуків сад. На початку ХХ століття пан Рябчук узяв ці землі і засадив яблунями, грушами, кизилом і барбарисом. А поряд, на 13 гектарах, – виноградники. Головне завдання – збереження унікальних ресурсів парку, але в планах – і розвиток туризму.

Література

  • Перлини Прибужжя // Заповідні місця Миколаївщини: фотоальбом/ заг. ред. О. М. Гаркуші; текст В. Ю. Пучкова; фото В.М.Андрієвського, О.О. Кремка. – Київ: Комп’ютерні системи, 2002. – 106 с.: ілюстр.

  • Івашко О. Храм серед степу/ О. Івашко // Щотижня. – 2009. – №12 (25 берез.). – С.6.
  • Реулець І. Коли мироточать ікони…/ І. Реулець // Рідне Прибужжя. – 2006. – №9 (24 січ.). –С.2.
  • Фуга Л. Манит к себе величественный храм.../ Л. Фуга // Южная правда. – 2008. – №67 (19 июня). – С.7.
  • Христова Н. Духовное наследство/ Н. Христова // Вечерний Николаев. – 2009. – №126 (12 нояб.). – С.8.
  • Чиженко А. Твердыня святого Михаила/ А. Чиженко // Рідне Прибужжя. – 2008. – №134 (25 листоп.). – С.1.

© 2008 - 2019. Всі права захищені. Copyright Миколаївська обласна бібліотека для дiтей ім. В.Лягіна та партнери.  При використанні матеріалів сайту посилання на джерело обов'язкове.