Миколаївська обласна бібліотека для дітей ім. В.Лягіна - Нотатник бібліотекаря


     Нотатник бібліотекаря  Мережа дитячих бібліотек


Очаківська районна бібліотека для дітей    Бібліотека працює щодня з 9.00 до 18.00
    У суботу з 9.00 до 16.00
    Вихідний день: неділя, понеділок
     Останній день місяця – санітарнийІсторична довідка

    Точні архівні дані про рік заснування бібліотеки ще не знайдені, але збереглися дані, що до війни, приблизно 1936-38 рр. міська дитяча бібліотека знаходилась у будівлі по вул. Луначарського, потім була переведена до піонерського клубу, який знаходився в будівлі Морського собору (нині Свято-Миколаївський собор). Завідувачкою в ті далекі роки була Шалонська Тетяна Михайлівна, бібліотекарем -Бережевська Анна Василівна.
    В роки Великої Вітчизняної війни бібліотеки м. Очакова були повністю знищені, фонди розкрадені. Багато меблів, книг встигли по домівках розібрати городяни, останнє фашисти вивезли до Березанського району і спалили. На другий день після визволення міста (30 березня 1944 року) Бережевську А.В. викликали до райвиконкому, дали доручення знайти придатне приміщення і розпочати роботу з організації бібліотеки. Приміщення було знайдене по вул. Леніна, 25 (в період окупації в ньому проживали німці). Під час їх відступу з міста будівля була замінована. Визвали саперів, які приміщення розмінували, своїми силами здійснили ремонт. Серед населення зібрали книги ( близько 300 примірників) і з 1-го квітня 1944 року обслужили перших читачів. Пізніше бібліотека змінила свою адресу на вул. Миру,4 і знаходилась там довгі роки.
    Обслуговували читачів усіх вікових категорій 2 бібліотекарі, а з 1945 р. структура бібліотеки змінилася, був відкритий дитячий відділ, штат збільшився на 1 чоловіка. В відділі обслуговування дітей працювала Балан Зінаїда Дмитрівна.
     1946 року книжковий фонд бібліотеки становив 7250 примірників, читачів – 1000 чоловік (з них дітей невідомо, скільки). 1948 року була організована окремо дитяча бібліотека, штат якої складався з 2 чоловік (завідувачка Богачук Є.І., бібліотекар Балан З.Д.). Розмістила свої фонди дитяча бібліотека в невеличкому будиночку біля історичного музею ім. О.Суворова, потім була переведена в приміщення колишнього парткабінету по вул. Миру, 2 і довгі роки обслуговувала там юних читачів. 1975 року будівлю бібліотеки знесли і збудували нову, двоповерхову, її новоселами стали районна бібліотека для дорослих та районна бібліотека для дітей, де й до сьогодні працюють у тісному контакті. Із 1944 до 1954 року комплектування фонду бібліотеки здійснювалося через Миколаївський бібколектор та з місцевої книгарні. Через відсутність транспортних засобів, нові книги бібліотекарі носили на плечах з обласного центру. Поступово на центральних садибах району стали відкриватися сільські бібліотеки - в селах Кам’янка, Парутине, Козирці, Дмитрівці, пізніше в селах Іванівка, Чорноморка, Жовтень, Василівка, Благодатне, Матросівка, П-Хутори, Солончаки.
     1976 року проведена централізація всіх бібліотек району і організація єдиної бібліотечної системи, яка складалася з двох районних бібліотек та 13 СБФ. Комплектування фонду стало проводитися централізовано. З 1980 року в РДБ працює театр дитячої книги «Світлячок». Змінювались його учасники, поповнювався фонд ляльок, і до сьогоднішнього дня «Світлячок» є ізюминкою бібліотеки.
    Нині бібліотека обслуговує більше 3000 читачів – учнів ЗОШ міста та району, вихованців школи-інтернату, дошкільнят, організаторів дитячого читання.

Місія бібліотеки:

    Сучасні соціокультурні зміни та інформатизація суспільства вимагають радикальної трансформації у роботі Очаківської РДБ, переорієнтації на активне формування електронних ресурсів, зміни в режимі роботи бібліотеки та, поряд з цим, використання всіх наявних ресурсів, створення середовища для стимулу зростання читацької активності та популяризації читання серед дітей, безперервної освіти організаторів дитячого читання, засвоєння вмінь і навичок пошуку та використання інформації. Надавати умови для своїх читачів у формуванні всебічно розвиненої особистості, яка зможе адаптуватися до сьогоднішнього життя.

Пріоритетні завдання та напрямки діяльності

    Пріоритетними завданнями Очаківської ЦБД є: залучення дітей до систематичного читання, виховання творчого та ерудованого підростаючого покоління, шанобливого ставлення до національної культури, історії, традицій.
    Забезпечення інформаційних потреб читачів, популяризація кращих зразків української та світової літератури, організація їх змістовного дозвілля, надання методичної допомоги бібліотекам району в обслуговуванні дітей, покращення комфортності бібліотечного середовища, підтримання позитивного іміджу, розвиток реклами.

Ресурсна база бібліотеки

    Бібліотечний фонд – 28727 примірників.
Періодичні видання:
Газети: Журавлик,Задавака, Очаків (міська газета), Позакласний час, Розкажіть онуку, Чорноморська зірка (районна газета), Южная правда, Велика дитяча газета (в комплекті з Пригодами).
Журнали: Ангелятко ( за 2009 рік), Барвінок, В мире сказок, Girl, 12 +, Колосок,Котя, Мадемуазель, Малятко, Mini, Однокласник, Пізнайко від 2 до 6, Пізнайко від 6, Пригоди, Ухтышка, Чумацький шлях, Шкільна бібліотека, Шкільний журнал, Юний натураліст, Юний технік України, Яблунька, Світ дитячих бібліотек.

    Інформаційно - пошуковий апарат бібліотеки представлений системою таких каталогів і картотек:

 • Алфавітний каталог фонду ЦБД
 • Систематичні каталоги: для учнів 8-9 років, 10-11 років, для учнів 12-15 років.
 • Алфавітно - предметний покажчик до систематичного каталогу
 • Систематична картотека газетно – журнальних статей
 • Картотека періодичних видань
 • Фонд інформаційно - довідкової літератури у зоні «Країна мудрої Сови» (довідники, словники, енциклопедії, бібліографічні посібники, інформаційні списки літератури
 • Електронний каталог на всі види документів формується у відділі реклами, ділового співробітництва та обслуговування користувачів ЦБ - загальна кількість записів літератури по ЦБС - 1853 назви.

    Користувачі РДБ отримують:

 • інформацію про наявність у бібліотеці необхідного документа;
 • будь - який документ з фонду бібліотеки для користування в читальній залі та на абонементі;
 • інформацію з мережі ІНТЕРНЕТ;

    До послуг користувачів бібліотеки:

 • 28727 примірників вітчизняної та зарубіжної літератури на всі смаки: природнича та історична, пригодницька та фентезі, художня і дитяча українською та російською мовами;
 • 22 журнали, 8 газет українською, російською мовами, представлені у «Містечку періодики» читальної зали;
 • карткові каталоги і картотеки;
 • затишна читальна зала на 25 місць, яка є основним місцем для проведення масових заходів;
 • абонемент - комфортний книжковий простір для читачів - учнів 1-9 класів;
 • постійно діючий перегляд нових надходжень «Книжкові новинки»;
 • вернісаж яскравих, змістовних та актуальних книжкових виставок та переглядів літератури, різноманітних за тематикою, які задовольняють попит юних читачів, на допомогу навчально-виховному процесу, до визначних та знаменних дат:
 • фонд краєзнавчої літератури, 20 тематичних краєзнавчих тек;
 • надання послуги ксерокопіювання.
Програмна, проектна діяльність

 • Для програми «Бібліоміст» підготовлений та направлений пакет документів чотирьох структурних підрозділів ЦБС (у тому числі й РДБ) для участі у проекті публічних бібліотек України «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету»;
 • Моделювання діяльністості Парутинської (краєзнавчий напрямок), Чорноморської (інформаційне забезпечення членів сільської територіальної громади), Куцурубської (центр підтримки сім'ї та незахищених верств населення), Кам'янської (центр міжособистісного спілкування) сільських бібліотек-філій як сучасних публічних бібліотек, які забезпечують вільний та повний доступ громадян регіону різних вікових категорій до знань та інформації.
 • Краєзнавчо-мистецький проект «Історична перлина Очаківщини», до 220-оїрічниці заснування с. Парутине.
 • Участь у реалізації краєзнавчого проекту ,,Війна очима земляків” до - 65-річчя визволення Миколаївщини та Очаківщини від фашистських загарбників
Технології просування читання

    З досвідом роботи РДБ як методичного центру, та діяльністю Парутинської СБФ Очаківської ЦБС 2008 року ознайомилися директори обласних бібліотек для дітей – учасники Всеукраїнської науково-практичної конференції «Дитяча бібліотека як соціально-культурна система: проблеми, інновації та шляхи розвитку» (2008 р.).
     Очаківська РДБ, будучи центром цікавого неформального спілкування, забезпечує активну участь сільських бібліотек-філій та бібліотек ЗОШ міста у Всеукраїнських заходах: «Читач року», Тиждень дитячого читання «Вам книги розкажуть про себе», в рамках якого проведені такі заходи: нагородження грамотами найактивніших читачів, казковий час «Про що у казці мовиться», бенефіс казкових героїв «Казка про казку», година фантастики «У світі небувалого». Вони взяли участь в акціях «Подаруй бібліотеці нову книгу» - подаровано бібліотеці 38 нових, популярних дитячих книг (Червона книга України, Дж.К. Ролінг «Гарри Поттер и Дары смерти», сундучки з серіями книжок Л.Бессона «Артур і….», Муні Вітчер «Нина и …»), «Приведи в бібліотеку друга». В період літніх канікул РДБ проводить прем’єри музично-театралізованих лялькових вистав із репертуару лялькового театру книги «Світлячок» для вихованців сільських та міських пришкільних таборів відпочинку: «Світ казок», «Казка про гарбузову кашу», «Як звірі книжку лікували», «Як Лисичка та Ведмедик йшли до бібліотеки», «Місія «Шукайкнигу»», екскурсії-подорожі до бібліотеки «За обкладинкою весь світ».
    Правовий тренінг, проведений в рамках Тижня права «Дитина і право», що був підготовлений в координації з райміськуправлінням юстиції, вразив нестандартною формою проведення учнів 7-9 класів, вчителів, правознавців. До Тижня увійшли: перегляд СD – диску за матеріалами дитячого фонду ЮНІСЕФ, тест – вікторина «Чи знаєш ти Конвенцію ООН про права дитини», перегляд літератури «Свої права ти добре знай, їх шануй і захищай», вистава-порада «Колобок - за здоровий спосіб життя», літературне тестування «Веселі хвилинки».
     У бібліотеці створена тека кращих масових заходів «Наші творчі надбання», яка користується неабияким попитом серед колег - бібліотекарів шкільних бібліотек, бібліотекарів СБФ, вихователів ДНЗ.


Бібліотека у соціальному просторі

    Співпраця та творче коло зв’язків з відділом освіти Очаківської РДА, міською та районною службами у справах сім’ї та молоді, міськрайуправлінням юстиції, із загальноосвітніми закладами міста та району, бібліотекарями шкільних бібліотек, дошкільними навчальними закладами: «Золота рибка», «Сонечко», «Дзвіночок», - школою-інтернатом, дитячим будинком «Орлятко», реабілітаційним центром «Пролісок», музичною та художньою школами, депутатами міської та районної ради, приватними підприємцями у проведенні школи взаємин, святкових програм, новорічного бенефісу, театралізованих свят, правового тренінгу.
    Ділові та творчі контакти з редакціями районної газети «Чорноморська зірка», міської газети «Очаків», районним радіо «Очаківська нива».
    В організації та проведенні різноманітних за тематикою заходів: конкурсів, туристичних естафет, бесіда - застережень, презентаційних днів бібліотеки - координується робота з дирекцією регіонального ландшафтного парку «Кінбурн», Товариством Червоного хреста, Центральною районною лікарнею, громадською організацією інвалідів, краєзнавчим та художнім музеями.


Бібліотечний персонал    Колектив РДБ - 3 кваліфікованих однодумці, уважні, ввічливі, освічені працівники: заступник директора ЦБС по роботі з дітьми – Біла Г.В. - лідер, генератор ідей, творчий натхненник, психолог дитячих душ (освіта вища спеціальна, стаж бібліотечної роботи - 25 років), бібліотекар І категорії абонементу – Миронюк В.О. – тезаурус бібліотеки, знавець фонду, уподобань читачів (освіта вища спеціальна, стаж бібліотечної роботи – 20 років 7міс.), бібліотекар І категорії читальної зали – Перевертун Е.А.- трудоголік, ініціатор нових перетворень в оформленні фонду та дизайні бібліотеки, режисер Театру книги (стаж бібліотечної роботи 2 р. 9міс., освіта вища економічна).    Колектив неодноразово заохочувався грамотами відділу культури і туризму райдержадміністрації, за підсумками роботи серед закладів культури району.
    Колектив Очаківської центральної бібліотеки для дітей завжди в дії і серед дітей.


Краєзнавство

 • Окремо виділений краєзнавчий фонд літератури про край, місцевих видань - близько 330 примірників, 20 тематичних конволют за різноманітною тематикою: «Очаків. Історія. Сучасний період», «Пам’ятники Очаківщини», «Вулиці нашого міста», «Відомий полководець О.Суворов і Очаків», «Стародавня історія краю. Ольвія», «Видатні постаті Очаківщини», «Очаківщина літературна», «Чорноморський біосферний заповідник» тощо.
 • краєзнавча картотека РДБ відображає як книги в цілому, окремі розділи, статті із книг, так і публікації в періодичних виданнях (обласна газета «Южная правда», районна газета «Чорноморська зірка», міська газета «Очаків»), присвячені краю;
 • у краєзнавчому куточку подарунків функціонує постійно діюча книжкова виставка «Твій рідний край – початок твого світу», на якій представлені краєзнавча публіцистична та художня література, періодичні видання, інформаційні бюлетені «Гілея», кольорові листівки «Збережімо для майбутніх поколінь», які постійно надає бібліотеці РЛП «Кінбурнська коса»;
 • давно прижились в бібліотеці комплексні форми: уроки народознавства, дні популяризації краєзнавчої книги, уроки пам’яті, історико-краєзнавчі читання, зустрічі зі знатними людьми, письменниками. Це зустріч – портрет з молодим очаківським письменником – фантастом Муричем В.Б. «Від реалії до вигадки», літературно – краєзнавча зустріч з молодим поетом, лауреатом Міжнародної літературної премії 2009 року ім. О.Гончара - Сергієм Зубцем «Шлях до нових берегів» (поет подарував РДБ три збірки нових віршів з особистим автографом і побажаннями юним читачам), краєзнавчо-екологічні стежки «Про що говорить Чорне море»). Деякі форми роботи в бібліотеці ще тільки впроваджуються (екскурсії до історичного краєзнавчого музею ім.О.Суворова "Прогулянки нашим містом" (Очаків 220 років тому) тощо). У тісній співпраці з відділом освіти Очаківської райдержадміністрації і регіональним ландшафтним парком «Кінбурнська коса» під час підготовки щорічного районного конкурсу - «Краю мій рідний» бібліотека щоразу надає його учасникам масу цікавої інформації про історію, розмаїття природи, фауни і флори Кінбурнської коси, розгортає виставку «Свої краєвиди миліші на світі», представляє матеріали тематичних тек, розширює знання дітей про унікальний куточок краю.

    Виховання інформаційної культури читачів РДБ є процесом комплексним і здійснюється у таких напрямах:

 • робота з удосконалення комплектування та розкриття бібліотечних фондів (вивчення окремих відділів фонду: 85-мистецтво, фонду періодичних видань, фонду популярної художньої літератури для учнів 10-13 років, проведення оглядових екскурсій до бібліотеки «В книжкових лабіринтах», «За обкладинкою весь світ», бібліотечних уроків, консультацій «Подорож до Країни мудрої Сови», «Мандруємо книжковим всесвітом», вікторина «Що є що в бібліотеці», «Перший крок до книжок» - з елементами лялькової вистави театру книги «Світлячок»;
 • систематичне вивчення динаміки інформаційних потреб читачів, особливо пов'язаних з ціннісно-орієнтаційною, пізнавальною, виробничою діяльністю (індивідуальне консультування, бесіди, анкетування, форуми спілкування, куточок відвертості);
 • створення комфортних умов для задоволення інформаційних потреб читачів;
 • популяризація та реклама інформаційних послуг бібліотеки серед користувачів (закладки, міні – поради «Центральна бібліотека чекає на Вас!», пам’ятки читачеві «Як користуватись книгою», «Як читати журнали та газети», «Запрошуємо на розмову про літературу довідкову», путівник «Твій орієнтир у світі книг», правила користування ДБА, «Поради батькам», цикл бесід «Інформаційну культуру читання –всім і кожному» ).

    Користуються попитом серед читачів привабливі, яскраві книжкові виставки


Творчі об’єднання за інтересами    Об’єднання за інтересами «Веселка» - театрально - мистецького напрямку, учасники: учні 3-6 класів – 18 чит., вчаться акторській майстерності у ляльковому театрі книги «Світлячок», розвивають дитячу творчість, беруть участь у різноманітних конкурсах, заходах. Улюблені справи «весельчат» - театральні репетиції, прем’єри вистав перед своїми ровесниками, реставрація ляльок, робота в «Книжковій лікарні», виготовлення прикрас для оформлення читальної зали напередодні проведення масових заходів і, головне, - вони віддають свої уподобання читанню.
    Засідання членів об’єднання – це цікаві діалоги, творчі конкурси, репетиції вистав (зокрема, подорож до Читай-міста «Всі книги в гості до нас йдуть», казковий час «Про що у казці мовиться», казко - терапія «Колобок – за здоровий спосіб життя», лялькова вистава «Сигареті – Ні!», театралізоване свято «Миколай у гості йде»).
    Головне, що всі учасники – юніори читання у колі однолітків, задовольняють свої культурні потреби, навчаються корисним речам, розширюють свій кругозір, розкривають свої творчі нахили та здібності, знаходять нових друзів.
Участь у конкурсах дитячої творчості, таких як:

 • районний конкурс дитячої творчості «Зупинись! Озирнись! Поміркуй!»(2008 р.)
 • районний конкурс «Сама читаюча родина» (2009р.);
 • обласний конкурс дитячої творчості ,,З любов’ю до рідної природи» (виготовлення еко – книжки – саморобки )(2009 р.)
 • всеукраїнський конкурс дитячої творчості «Моя мала батьківщина» (2007р.)- переможцями районного туру стали Бадах Настя (ЗОШ №1, 6 кл., Миронюк О. ЗОШ №4, 7 кл.).
 • всеукраїнський конкурс – фестиваль дитячої творчості „Святий Миколай - подаруй нам свято ” (2009 р.) – до Національної бібліотеки України для дітей надіслали роботи учасників об’єднання за інтересами «Веселка» у 5 номінаціях: малюнки, вишиванку, вірші, поробку з природного матеріалу.
 • інтерактивний природничий конкурс «Колосок»: другий рік бібліотека передплачує журнал «Колосок», створений куточок журналу, налагоджена координація зі школами міста та району, організовуються інтелектуальні ігри, вікторини, надаються індивідуальні інформації.
Підвищення кваліфікації

 • Участь у форумі сільських бібліотек Миколаївщини (2008 р.)
 • Участь у регіональному майстер –класі «Бібліотечно-інформаційне обслуговування дітей: актуальні та результативні форми роботи» (2009 р.)
 • Участь у регіональній школі професійного розвитку для заступників директорів по роботі з дітьми ЦБС області «Читання в новому форматі. Сфера впливу дитячої бібліотеки в соціально-культурному контексті регіону». (2009 р.)
 • Участь у підготовці та проведені семінарських занять, семінарі-практикумі, семінарі - тренінгу, днях взаємного ділового спілкування: «Публічна бібліотека як центр сімейного спілкування», «Бібліотека як місце адаптації дітей і юнацтва», «День творчої ініціативи», «Сільська бібліотека в сучасних умовах: проблеми адаптації» (2009 р.)
 • Обмін досвідом роботи працівників ЦБС під час зустрічі на єдиних методичних днях «Моє творче Я» (щомісяця).
Досягнення бібліотеки

 • Очаківська центральна бібліотека для дітей – це своєрідний центр проведення дозвілля.
 • На прем’єрах вистав лялькового театру книги «Світлячок» завжди повний аншлаг. Діяльність «Світлячка» спрямована на творчу самореалізацію юних читачів-артистів.
 • Створення позитивного іміджу бібліотеки.
 • Досягнення сьогодення – це наші читачі: розумні, енергійні, талановиті.

Плани на майбутнє

 • Ремонт приміщення абонементу - план на рік;
 • Виготовлення нової ширми для лялькового театру книги «Світлячок» - план на рік;
 • Створення сучасної зони відпочинку в читальній залі – план на рік.
 • Придбання комп’ютерної техніки, впровадження та розвиток сучасних інформаційних електронних технологій в практику роботи Очаківської районної дитячої бібліотеки – це плани найближчого майбутнього;
 • Модернізація бібліотечних процесів.
 • Впровадження доступу до інформаційних електронних ресурсів. Створення WEB сайту Очаківської центральної бібліотеки для дітей.

© 2008 - 2019. Всі права захищені. Copyright Миколаївська обласна бібліотека для дiтей ім. В.Лягіна та партнери.  При використанні матеріалів сайту посилання на джерело обов'язкове.