Миколаївська обласна бібліотека для дітей ім. В.Лягіна - Моя Миколаївщина


      Моя Миколаївщина  Туристичними стежками Миколаївщини

Маршрут десятий:

Природний заповідник «Єланецький степ»

     Багато чарівних куточків є на землях Миколаївщини. Один із таких розташований у 60 кілометрах від міста Миколаєва і займає цілісну систему балок та прилеглих до них ділянок у межах Єланецького та Новоодеського районів. Це ландшафтний державний заповідник «Єланецький степ».
     Перший заповідний об'єкт в районі розміщення заповідника з'явився 1978 року, коли тут було організовано заказник місцевого значення «Роза» площею 300 гектарів. Саме з того часу бере початок історія збереження ділянок цілинного степу в Правобережній Україні. 1982 року вже на площі 976 гектарів, було оголошено ландшафтний заказник місцевого значення «Єланецький». 1990 року з ініціативи місцевих природоохоронців та українських вчених було прийнято рішення про резервування 2000 гектарів під майбутній заповідник. І, нарешті, 17 липня 1996 року Указом Президента України було створено природний загальнодержавний заповідник «Єланецький степ», який займає площу 1675,7 гектара.
     Він був організований для охорони найбільшої в Північно-Західному Причорномор’ї ділянки цілинного степу і є першим та поки що єдиним степовим заповідником у Правобережній Україні. Тут збереглися в первозданному вигляді ландшафти, рослини, а також тварини, що мешкають в цих місцях вже тисячі років.
     Із 70-х років минулого століття у заповіднику лишились зоопарк та «Палац природи». Зоопарк був створений у заказнику «Роза» 1978 року за допомогою фахівців з «Асканії - Нова». Це огороджена ділянка степу площею 70 гектарів, де в напіввільному стані утримувалися бізони, кулани, олені плямисті та муфлони. «Палац природи» був побудований 1979 року з метою організації відпочинку та екологічної освіти дітей і юнацтва.
     Постійних водотоків на території заповідника немає. По днищах балок проходять русла струмків, які наповнюються водою лише навесні та під час дощів і літніх злив. Незважаючи на відносно невеликі розміри, територія заповідника відзначається значним ландшафтним різноманіттям, що й зумовлює багатство його рослинного та тваринного світу.
     Природна рослинність заповідника є надзвичайно багатою і різноманітною. Тут проростають різні види запашних степових трав, серед яких переважають степові та лучно-степові види. У заповіднику зареєстровано 5 видів мохоподібних, 29 – водоростей, 14 – лишайників, а також зростає 17 видів грибів.
     До Червоної книги України занесено 17 видів рослин (5 видів ковили: волосиста, Лессінга, найкрасивіша, українська та вузьколиста, астрагал шерстистоквітковий, брандушка різнокольорова, шафран сітчастий, сон чорніючий, дрік скіфський тощо), 7 видів рослин, поширених у заповіднику, – занесені до Європейського червоного переліку (гвоздика ланцетна, смілка південнобузька, карагана скіфська, перлівка золотолускова та інші). На території заповідника нараховується 33 види ендемічних рослин (астрагал одеський, зіновать Скробічевського, гвоздика прибузька тощо).
     Серед представників фауни заповідника більше половини – птахи, їх тут більше 120 видів. Значна їх частина облаштовує тут свої гнізда. Домінують жайворонок польовий та щеврик польовий, численними є чекан лучний, славка сіра, вівсянка садова, припутень та інші, трапляються сиворакша, кам'янка-танцюристка, шпак рожевий та лежень. Ще одна особливість тваринного світу заповідника полягає у значному поширенні тут хижих птахів, насамперед, дрібних соколів, лунів, сов. З інших рідкісних видів тут зустрічаються змієїд та орел-карлик.
     На території заповідника та його найближчих околиць мешкає приблизно 1500 видів безхребетних тварин, з них 158 видів є рідкісними і потребують охорони. Більше третини їх занесено до Червоної книги України (ктир гігантський, 16 видів перетинчастокрилих, зокрема, сколія степова, джмелі: моховий, лезус, вірменський, глинистий і яскравий, 32 види метеликів тощо), а до Європейського червоного переліку занесено 8 видів безхребетних (зокрема, сатурнія грушева, товстун багатобугорчатий, дибка степова, плавунець широкий, п’явка медична тощо). Дуже цінним і різноманітним виявився комплекс комах – природних запилювачів рослин (дикі бджоли, джмелі тощо).
     Загальна кількість зареєстрованих у заповіднику видів хребетних тварин становить 181 вид: 13 видів земноводних, 4 – плазунів, 142 – птахів, 22 – ссавців. З них 20 видів включено до Червоної книги (полози чотирисмугий та жовточеревий, шпак рожевий, канюк степовий, лелека чорний, сорокопуд сірий, борсук тощо).
     Серед ссавців переважають дрібні гризуни. З хижих ссавців переважає лисиця, зустрічаються ласка, тхір степовий, інколи заходить вовк. З диких копитних в заповіднику мешкає козуля, зустрічається дикий кабан.
     Місцевий ландшафт є диким первозданним степом, подекуди горбистим, подекуди поцяткованим ярами і балками, вкритими килимом з дикого іриса, чабрецю, молочаю. Ці чагарники – ідеальне житло багатьох тварин. Тут на території в 70 гектарів розташований справжній сафарі-парк, де мешкають численні олені, бізони, лані і кулани. У цілому на території заповідника живуть 11 видів тварин, занесених до Європейського червоного реєстру, 71 вид тварин, занесених до Червоної книги України.
     Заповідник «Єланецький степ» має велике наукове та природоохоронне значення. Однак не менш важливим є сприймання його як частки ландшафту Правобережжя України, що в природному стані майже не зберігся. Головною і невід'ємною складовою цього ландшафту є тварини та рослини, які поки що не стали рідкісними, але зумовлюють зональну своєрідність регіону, і без них неможливо уявити собі степ. Зберегти цей ландшафт у всій його цілісності – головне завдання заповідника.
     У заповіднику створена одна екологічна стежка довжиною 1,2 км, маршрут якої проходить біля вольєру зоопарку. Відвідувачі мають нагоду ознайомитися з історією появи заповідника, його рослинним і тваринним світом, побачити на власні очі спосіб життя мешканців вольєру. Маршрут по стежці діє з початку квітня до середини жовтня.

Література

 • Кремко А. Заказник Еланецкий» / А. Кремко // Кремко А. Заповедные места Николаевщины: фотоочерк / авт. текста и фото А. Кремко. – Одесса: Маяк, 1985. – С. 44 – 48.
 • Перлини Прибужжя // Заповідні місця Миколаївщини: фотоальбом/ заг. ред. О. М. Гаркуші; текст В. Ю. Пучкова; фото В.М.Андрієвського, О.О. Кремка. – Київ: Комп’ютерні системи, 2002. – 106 с.: ілюстр.
 • Редінов К. О. Природному заповіднику «Єланецький степ» – 10 років/ К. О. Редінов // Історія. Етнографія. Культура. Нові дослідження. VІ Миколаївська обласна краєзнавча конференція. – Миколаїв: Можливості Кіммерії, 2006. – С. 314 – 315.

 • Біднина М. Радгоспний заповідник: [заповідник «Роза»] / М.Біднина// Южная правда. – 1983. – 17 верес.
 • Івашко, О. Єланецький бізон - такий собі мачо : в єдиному на Правобережжі степовому заповіднику збережено не тільки цілинні степи, а й екзотичних тварин / О. Івашко // Урядовий кур’єр. - 2013. - N 102. - С. 20 : фот.цв.
 • Комм Б. Бизоны, лани, куланы…: юбилей заповедника «Єланецький степ» / Б. Комм // Южная правда. – 1998. – 17 июля.
 • Комм Б. Об этом совхозном заповеднике знают немногие. А жаль: [дом природы в заповеднике «Роза»] / Б. Комм // Южная правда. – 1998. – 2 авг.
 • Коновальчук Т. Вогнем – по незайманій природі: [у постійних комісіях обласної ради]/ Т. Коновальчук // Рідне Прибужжя. – 2006. – 14 жовт. – С.1.
 • Мандруючи ковиловими хвилями заповідника «Єланецький степ» // Рідне Прибужжя. – 2006. – 18 лип. – С.4.
 • Межі заповідника "Єланецький степ" розширені // Рідне Прибужжя. - 2016. - N 20(19 трав.). - С. 3
 • Околітенко, Н. Єланецький степ / Н. Околітенко // Щотижня. - 2016. - N 13(30 берез.). - С. 7
 • Павлушенко О. Єгері роблять свою справу / О. Павлушенко, К. Редінов // Радянське Прибужжя. – 2000. – 19 лют.
 • Президент Ющенко сделал Еланецкую степь еще шире: [Указом Президента одобрено расширение более десятка природно-заповедных объектов] // Николаевские новости. – 2008. – 3 дек. – С.4.
 • Пуговиця М. Де плуг пройшов, там не росте ковила/ М. Пуговиця // Урядовий кур'єр. – 2008. – 27 лют. – С.10.
 • Струк Й. Диво в степу / Й. Струк // Радянське Прибужжя. – 1998. – 8 жовт. – (Заповідні куточки Миколаївщини)
 • У бизонов в Еланецкой степи станет больше территории : [Петр Порошенко подписал указ об увеличении заповедника Еланецкая степь] // Николаевские новости. - 2016. - N 64(25 мая). - С. 8.

© 2008 - 2019. Всі права захищені. Copyright Миколаївська обласна бібліотека для дiтей ім. В.Лягіна та партнери.  При використанні матеріалів сайту посилання на джерело обов'язкове.