З перших днів окупації німці відразу взялися за рішення «єврейського питання»: всіх євреїв було зареєстровано і вже в кінці серпня в Миколаєві було розстріляно 227 євреїв.
16 вересня 1941 року всім євреям було наказано зібратися з речами в районі старого єврейського кладовища (тепер на цьому місці зоопарк). Населення міста з плачем проводжало натовп євреїв, які йшли на кладовище. Тут окупанти зібрали і вивезли на розстріл понад 10 тисяч євреїв, а в червні 1942 року на цьому місці розстріляли представників цієї національності, які ще залишалися в нашому місті. В пам’ять про ці події, на розі Херсонського шосе і Богоявленського проспекту, біля старого єврейського кладовища, встановлено пам’ятний знак жертвам Голокоста.
Всього в Миколаївській області розстріли єврейського населення відбувалися в 24 районах. Встановлено 31 місце масових поховань жертв Голокоста. Але найтрагічніші події відбулися в таборі смерті поблизу села Богданівки Доманівського району. За даними Надзвичайної Державної комісії по розслідуванню звірств окупантів тут було знищено 54 тисячі мирних громадян єврейської національності протягом грудня 1941 – січня 1942 років. На території Миколаївської області були розстріляні тисячі євреїв, що проживали в сусідніх з Миколаївською областях: Одеській, Вінницькій, Кіровоградській областях, а також у Молдові. За роки війни, за приблизними підрахунками, в Миколаївській області було знищено 200 тисяч євреїв.
Література
Багмет, М. О. Голокост : винищення єврейського населення в період німецько-руминської окупації / М. О. Багмет, М. Є. Козирєва, В. В. Щукін // Миколаївщина в роки Великої Вітчизняної війни 1941-1944 : (до 60-річчя визволення області від німецько-румунських окупантів) / ред. кол. : О. М. Гаркуша (голова), Ю. О. Шклярський, М. М. Шитюк та ін. – Миколаїв, 2004. – С. 243-261 : іл.
Стаття наповнена документами і матеріалами страшного нацистського геноциду на території Миколаївської області про ростріли мирного населення Миколаєва, наводяться цифри розстрілів мирного населення по районах області, факти звірячих катувань в концтаборах і єврейських гетто.
Місця масових розстрілів і поховань представників національних меншин під час Великої Вітчизняної війни в Миколаївській області : довідкові матеріали / Миколаїв. облдержадміністрація, відділ у справах національностей облдержадміністрації, Миколаїв. т-во єврейської культури ; ред. рада : В. О. Чебатарьов та ін. – 2-ге вид., доп. – Миколаїв : СПД Румянцева Г. В., 2012. – 32 с. : фот.
Праведники народов мира. Праведники Украины, спасатели. Николаевская область : [справ. изд.] / Николаевское о-во еврейской культуры ; ред. Н. В. Сугацкая [и др.]. – Николаев : Издатель Шамрай П. Н., 2016. – 108 с. : ил.
Ця книга – своєрідний довідник, де зібрано історії спасіння і відомості про жителів Миколаївської області, удостоєних почесних звань «Праведник народів світу», «Праведник України», які рятували євреїв у період німецько-румунської окупації України в 1941-1994 роки.
Сугацька, Н. В. Трагічні події на Миколаївщині (1941-1944 рр.) : [істор.-докум. вид.] / Н. В. Сугацька. – Миколаїв : Вид-во Ірини Гудим, 2010. – 44 с. : іл.
Книга розкриває трагічну долю єврейського населення Миколаївщини, військовополонених та остарбайтерів в роки німецько-румунської окупації.
* * *
Валентинов, А. “Королевство смерти” на берегах Южного Буга : [лагерь смерти в селе Богдановка Доманевского району] / А. Валентинов // Наш город. – 2010. – №25(23 июня). – С. 8-9.
Гордеев, Е. Дорога в один конец / Е. Гордеев // Вечерний Николаев. – 2016. – N 57(26 мая). – С. 4 : фот.
У День пам’яті жертв Голокосту в селі Богданівка Доманівського району, де в роки Другої світової війни (1941-1944) знаходилося єврейське гетто, відбувся мітинг.
Дачевская, Л. Старших убивали, детей сжигали живьём : [Богдановский холокост] / Л. Дачевская // 20 хвилин. – 2008. – №36(18 сент.) . – С. 61.
Ивашко, Е. Трагедия Богдановки : “Там не камыш шумит, там души детей разговаривают” : [Богдановский лагерь смерти] / Е. Ивашко // Южная правда. – 2008. – №30(15 марта). – С. 3.
Климова, Л. Жестокие уроки Холокоста / Л. Климова // Рідне Прибужжя. – 2008. – №10(29 січ.) . – С. 3.
Чичкалюк, Т. Еврейская трагедия Богдановки : чтобы сдержать потоки крови, струившейся по склонам оврагов в Южный Буг после расстрелов, немцы приказали насыпать двухметровый земляной вал / Т.Чичкалюк // Николаевские новости. – 2013. – N 32(13 марта). – С. 3.
Чичкалюк, Т. Еврейская трагедия села Богдановка / Т. Чичкалюк // Николаевские новости. – 2017. – N 11(25 янв.). – С. 4.
У Богданівці і сусідніх населених пунктах за різними підрахунками було знищено 115 тисяч чоловік, в тому числі близько 55 тисяч євреїв.
Чичкалюк, Т. Трагедия Богдановки / Т. Чичкалюк // Южная правда. – 2014. – N 8(23 янв.). – С. 1, 2 : фот.