(1922 – 2004)
Глазовий Павло Прокопович народився 30 серпня 1922 року у селищі Новоскелюватка Казанківського району Миколаївської області. Павло Глазовий – поет-гуморист, сатирик. Переважно працював у жанрах співомовки, віршованої гуморески, байки. Багато писав для дітей, в основному, казки.
Заслужений діяч мистецтв України (1993), нагороджений орденом «За заслуги» III ступеня (1997), лауреат Літературних премій ім. Остапа Вишні (1988), ім. Наталі Забіли, перший лауреат премії ім. Петра Сагайдачного (1996). Член Національної спілки письменників (1968).
Помер Павло Глазовий 29 жовтня 2004 року. Похований в Києві на Байковому кладовищі.
Пам’ятний знак в смт. Казанка
Пам’ятний знак поету-сатирику Павлу Глазовому відкритий 26 жовтня 2007 року і встановлено в смт. Казанка по вулиці Миру біля приміщення ПриватБанку. На ньому викарбовано напис: «П.П.Глазовий (1922 – 2004). Корифею української сатири і гумору, земляку Павлу Прокоповичу Глазовому від вдячних нащадків» та слова великого поета:
Я так люблю веселий сміх,
Веселий сміх, що гріє всіх!
Переливаю в слово радість,
Яку в душі своїй зберіг.
І я щасливий, що пишу
Хорошим людям на потіху.
Ловлю в очах іскрини сміху
І довго в серці їх ношу.
Автор проекту – член народних умільців «Прибужжя», самодіяльний художник Олійник Фердинанд Сергійович.
Районий краєзнавчий музей
Планується створити окремий музей, присвячений видатному казанківцю П.П.Глазовому. Наразі зібрано більше 500 експонатів (особисті речі, рукописи, друковані видання творів, фотографії), які зберігаються в районному краєзнавчому музеї. Музейні стенди, присвячені життєвому та творчому шляху Павла Глазового, завжди доступні відвідувачам музею. В літній період в центрі Казанки діє «Музей просто неба» – експозиція музейних матеріалів по творчості П.П.Глазового.
Всеукраїнський фестиваль-конкурс виконавців гумору та сатири «Усмішки Глазового»
Починаючи з жовтня 2008 року, рішенням Миколаївської обласної ради від 25 грудня 2007 року N 4 започатковано щорічне проведення Всеукраїнського фестивалю-конкурсу виконавців у жанрі гумору та сатири «Усмішки Глазового» на Казанківщині. До участі у фестивалі-конкурсі запрошуються лауреати обласних, Всеукраїнських, міжнародних оглядів, конкурсів та фестивалів. З кожним роком розширюється географія учасників фестивалю.
Один день фестивалю присвячується виїзду учасників і гостей фестивалю на малу батьківщину П.Глазового (туристичний маршрут «Новоскелюватка – батьківщина П.П.Глазового»).
Екскурсійний туристичний маршрут «Новоскелюватка – батьківщина П.П. Глазового»
Розроблено екскурсійний туристичний маршрут «Новоскелюватка – батьківщина П. П. Глазового».
Пам’ятний знак у селі Новоскелюватка
На жаль, хатина де жив Павло Прокопович Глазовий, не збереглась. Про те, що саме в селі Новоскелюватка народився Павло Глазовий, тепер свідчить тільки меморіальний знак – камінь з червоного граніту, на якому викарбувано слова: «На цьому місці знаходилась хата родини Глазових, в якій 30 серпня 1922 року народився відомий поет-сатирик, корифей української сатири та гумору П.П. Глазовий».
А ще в селі Новоскелюватка збереглася школа, до якої ходив малий Павло Глазовий. Про що свідчить меморіальна дошка на школі.
Вулиця Павла Глазового
Згідно з Законом України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» від 09 квітня 2015 року № 317-VIII, вулиця Павла Глазового з’явилася у м. Миколаєві та у с. Надбузьке Миколаївського району.
Література
-
Мирошниченко, А. Будет музей Павла Глазового : [прошел четвертый Всеукраинский фестиваль-конкурс “Усмішки Глазового”] / А. Мирошниченко // Южная правда. – 2011. – №109(6 окт.). – С. 2.
К пятому, юбилейному фестивалю предложили создать музей творчества знаменитого земляка.
- Парфьонов, Л. Усмішки Глазового : [про конкурс виконавців гумору та сатири, присвячений відомому гумористові] / Л. Парфьонов // Українська культура. – 2008. – N12. – С. 37.
Web-ресурси
-
Туристичний комплекс [Електронний ресурс] // Казанківська районна державна адміністрація : [веб-сайт]. – Режим доступу: http://kazanka.mk.gov.ua/ua/economy/tourist/, вільний. – Загол. з екрана.