Миколаївська обласна бібліотека для дітей ім. В.Лягіна - Моя Миколаївщина


Моя Миколаївщина   Поезія у бронзі, камені і граніті   Пам'ятники і пам’ятні місця

Миколаїв – місто корабелів

     Наш Миколаїв давним-давно по праву вважають містом корабелів. Це улюблене творіння князя Потьомкіна-Таврійського засноване у 1789 році в прекрасному місці, при злитті Інгулу й Південного Бугу. Історично Миколаєву довелось стати містом – верф’ю, колискою Чорноморського флоту, одним із центрів кораблебудування, і це відразу відчувається навіть при в’їзді до міста.
 

В’їзд з боку Одеси

 

 
В’їзд з боку Києва

Пам’ятний знак
на проспекті
Героїв Сталінграда

 
 
На проспекті
Героїв Сталінграда
біля в'їзного
кільця встановлений
пам'ятний знак,
увінчаний гордим
адміралтейським
шпилем і символічним
корабликом.
Література:

      Павлик И. С. Николаев: улицы рассказывают: путеводитель / И.С.Павлик, В.Р. Лифанов, Л. Д. Мычаковская. – Одесса: Маяк, 1988. – 176 с.
      Умеренков А. Корабелы живут над Бугом: очерк: изд 2-е, доп. и перераб. – Одесса: Маяк, 1983. – 120 с.


Пам’ятник Святому Миколаю

        17 вересня 2005 року, до 215-ої річниці міста Миколаєва, у Каштановому сквері відкрито пам’ятник Святому Миколаю-Чудотворцю. Адже наше місто названо на честь Миколи Чудотворця і знаходиться під його заступництвом. Загальна висота пам'ятника святому Миколаю 5,95 метра, а висота самої фігури Святого 3,5 метри. Святий Миколай виконаний з світло-сірого граніту з легкою блакиттю Янцевського родовища Запорізької області. Камінь не білий, але дуже світлий. Матеріал відповідає образу світлого і доброго Святого – покровителя нашого міста, всіх моряків, мандрівників, дітей. В лівій його руці – Євангеліє, правою він благословляє всіх жителів і гостей Миколаєва. Інші частини монумента виконано з сірого і чорного граніту.
        Автори пам’ятника: скульптор І. Булавицький, архітектори О.Бондар, А. Павлов. Освятив пам’ятник архієпископ Миколаївський і Вознесенський владика Питирим.


Література:

      Миколаївська область:1937 – 2007: історичний альманах. – Миколаїв: Атол, 2007. – С.41.
      Тонковид В. Памятник Святому Николаю появится в Каштановом сквере. Если мы, горожане, поможем. – Вечерний Николаев. – 2004. – 24 апр. – С. 1.
      Наточа Е. В одной руке у него – Евангелие, другой он благословляет// – Вечерний Николаев. – 2005. – 21 июля. – С. 1.
      Тюрін А. Святий Миколай повертається до міста свого імені // Рідне Прибужжя. – 2005. – 20 верес. – С. 1.

Пам’ятник Григорію Потьомкіну-Таврійському

        21 вересня 2007 року, до 218-ої річниці з дня заснування м. Миколаєва, миколаївці відновили історичну справедливість, відкривши пам'ятник його засновнику Григорію Потьомкіну-Таврійському. Миколаїв був його улюбленим містом. Він сам вибрав це місце, заклав тут перші суднобудівні верфі. На честь перемоги в битві з турецькими військами під Очаковом в день Святого Миколая Потьомкін назвав місто його ім'ям. Його слова: «Місту – бути!» збулися.
        Автор пам’ятника: скульптор Віктор Макушин.
        Стилобат і постамент пам'ятника витесані з найміцнішого – кольорового токовського граніту, бюст вирубаний з лабрадориту. Загальна висота пам'ятника – 3 метри, самої скульптури – 0,8 метра. Пам'ятник Григорію Потьомкіну скульптор зробив у класичному стилі, прив'язавши його до місцевості – серед густих старих ялин перед першою суднобудівною верф’ю. Пам'ятник Г. Потьомкіну зайняв своє законне місце біля заводоуправління ДП «Суднобудівний завод ім. 61 комунара». Саме тут Григорій Потьомкін-Таврійський велів почати будівництво кораблів, і цим він визначив подальшу долю міста.
        Меморіальну дошку князю Григорію Потьомкіну-Таврійському, яка знаходиться на розі вулиць Потьомкінської і Радянської, скульптор Віктор Макушин створив ще в 1999 році.

Література:

        Наточа Е. Отныне Потемкину – быть! // Вечерний Николаев. – 2007. – 25 сент. – С. 4.
        Тонковид В. Ко дню города Николаев ждет Потемкина // Вечерний Николаев. – 2007. – 31 июля. – С. 1.

Пам’ятник М. Л. Фалєєву

      Михайло Леонтійович Фалєєв, сподвижник Григорія Потьомкіна,.по праву вважається першим будівничим міста Миколаєва. За дорученням князя наприкінці 1788 р. М. Фалєєв розпочав будівництво нової верфі і міста при ній у гирлі ріки Інгул. Особливу увагу він приділив будівництву фрегата “ Святий Миколай ”. За чотири роки його діяльності у колись безлюдних місцях з’явилися верф, гавань і ціле місто, за що Фалєєв одержав чин бригадира, а пізніше – і генерала.
      У день святкування 213-ої річниці м. Миколаєва, 7 вересня 2002р., на Флотському бульварі був відкритий пам’ятник засновнику Миколаєва М.Фалєєву. Перед нами предстала його прекрасна статуя. Бронзова фігура блискуче виражає характер бригадира, непересічність його особи, спрямованість у майбутнє. У лівій руці він несе сувій планів, проектів, ордер Ясновельможного князя Потьомкіна на будівництво нашого міста.
      Напис на пам’ятнику гласить: “Фалєєв Михайло Леонтійович – будівничий Інгульської верфі та міста Миколаєва”.
      Автори пам’ятника: скульптор В. Макушин, архітектор М. Миколайчук.
      Пам’ятник освятив владика Питирим.
      Фінансування пам'ятника М. Л. Фалєєву здійснено обласною дирекцією АППБ “Аваль” (керівник С. Прудкий ).
      Засновник Миколаєва і верфі на Інгулі Михайло Леонтійович Фалєєв помер у 1792 році. У 1936 році його останки перепоховали у родинному склепі Аркасів. Усередині будівлі укріплена меморіальна дошка.

Література:

      Миколаївська область:1937 – 2007: історичний альманах. – Миколаїв: Атол, 2007. – С.36.
      Умеренков А. Корабелы живут над Бугом: очерк: изд 2-е, доп. и перераб. – Одесса: Маяк, 1983. – С. 99.
      Умеренков А. Памятник первостроителю М. Л. Фалееву // Умеренков А. Будь славен, Николаев!: историческая хроника 2001 –2002гг. – Николаев: Илион, 2003. – С.63.


Пам’ятний знак Миколаєву

        В 1976 році після реконструкції Флотського бульвару біля одного із його входів встановлено стелу. На постаменті з чорного лабрадориту встановлений куб, облямований бронзовими плитами. На одній з них читаємо своєрідну візитну картку Миколаєва: «Здесь, при слиянии рек Ингула и Южного Буга в 1789 году основан город Николаев – центр кораблестроения юга страны…».
На трьох плитах – барельєфи із зображенням першого судна, збудованого в Миколаєві, – парусного фрегата «Святой Николай», броненосця «Потемкин» і науково-дослідного судна «Академик Сергей Королев».
        Автори стели: скульптори А. Коптєв і О. Сапєлкін, архітектори С. Руденко і Ю.Стєшин.


Література:

        Аров Б. Городу, корабелам, флотоводцам // Южная правда. – 1976. – 25 июля.
 

Пам’ятний знак героям Миколаєва

        На центральній площі міста проведена реконструкція пам'ятного знака героям Миколаєва. Тут перераховані імена 316 миколаївців, удостоєних високих звань Героя Радянського Союзу і Героя Соціалістичної Праці.

Література:

       Агеев Ю. Памятный знак восстановлен // Южная правда. – 2008. – 8 мая. – С. 1.

Монумент «На честь доблесної праці корабелів у м. Миколаєві»

 

       5 вересня 1989 року, до 200-річчя з дня заснування міста Миколаєва, в центрі, на розі пр. Леніна і вул. Радянської, відкрито монумент «На честь доблесної праці корабелів у місті Миколаєві». Пам’ятник розташований на насипному кургані і являє собою композицію зі стилізованої земної кулі, розміщеної на трьох опорах з гранітних блоків, які уособлюють три суднобудівних заводи міста Миколаєва. Земну кулю, у свою чергу, підпирають 11 триметрових фігур, виконаних з бронзи, які немовби ілюструють історію кораблебудування з часів заснування міста до сьогодення. Серед них видатні історичні постаті:
Ф. Ф. Ушаков, М. Л. Фалєєв та інші, а також фігури корабельних майстрів та ремісників різних епох. До підніжжя та підгірної стіни пам’ятника ведуть кам’яні сходи. У нижній частині монумента по колу ми читаємо напис: «Корабелам и флотоводцам в ознаменование двухвекового труда Николаевских судостроителей. 1789-1989».
       Автори монументу: група київських скульпторів та архітекторів: В. Чепелик, М. Кислий, М. Олексієнко, Д. Лисенко, В. Скульський.

Література:

      Миколаївська область:1937 – 2007: історичний альманах. – Миколаїв: Атол, 2007. – С.26.
      Бревда Л. Воздавая должное труду: [відкрито монумент «На честь доблесної праці корабелів у м. Миколаєві»] // Южная правда. – 1989. – 25 марта.
      Колесник А. Приметы корабельной стороны: На самом оживленном месте – на пересечении проспекта Ленина и улицы Советской – в пятницу открыт монумент «Слава труду корабелов» // Южная правда. – 1989. – 17 сент.© 2008 - 2019. Всі права захищені. Copyright Миколаївська обласна бібліотека для дiтей ім. В.Лягіна та партнери.  При використанні матеріалів сайту посилання на джерело обов'язкове.