Миколаївська обласна бібліотека для дітей ім. В.Лягіна - Нотатник бібліотекаря


     Нотатник бібліотекаря  Мережа дитячих бібліотек


Врадіївська районна бібліотека для дітей     Бібліотека працює з 8:00 до 17:00
    Обідня перерва з 12.00 до 13.00 год.
    Вихідні дні: неділя, понеділок.Історична довідка

     1947 року громадський актив Врадіївки провів роботу з відновлення від післявоєнної розрухи дитячої бібліотеки у районному центрі. Бібліотеку було обладнано у маленькому приватному будинку, який залишився без господарів. 1963 року, коли було збудовано господарським способом нове приміщення для районних бібліотек, її перемістили до нової будівлі… Після централізації бібліотечної системи для дитячої бібліотеки було надано пристосоване приміщення лікарняної амбулаторії, з якого, через аварійний стан, за чотири роки її перемістили до іншого будинку, також пристосованого під бібліотеку. 2000 рік став роком переїзду – для обладнання закладу надали світле, газифіковане приміщення колишньої середньої школи. Таким був шлях покращення матеріально - технічної бази Врадіївської РДБ.
    Фонд бібліотеки у післявоєнні роки формувався за рахунок книг, що дарували жителі Врадіївки: вчителі, лікарі, службовці, - а також за колгоспні кошти.
Згодом було налагоджено державне фінансування бібліотеки, яка підпорядковувалась селищній раді. Завідувала бібліотекою фронтовичка, вчитель за освітою, яка згодом передала бібліотеку молодому бібліотечному спеціалісту.
    Централізація стала поштовхом до розвитку бібліотеки. Кількісно та якісно покращилось комплектування бібліотечного фонду, зміцнилась матеріально –технічна база, відкрилися три відділи: молодший, середній та старший, було введено посади методиста та бібліографа. Дитяча бібліотека перетворилась на методичний центр для сільських філій та центр дозвілля і просвіти для учнів шкіл Врадіївки, де проводились змістовні масові заходи різної тематики. З настанням незалежності України бібліотека визначила нові пріоритети в діяльності, направлені на відродження національних традицій, вивчення історії українського народу, творчості незаслужено забутих, репресованих українських письменників тощо.
    В практику бібліотеки впроваджуються новітні інформаційні технології, пов’язані з використанням комп’ютерної техніки. Не маючи власного обладнання, Врадіївська РДБ використовує комп’ютерний парк районної бібліотеки. Позитивно впливає на діяльність бібліотеки той факт, що вона розміщена у комплексі з районною бібліотекою для дорослих та районним історико –краєзнавчим музеєм. Більшість масових заходів проводяться у співпраці та взаємодії з ними, особливо це сприяє методично – консультативній роботі РДБ. Новим, якісним поштовхом до підвищення статусу бібліотеки як громадського центру активності стала співпраця з громадськими організаціями: Врадіївським центром громадських ініціатив « Берегиня» і Товариством Червоного Хреста. Діяльність Врадіївської РДБ постійно освітлюється на сторінках районної газети «Вісник Врадіївщини» та на місцевому телебаченні.

Місія бібліотеки та стратегічні цілі

    Колектив Врадіївської ЦБС будував свою діяльність в сучасних умовах так, щоб кожен читач – дорослий чи дитина, – переступивши поріг бібліотеки, відразу зрозумів, що на нього чекають і йому тут комфортно.

     Пріоритетами бібліотеки є:

 • підтримка освіти і самоосвіти, культурного розвитку кожної дитини;
 • налагодження тісних зв’язків з громадськими організаціями та суспільно – політичними об’єднаннями ;
 • створення системи оперативного інформаційного обслуговування читачів;
 • розширення номенклатури бібліотечних послуг;
 • підвищення культури обслуговування;
 • постійне і стабільне інформування читачів про кращі твори вітчизняної та зарубіжної літератури;
 • вирішення проблем диференційного обслуговування різних читацьких груп;
 • активізація роботи на допомогу закладам середньої освіти, позашкільним організаціям;
 • ефективне використання літератури для інтелектуального, духовного, морального розвитку користувачів.
Ресурсна база

    Бібліотечний фонд ЦБС становить 214,5 тис. примірників, книг -181,7 тис. примірників, брошур – 32, 8 тис. примірників.
    Основним джерелом нових надходжень книг за шкільною програмою залишається державна програма, (отримуємо з ОКП «Миколаївкнига» та з ДОУНБ ім.. О. Гмирьова).
    Матеріально – технічна база бібліотеки:
    Дитяча бібліотека займає три кімнати, де розміщений книжковий фонд молодшого, середнього та старшого відділів. Забезпечено відкритий доступ читачів до книг.
    Для забезпечення читачам зручності в користуванні літературою у бібліотеці обладнано читальну залу на 30 читацьких місць. Якісний склад книжкового фонду допомагають розкрити різноманітні виставки та книжкові полиці. Тут розміщено перегляд періодичних видань, нових надходжень книжкових виставок, що розкривають фонд бібліотеки. Установлено телевізор та магнітофон, забезпечено вільний доступ до системи каталогів та картотек. Зручно та комфортно почувають себе відвідувачі молодшої категорії читачів. В бібліотеці також зручно проводити масові заходи та вистави лялькового театру.

Інформаційно – пошуковий апарат складається з каталогів:

     ілюстрований систематичний каталог для учнів 8-9 років та систематичний каталог для учнів10-15 років, - розкривають якісний склад фонду бібліотеки.
Як складова інформаційно – довідкового апарату бібліотеки виконує інформаційну та виховну функції. Несе повну інформацію про зміст бібліотечного фонду, надає інформацію про літературу. За систематичним каталогом можна отримати запит на літературу з певної галузі або з окремого питання. Алфавітний каталог, систематична картотека статей, краєзнавча картотека.

    Бібліотека взаємодіє з закладами культури, освіти, школами, будинком творчості та дитячими садочками. Вся діяльність з популяризації літератури проводиться у координації з партнерами по просвітницькій роботі. Дитяча бібліотека співпрацює з загальноосвітніми школами, будинком дитячої творчості, будинком культури, районним краєзнавчим музеєм, гімназією, товариством Червоного Хреста та дитячим садочком. Бібліотека працює у координації зі шкільними бібліотеками у бібліотечно – бібліографічному навчанні користувачів – дітей. Спільно зі шкільною бібліотекою, складено координаційний план популяризації бібліотечно –бібліографічних знань, який передбачає проведення заходів щодо залучення дітей до користування каталогами та картотеками.
    Співпраця направлена на популяризацію літератури через проведення змістовних масових заходів з виховання у дітей любові до рідного краю.
    Краєзнавча робота бібліотеки, збереження та розвиток традицій народної культури.
     Один з ключових напрямків діяльності бібліотеки – краєзнавча робота. У бібліотеці акумулюються матеріали краєзнавчого характеру різних видів (книги, публікації в пресі, спогади земляків, фотознімки, реферати школярів, документи органів місцевого самоврядування) - ці всі матеріали відображаються у краєзнавчій картотеці та подані для користування читачами у краєзнавчому куточку бібліотеки.
    Оформлено у дитячий бібліотеці краєзнавчий куток, на якому розміщено літературу краєзнавчого характеру, довідники про регіон, бібліографічні посібники, періодичні видання.
    Створено краєзнавчий довідково - бібліографічний апарат, поповнюються виділені рубрики з питань краєзнавства у систематичному каталозі та у систематичній картотеці статей. Оформлені рекомендаційні списки літератури, плани читання для дітей.
    Систематично поповнюється картотека статей, складаються рекомендаційні списки на теми: «Прочитай про природу рідного краю», «Літературна Миколаївщина», «О рідний серцю Врадіївський краю, дідів моїх, батьків моїх земля»…
    Врадіївська РДБ проводить цікаву і змістовну роботу з краєзнавчої тематики, це краєзнавчі читання, уроки народознавства, презентації книг про рідний край, краєзнавчі вікторини, туристсько-краєзнавчі експедиції, етнографічні дослідження, свята сіл: «Пам’ятаємо історію рідного краю», «Край, оспіваний у піснях», «Нитки нашої пам’яті», «Пройдемося вулицями нашого села» та інші.
    Кожного року дитяча бібліотека проводить Тиждень дитячої книги. Заходи, що проводяться працівниками в межах цього Тижня, перетворюються в справжнє свято книги. Це такі заходи, як: огляд літератури «Письменники рідного краю», турнір знавців «Чи знаєш ти свій край?»
    Бібліотека брала участь і Всеукраїнському конкурсі «Найкращий читач року». Переможці – учні гімназії, отримали грамоти та подарунки.
    З метою підвищення фахового рівня бібліотечних працівників підготовлено та проведено семінар на тему: «Роль дитячих бібліотек у збереженні та розвитку історичної пам’яті та любові до рідного краю». Для працівників сільських бібліотек – філій була надана консультація «Форми і методи популяризації краєзнавчої літератури на допомогу учбового процесу».

Масові заходи краєзнавчого характеру:

 • книжкова виставка « Мій рідний край, частина України».
 • Засідання за круглим столом «Неповторний корабельний краю – Миколаївщина, рідна сторона».
 • Конкурс серед читачів бібліотеки на краще фото на тему: «Мій улюблений краєвид».
 • Літературно – музичний вечір вшанування воїнів – інтернаціоналістів - врадіївчан « Ми будем довго пам’ятати . І вам забути не дамо».
 • Презентація збірки віршів Врадіївського поета М. Довгаленка «Пізні зорі»
 • Книжкова виставка « Наш край –землі квітучий рай».
Любительські об’єднання за інтересами.

    У дитячій бібліотеці у молодшому відділі працює ляльковий театр книги «Сонечко». Девіз клубу – «З лялькою – в світ книги». Завдання клубу – прищепити дітям любов до книги, мови мистецтв. Вміле використання лялькового театру активно сприяє розумовому, моральному, естетичному вихованню дошкільнят та учнів молодших класів.
    У старшому відділі дитячої бібліотеки працює читацький клуб за інтересами «Школа народознавця». Члени клубу – діти, які люблять рідний край, вивчають його традиції та звичаї.
    Не залишаються поза увагою бібліотекарів Врадіївської РДБ діти-інваліди та діти з малозабезпечених сімей. Для них проводились новорічні та різдвяні ранки, у день Святого Миколая всі отримали призи та подарунки. І все це стало можливим, завдяки тісній співпраці з районним Товариством Червоного Хреста.

Бібліотека в соціальному просторі

    Вся діяльність з популяризації літератури проводиться у координації з партнерами по просвітницькій роботі. Дитяча бібліотека співпрацює з загальноосвітніми школами, будинком дитячої творчості, будинком культури, районним краєзнавчим музеєм, гімназією, Товариством Червоного Хреста та дитячими садочками. Бібліотека працює у координації зі шкільними бібліотеками по бібліотечно – бібліографічному навчанню користувачів-дітей. Спільно зі шкільною бібліотекою, складено координаційний план популяризації бібліотечно- бібліографічних знань, який передбачає проведення заходів щодо залучення дітей до користування каталогами та картотеками.

Організація бібліотечного обслуговування

    З метою залучення користувачів до бібліотеки застосовуються різні форми та методи:

- популяризація бібліотек через районну газету «Вісник Врадіївщини»
- організація клубів за інтересами (їх в районі 17);
- надання репертуару додаткових послуг;
- впровадження в роботу комп’ютерних технологій;
- оформлення інформаційних стендів «Бібліотечне життя», «Нові книги»;
- дні відкритих дверей;
- екскурсії до бібліотек.

Підвищення кваліфікації бібліотечних працівників.

    Працівники дитячої бібліотеки постійно підвищують свій професійний рівень, використовуючи у своїй роботі різноманітні форми підвищення кваліфікації: науково – практичні конференції, семінари, практикуми, круглі столи, конкурси професійної майстерності. Фахівці дитячої бібліотеки активно беруть участь у проведенні семінарів – практикумів, таких як:
    Спільна діяльність сім’ї, школи, бібліотеки в пробудженні у читачів – дітей інтересу до книги», «Сільська бібліотека як центр збереження національної культури».
    Останнім часом в практиці підвищення кваліфікації активно використовуються тренінги, присвячені формуванню професійних навичок.

    

Фотогалерея


© 2008 - 2019. Всі права захищені. Copyright Миколаївська обласна бібліотека для дiтей ім. В.Лягіна та партнери.  При використанні матеріалів сайту посилання на джерело обов'язкове.