Долгов Євген Леонідович

співак, композитор, режисер, артист, завідуючий студентським культурним центром “Корабел” Національного університету кораблебудування ім. адмірала Макарова, відданий патріот міста Миколаєва, заслужений працівник культури України.
(Народився 1949 р.)

Біографічна довідка
Долгов Євген Леонідович народився 20 грудня 1949 року в далекосхідному місті Радянська Гавань, на березі Татарської протоки (Хабаровський край Російської Федерації). 1951 року його батька, Леоніда Гурієвича Долгова, професійного військового, перевели до Миколаєва на нову керівну посаду в наше знамените училище морської авіації ім. Леваневського. Мама, Раїса Миколаївна, педагог за освітою, працювала вихователем дитсадка при училищі для дітей військовослужбовців. Жені пощастило з батьками. Вони прагнули дати своїм дітям хорошу освіту. Женя і дві його сестрички-близнята займалися музикою і спортом, вивчали іноземні мови. Середню освіту Євген отримав в школі №35.

Музику Женя полюбив відразу, і це відчуття визначило його життєвий шлях. У першому класі йому купили баян «Україна», на якому він «пілікав» практично лежачи: довго не міг міцно утримати його в руках. Далі були чотири роки занять у музичній студії при Будинку офіцерів, потім – музична школа № 1 ім. Римського-Корсакова, яку Женя закінчив на відмінно. Там полюбив назавжди і інший інструмент – піаніно, але з баяном не розлучився і до цього дня. Батьки викохували тягу сина до музики: батько купив піаніно «Білорусь», а потім, коли Євген вчився в музичному училищі, – дуже дорогий, навіть за теперішніх часів, Тульський концертний баян, штучної майстрової роботи. При такому розкладі складно музиці в душі не зазвучати. Вона і зазвучала, причому легко, сама собою, під час постійних імпровізацій на різних інструментах. І пішло: в 17 років написав свою першу пісню «Жовте листя» (про любов – розставання, звичайно!), а в 18 – свою першу інструментальну п’єсу «Середньовічна Боса-нова».

Спочатку було рішення піти по стопах мами. Відразу після школи спробував поступити в Миколаївський педінститут, але спроба виявилася невдалою. Забавно, що перший запис в його трудовій книжці – коваль. Євгеній мив машини, був автослюсарем. Але заняття музикою не кидав. Коли приходив з роботи, мама готувала йому спеціальний розчин, щоб він зміг відмити руки від солярки, перш ніж іти на музику. З 1970 року працював на посаді викладача дитячої музичної школи, а з 1971 по 1978 роки – керівником художньої самодіяльності Миколаївського кооперативного технікуму.

Євген Долгов вступив до історичного факультету Одеського державного університету і в музичне училище на II курс одночасно. У той час не було прийнято вчитися відразу в двох учбових закладах, але у нього вийшло. 1973 року Євген успішно закінчив і університет заочно, і училище стаціонарно. Але історик з нього не вийшов, хоча спроби були. В студентські роки і після багато років підряд грав на танцмайданчиках, вечорах в парках, в ресторанах, в ансамблях. Тоді Михайло Александров, ректор МКІ (нині – НУК ім. адмірала Макарова), запропонував йому роботу в інституті, спочатку в студентському клубі «Корабел», а потім на кафедрі історії. Його настільки захопила робота з молоддю, що про історію він забув. Дуже вже хороші, міцні там були студентські творчі колективи – театр «Діалог», ВІА «Апрель» і «Геліос», ансамбль бального танцю «Юність». Загалом, було з ким активно працювати. Думав: «тимчасово!», але затримався тут надовго: з 1978 по 1988 роки, потім з 1995 року і по теперішній час. У 1988 – 1995 роках працював завідуючим концертним відділом Фонду молодіжних ініціатив міста Миколаєва. Словом, став уже працівником культури і конкретно займався мистецтвом і музикою.
За час роботи виявив себе хорошим організатором культурно-масової роботи серед молоді та студентів, високопрофесійним керівником музичних колективів міста, талановитим співаком і композитором, ініціатором та організатором багатьох цікавих починань у культурному житті міста Миколаєва та України.
Євгеном Долговим проведено безліч фестивалів гумору, створений найбільший в колишньому СРСР студентський духовий оркестр. Він є ініціатором створення 1995 року на базі культурного центру «Корабел» НУК ім. адмірала Макарова єдиного в Україні міжвузівського центру дозвілля «Колібрі», який об’єднує творчі колективи усіх вузів міста Миколаєва. Культурний центр «Корабел», очолюваний Долговим, організував і провів розиграші КВК, як внутрішньовузівські, в яких приймають участь команди всіх підрозділів НУК ім. адмірала Макарова, так і на Кубок мерії команд КВК зі всієї України, загальноміські молодіжні фестивалі «Сім футів під кілем», підготував немало яскравих виконавців і художніх колективів, творчість яких відома на Україні і далеко за її межами. Біля тридцяти років звучать гімни студентського клубу «Корабел» і баскетбольного клубу «Миколаїв», написані Євгеном Долговим.

Євген Долгов, як співак і композитор, був лауреатом фестивалів «Над Бузькою хвилею». Протягом усієї творчої діяльності виступає з шефськими концертами у військових частинах, сільських будинках культури, перед студентами, молоддю і жителями міста. Протягом останніх років в Обласному палаці культури і Миколаївському академічному художньому російському драматичному театрі проходять творчі вечори композитора і співака, які мають успіх у глядачів і слухачів.

За багато років творчої діяльності композитор Євген Долгов створив цілу «галерею» пісень про Миколаїв і став фактично «головним співаком» миколаївської землі. Він бере активну участь у культурному житті Миколаєва. З величезним задоволенням і ентузіазмом опікає своє улюблене дітище – фестиваль «Пісні старого яхт-клубу», на який умудряється кілька років підряд збирати воєдино представників різних музичних поколінь і напрямків. Євген Долгов був виконавчим директором досить вдалого творчого проекту – випуску альбому пісень наших поетів і композиторів до 210-річчя Миколаєва «Корабельна сторона-2» (1999). До альбому увійшли популярні пісні Долгова: «Николаевский вальс», «Единая семья», «Весенний Николаев».

Нині у композитора п’ять авторських альбомів. 2000 року вийшов аудіоальбом «Вспоминай», до якого увійшли 14 пісень Євгена Долгова у його виконанні, 2005 року – альбом «Южный город» на вірші миколаївських поетів, 2007 року – альбом «Я люблю этот город», присвячений 218-й річниці міста Миколаєва та 70-річчю Миколаївської області, 2009 року – альбом «Николаевский вальс» до 220-ї річниці міста Миколаєва. 2011 року композитор презентував свій останній альбом «Зажги старинную свечу».

У Євгена Долгова безліч вдалих пісень на вірші відомих миколаївських поетів Катерини Голубкової, Лариси Матвєєвої, Еміля Январьова, Дмитра Креміня, В’ячеслава Качуріна, Володимира Пучкова… Він написав музику до вистав Миколаївського обласного театру ляльок: «Нарушители из «Яблоневого Рая», «Малыш и Карлсон», «Сон клоуна дядюшки Мулы», «Куклы открывают секреты», «День Рождения куклы Даши», «Веселые мишки». Співак і композитор бере участь у програмах українського радіо і телебачення, пише музику для телепередач. Євген Долгов з успіхом виступає як професійний співак за межами України: в Італії, Болгарії, Югославії, Росії і інших державах.

Діяльність Євгена Леонідовича Долгова високо відзначена у загальноміських щорічних програмах «Людина року». У номінації «Культура» 2004 року йому надано 2 місце, 2005 року – 3 місце, 2006 року – став переможцем міської програми «Горожанин года – 2006» в номінації «Культура». 2008 року йому було присвоєно звання заслуженого працівника культури України. Ще одна нагорода за багаторічну працю на честь рідного міста – почесний знак міського голови Володимира Чайки «За заслуги перед містом Миколаєвом» 2011 року. 2019 року нагороджено почесною відзнакою Миколаївської обласної ради – «За заслуги перед Миколаївщиною» ІІ ступеня.

Звукозаписи

  • Долгов, Е. Вспоминай…[Звукозапис]: [концерт] / исп.: Е. Долгов, ансамбль. – Николаев, 2000. – 1 мк (60 мин); 1 дор., стерео; в коробке. – (Благотворительный фонд «Николаев – 2000»)
  • Долгов, Е. Николаевский вальс [Звукозапис]: песни Евгения Долгова на слова поэта Вячеслава Качурина / исп.: Е. Долгов, оркестр. – К.: Росток-Рекордз, 2009. – 1 электрон. опт. диск (СД): зв.
  • Долгов, Е. Я люблю этот город [Звукозапис]: песни Евгения Долгова о Николаеве / муз. и исп.: Е. Долгова. – К.: Росток-Рекордз, 2007. – 1 электрон. опт. диск (СД): зв.
  • Корабельная сторона – 2 [Звукозапис]:[сборник песен о Николаеве]– SKC (Корея). 1999. – 1 мк (60 мин); 1 дор., стерео; в коробке. – (Благотворительный фонд «Николаев – 2000»)

Література

  • Долгов Євгеній Леонідович : [біогр. довідка] // Людина року. Городянин року (1996-2019) : загальноміська програма : біобібліографічний довідник / Центральна міська бібліотека ім. М. Л. Кропивницького, ЦБС для дорослих м. Миколаєва, ЦВГД “Наваль-Експерт”. – Дев’ятнадцяте вид.,  доп. – Миколаїв : Іліон, 2020. – С. 75-76.

* * *

  • Агеев, Ю. “И звонкая песня над медленным Бугом”: [о творчестве композитора Евгения Долгова] / Ю. Агеев // Южная правда. – 2000. – 27 янв.
  • Агеев, Ю. Песни бугской волны…: [беседа с Евгением Долговым] / Ю. Агеев // Южная правда. – 2005. – 6 авг. – С. 4.
  • Агеев, Ю. Песня Евгения Долгова / Ю. Агеев // Южная правда. – 2004. – №141(18 дек.). – С. 2.
  • Бард корабельного краю: [ювілей Євгена Долгова] // Радянське Прибужжя. – 2000. – 25 січ.
  • Він любить це місто… : [концерт “Я люблю це місто” – творчий вечір Євгена Долгова, присвячений 50-річчю його творчої діяльності] // Родной причал. – 2019. – N 3(16-22 янв.). – С. 2.
  • Гаврилов, С. Городской мотив : [Евгений Долгов выпустил свой новый альбом “Николаевский вальс”] / С. Гаврилов // Наш город. – 2009. – №41(14 окт.). – С. 16.
  • Евгений Долгов: “Я счастливый человек, потому что всегда занимаюсь любимым делом” : [Евгений Долгов “Горожанин года – 2006” в номинации “Культура”] // Вечерний Николаев. – 2007. – №22(24февр.). – С.4.
  • Качурин, В. Мелодии южного города : [вышел авторский альбом Евгения Долгова “Южный город”, посвященный Николаеву] / В.Качурин// Вечерний Николаев. – 2007. – №3(11янв.). – С. 5.
  • Козлов, С. Е. Долгов: мы дружный и веселый николаевский народ / С. Козлов // Вечерний Николаев. – 2017. – N 128(16 нояб.). – С. 4 : фот.
    В Николаевском академическом художественном русском драматическом театре отметил полувековой юбилей творческой деятельности известный николаевский певец и композитор, руководитель студенческого культурного центра НУК “Корабел”, заслуженный работник культуры Украины Евгений Долгов.
  • Козлов, С. “Считаю себя счастливым человеком…”: [юбилей Евгения Долгова] / С. Козлов // Вечерний Николаев. – 2000. – 18 янв.
  • Козлов, С. Юбилей прошел, жизнь – продолжается / С. Козлов // Вечерний Николаев. – 2001. – 4 янв.
  • Коновальчук, Т. Ваш Євген Долгов : [творчий вечір пісняра] / Т.Коновальчук // Рідне Прибужжя. – 2006. – №30(4 берез.). – С. 4.
  • Кремінь, Д. Планида маестро Долгова: [відомому миколаївському композитору і барду – 50] / Д. Кремінь // Радянське Прибужжя. – 2000. – 22 січ. – С. 4.
  • Кремінь, Д. Соло Євгена Долгова: [авторський вечір] / Д. Кремінь // Рідне Прибужжя. – 2004. – №164(25 груд.). – С. 4.
  • Наточа, Е. Песня юному городу : [презентация нового песенного альбома Евгения Долгова “Южный город”] / Е. Наточа// Вечерний Николаев. – 2005. – 9 июня. – С. 1.
  • Николаевский композитор и певец, заслуженный работник культуры Украины Евгений Долгов выпустил новый, уже 6-й по счету, авторский альбом “Леваневский причал” // Вечерний Николаев. – 2017. – N 116(19 окт.). – С. 1. – (Городскоп).
    В авторском альбоме “Леваневский причал” песни на стихи местных поэтов, а весь альбом посвящен памяти Юрия Козыря.
  • Смеркис, Е. Композитор Евгений Долгов напомнил о николаевских гимнах и забытой поэтессе : [Евгений Долгов гость “Музыкальной гостиной” Николаевского областного художественного музея им. В.В. Верещагина] / Е. Смеркис // Николаевские новости. – 2015. – N 64(27 мая). – С. 5.
  • Сологуб, А. Закружляє “Миколаївський вальс…” : [презентація компакт-диску “Николаевский вальс” у співавторстві співака і композитора Є. Долгова з поетом В. Качуріним] / А. Сологуб // Рідне Прибужжя. – 2009. – №22(24 лют.) . – С. 4.
  • Толочик, П. Євген Долгов: “Зірки з неба не падають…” [бесіда з композитором і співаком Євгеном Долговим] / П. Толочик // Рідне Прибужжя. – 2005. – 9 лип. – С. 3.
  • Толочик, П. “Я люблю этот город!” : [саме таку назву має новий диск пісень композитора і співака Євгена Долгова] / П. Толочик // Рідне Прибужжя. – 2007. – №125(23 жовт.). – С. 4.
  • Трубадур корабельного края // Вечерний Николаев. – 2019. – N 4(15 янв.). – С. 3 : фот. – (Николаев и николаевцы).
    В канун Старого Нового года в городском Дворце творчества учащихся состоялся большой концерт “Я люблю этот город” – творческий вечер Евгения Долгова, посвященный 50-летию его творческой деятельности.
  • Фуга, Л. Евгений Долгов: “Всю свою сознательную жизнь я занимаюсь любимым делом…” / Л. Фуга // Южная правда. – 2019. – N 95(14-17 дек.). – С. 5 : фот. – (Актуальное интервью).
    Евгений Долгов накануне творческого вечера, посвященного его 70-летию, вспоминает самые яркие моменты жизни.
  • Фуга, Л. Евгений Долгов: “Процесс рождения новой мелодии всегда непредсказуем…” : [интервью] / Л. Фуга // Южная правда. – 2017. – N 123(2 нояб.). – С. 3.
    В 2017 году руководитель студенческого культурного центра НУК “Корабел”, заслуженный работник культуры Украины, “Горожанин года-20062, композитор и певец Евгений Леонидович Долгов отмечает золотой юбилей своей творческой деятельности.
  • Фуга, Л. Звучал “Николаевский вальс” : [презентация нового альбома двух известных николаевцев: Евгения Долгова и Вячеслава Качурина] / Л.Фуга // Вечерний Николаев. – 2009. – №22(24 февр.). – С. 4.
  • Фуга, Л. Как дела, маэстро? : [о творческих планах композитора Евгения Долгова] / Л. Фуга // Южная правда. – 2007. – №8(23янв.). – С. 3.
  • Фуга, Л. Лирика городского романса при свечах : [творческий отчет композитора и певца Евгения Долгова] / Л. Фуга // Южная правда. – 2012.- №49-50 (8-10 мая). – С. 3. : фото
  • Фуга, Л. Николаевский Орфей : [творческий вечер Евгения Долгова] / Л. Фуга // Южная правда. – 2011. – №31(22 марта). – С. 3.
  • Фуга, Л. Прозвучат новые песни : [творческий вечер Евгения Долгова] / Л. Фуга // Южная правда. – 2008. – №12(31 янв.). – С. 5.
  • Фуга, Л. Старость меня дома не застанет… : [концерт Евгения Долгова] / Л. Фуга // Южная правда. – 2015. – N 7(20 янв.). – С. 4 : фот.
  • Фуга, Л. Юбилей маэстро : [юбилейный творческий вечер николаевского композитора Евгения Долгова] / Л. Фуга // Южная правда.- 2010. – №4(14 янв.). – С. 7.
  • Фуга, Л. “Я люблю этот город…”: [интервью Евгения Долгова] / Л. Фуга // Южная правда. – 2005. – 24 нояб. – С. 5.
  • Фуга, Л. “Я счастлив тем, что занимаюсь любимым делом…”: [беседа с композитором] / Л.Фуга // Южная правда. – 2009. – №140(17 дек.). – С. 5.
  • Христова, Н. В его песнях на все лады “звучит” наш город : [творческий вечер николаевского композитора Евгения Долгова] / Н.Христова // Вечерний Николаев. – 2010. – №2(7 янв.). – С. 4.
  • Христова, Н. Если у тебя есть хорошая песня о Николаеве, песни о маме и о любви… : [авторский вечер Евгения Долгова] / Н. Христова // Вечерний Николаев. – 2011. – №33(24 марта). – С. 8.
  • Христова, Н. Когда придет ночное вдохновение… : [Евгений Долгов презентовал горожанам свой новый диск “Зажги старинную свечу”] / Н. Христова // Вечерний Николаев. – 2012. – №53(12 мая). – С. 3. : фото
  • Христова, Н. Мой город: музыка влюблённости : [презентация альбома певца и композитора Евгения Долгова “Я люблю этот город!”] / Н. Христова // Вечерний Николаев. – 2008. – №15(9февр.). – С. 3.
  • Христова, Н. Наш город – в песнях Евгения Долгова / Н. Христова // Вечерний Николаев. – 2019. – N 98(26 дек.). – С. 6 : фот.
    Творчество песенного композитора Евгения Долгова.
  • Христова, Н. Несколько штрихов к портрету : 20 декабря исполняется 55 лет николаевскому певну и композитору Евгению Долгову / Н. Христова // Вечерний Николаев. – 2004. – №145(18 дек.). – С.3.
  • Христова, Н. Николаев – это моя жизнь : [творческий вечер николаевского композитора Евгения Долгова] / Н. Христова // Вечерний Николаев. – 2016. – N 34(29 марта). – С. 3 : фот.
  • Христова, Н. Николаевский вальс : [презентация нового альбома двух известных николаевцев: Евгения Долгова и Вячеслава Качурина] / Н. Христова // Вечерний Николаев. – 2009. – №22(24 февр.). – С. 4.
  • Христова, Н. “Песня длиною в 33 года”… : [хорошая традиция Евгения Долгова: ежегодный концетр для николаевцев] / Н. Христова // Вечерний Николаев. – 2013. – N 69(20 июня). – С. 5 : фот.
  • Шведова, З. Его жизни круг : [к 60-летию николаевского композитора Евгения Долгова] / З. Шведова // // Вечерний Николаев. – 2009. – №145(19 дек.). – С. 3.
  • Юрин, Ю. Корабелы и музыканты : [творческий вечер николаевского композитара Евгения Долгова] / Ю. Юрин // Южная правда. – 2010. – №121(2 нояб.) . – С. 3.

Web-ресурси

Долгов Евгений Леонидович