Миколаївська обласна бібліотека для дітей ім. В.Лягіна - Нотатник бібліотекаря


     Нотатник бібліотекаря  Мережа дитячих бібліотек


Казанківська районна бібліотека для дітей     Бібліотека працює з 9:00 до 18:00
     У суботу з 9:00 до 15:00
     Вихідний день – неділя,
     Останній день місяця – санітарний

Історична довідка

    Казанківська районна дитяча бібліотека розпочала своє існування з 1948 року, з книжкової шафи, яка стояла в бібліотеці для дорослих. Література, що знаходилася в ній, була або дарованою жителями селища, або передана з бібліотек міста Миколаєва. Привозили книги в мішках. Спочатку везли потягом, а з залізничної станції несли на плечах, або везли кіньми. Очолювали бібліотеку у різні часи самовіддані, ініціативні працівники: Н.Воробйова, В.Піжун, Н.Кирєєва, Н.Кобецька, Н.Асмолова.
     Із 1948 до 1965 року в дитячій бібліотеці працювала Ніна Никифорівна Воробйова. Вона збирала дитячі книжки для фонду бібліотеки, ходила від хати до хати, щоб якомога більше поповнити книжковий фонд для дітей. Ввічлива, людяна, старанна – основні риси характеру Ніни Никифорівни. Стати бібліотекарем її покликала любов до дітей, до книги. Характерними формами масової роботи бібліотеки були колективні читання нових дитячих книжок, бесіди.
    Самостійною бібліотека стала 28 квітня 1954 року, отримавши назву Казанківська дитяча районна бібліотека.
    Дитячу бібліотеку прийняла 1954 року Ганна Василівна Українець. У той час фонд нараховував близько трьох тисяч примірників.

Структура бібліотеки:

     Із 1965 року в бібліотеці склався колектив зі стабільних кадрів. Він складався з чотирьох чоловік: Українець Г.В. – завідуюча районною дитячою бібліотекою, Гуцало О.Н. – бібліотекар молодшого відділу обслуговування, Алексєєва Т.І. – бібліотекар старшого відділу обслуговування, Істоміна М.М. – техпрацівник, від якої залежала чистота і порядок в бібліотеці. Приміщення бібліотеки займало 3 кімнати: дві маленькі - абонементи для дошкільників та учнів 1 – 3 класів та учнів 4 – 8 класів і третя, трохи більша, де знаходилося книгосховище. У минулому це було приміщення райкому партії. У цьому ж приміщенні знаходився ще один дитячий заклад – Районний будинок піонерів. З тих пір ці дитячі заклади знаходяться в одному приміщенні і координують свою діяльність в роботі з дітьми. 1971 року вони отримали краще приміщення - де і знаходяться сьогодні.
     Із 1980 до 1987 року дитячу бібліотеку очолює Гуцало Ольга Никифорівна – старанний, вмілий фахівець з багаторічним досвідом роботи;
    Із 1987 до 1996 року - Алексєєва Тамара Іллівна;
     Із 1996 року - Вишнякова Олена Володимирівна.
    Тож Казанківська районна дитяча бібліотека на сьогоднішній день знаходиться в орендованому приміщенні Районного будинку дитячої та юнацької творчості. Площа бібліотеки становить 142 кв.м, у тому числі для зберігання книжкових фондів - 64, для обслуговування користувачів – 53. Кількість читацьких робочих місць – 44.
    Бібліотека є методичним центром Казанківської ЦБС з питань бібліотечного обслуговування дітей, головним книгосховищем району, в якому зібрана вітчизняна та зарубіжна література. Бібліотека посідає провідне місце у вихованні читачів – дітей.
     2010 року для більш удосконаленого інформаційного обслуговування юних користувачів, створення вільного доступу до Інтернет-ресурсів Казанківська районна дитяча бібліотека брала участь та стала переможницею II –го раунду конкурсу «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету» програми «Бібліоміст» і як винагороду отримала 3 комп’ютери, які було встановлено у жовтні 2011 року. На даний час у бібліотеці створені всі умови роботи трьох Інтернет - місць для користувачів бібліотеки. Кількість користувачів у бібліотеці - понад 1250. Відвідувань до бібліотеки - більше 12000, книговидача - понад 24500. На 1.01.2012 року книжковий фонд нараховував 23417. Фонд застарілий, мало творів сучасних дитячих письменників. Бракує творів за шкільною програмою. Зміст книжкового фонду – універсальний. Доступ читачів до фонду – відкритий.
     Для працівників бібліотеки є 2 комп’ютери, які також мають доступ до мережі Інтернет.

Бібліотечний персонал

    У бібліотеці працює 4 працівники: заступник директора по роботі з дітьми Вишнякова Олена Володимирівна,бібліотекар відділу обслуговування дошкільників та дітей 6 – 9 років Послушняк Наталія Василівна,


бібліотекар відділу обслуговування дітей 10 – 15 років Казаріна Олена Павлівна,

бібліограф по роботі з дітьми Пойда Лариса Миколаївна. (з 1.03.2013 ставку бібліографа скорочено)
Місія бібліотеки:

    - залучення дошкільників і учнів 1 – 9 класів до читання як основного виду пізнавальної діяльності та засобу проведення дозвілля;
    - формування інформаційної культури особистості, участь в адаптації підростаючого покоління до життя в інформаційному суспільстві та суспільстві знань;
    - задоволення освітніх, комунікативних та інших потреб читачів-дітей шляхом створення середовища розвитку дитини через читання, книгу та інші види матеріалів, що відповідають його віковим, соціокультурним та індивідуальним особливостям.

Пріоритетні завдання та напрямки діяльності:

  • розвиток книгозбірні, перетворення її в сучасний інформаційний центр;
  • збереження кращих традицій бібліотечного обслуговування;
  • задоволення духовних потреб користувачів-дітей;
  • популяризація кращих здобутків культури, звичаїв та традицій українського народу, вітчизняної дитячої книги;
  • організація дозвілля дітей та допомога їм у навчанні
Інформаційно – пошуковий аппарат бібліотеки

    - Алфавітний каталог;
    - Систематичний каталог для організаторів дитячого читання;
    - Систематичний каталог для читачів 10-15років;
    - Систематичний ілюстрований каталог для читачів 8-9 років;
    - Систематична картотека статей;
    - Краєзнавча картотека;
    - Реєстраційна картотека періодичних видань.

    До бібліотеки сьогодні приходить читач з новим світоглядом, освічений, ерудований, вимогливий. І це змушує нас шукати нові підходи в обслуговуванні, зміцнювати творчі зв’язки з зацікавленими установами і організаціями в рамках культурно - дозвіллєвих програм. Вже не перший рік продовжується робота зі сприяння розвитку творчих здібностей і талантів дітей – користувачів бібліотек району. Крім того, плануємо роботу з літніми шкільними оздоровчими таборами. Новою ефективною формою дозвіллєвого напрямку роботи є розробка цільової програми «Книга і дозвілля», в координації з Будинком дитячої та юнацької творчості, який здійснює пошук і підтримку юних талантів. На даний час при бібліотеці діє ляльковий Театр книги «Буратіно» та читацьке любительське об’єднання «Книголюб».
    Вистави лялькового театру організовують працівники бібліотеки. З великим задоволенням діти сприймають бібліотечні уроки «Незнайко в бібліотеці» та «Книга в гості завітала», виставу «Школа Бабусі Ягусі». Кожного року організовується «Посвячення в читачі» учнів перших класів, на якому казкові герої Булька та Незнайко розповідають дітям, як треба берегти книгу.
    Бібліотека вибудовує, виходячи з поставлених перед собою цілей та наявних можливостей, систему заходів, що допоможуть дітям поглиблювати свої знання в галузі мистецтва, сформувати естетичні смаки, розвинути творчі обдарування. Партнери бібліотеки у цій діяльності - керівники гуртків дитячої творчості, що працюють при Будинку дитячої та юнацької творчості.

До послуг користувачів:
Відділ обслуговування дошкільників та учнів 1-4 класів.

    Саме тут Інтерес до читання працівники бібліотеки виховують у юних читачів не лише для того, щоб вони стали освіченими людьми, а головним чином, для того, щоб росли вони добрими, відкритими, вміли розуміти іншого, співчувати йому, допомогти їм досягти високого рівня життєвої компетенції.
    Крім традиційних, суто бібліотечних форм масової популяризації книг, впроваджуються нові, цікаві, нетрадиційні форми роботи. Поруч з бесідами, літературними ранками, вікторинами організовуються активні форми роботи, які спонукають дітей багато читати, мислити, щоб виграти, бути першими у доброзичливому суперництві. Це такі заходи, як:
    - Літературна мандрівка «Найуважніший читач»;
    - Ерудит – лото «Хочу все знати»;
    - Літературні турніри чомусиків «Про що розповів телескоп» та « Все про все»;
    - Флористичний феєрверк «Дерева і квіти нашої місцевості»;
    - Ерудит – лото «Хочу все знати», «Жила – була Казка»;
    - Екологічні роздуми «Природи екологію вирішуємо разом»;
    - Літературні ігри «Сторінками улюблених книг», «Впізнай героя»;
    - Літературні конкурси «Цікаві таємниці з книжкової скарбниці»

     У проведенні таких заходів значне місце відводиться, іграм, змаганням. Це не залишає дітей байдужими, заохочує їх краще знати книги. Червоною стрічкою в організації таких заходів проходить ідея популяризації дитячого читання, яке відкриває юним читачам бібліотек привабливість інтелектуального світу, радість пізнання життя.
     Для малят використовуються комп’ютерні вікторини, до цього залучаються мультимедійні засоби, з яких діти отримують інформацію про чарівний світ казки, переглядаючи фрагменти мультфільмів.
    Щоб більше зацікавити дитину читанням, в бібліотеках системи організовуються книжкові виставки. Кожна виставка творчо оформлена, приваблива, красномовна.

    У читачів молодших класів ще не повністю сформований інтерес до читання. У цьому віці дитина звертає увагу не на зміст книги, а на малюнки, іграшки. Для того, щоб привернути увагу малят до книжкових виставок, назву і розділи виставок оформляємо з елементами мальованих іграшок. Природно, що дитячі рученята тягнуться до яскравого, гарно оформленого. Тому на кожній полиці бібліотекарі розміщують яскраву фігуру казкового героя, літературного персонажу, який вказує дитині на звернення до виставки та на назву розділу. Працівниками бібліотеки створюються для малят спеціальні куточки: «Для вас, малюки», «Юним читачам на подив», «Любій малечі про цікаві речі», «Налітайте, діточки, вибирайте книжечки», «Юним читайликам»

Відділ обслуговування учнів 5 - 9 класів.

    Основним завданням бібліотечні працівники вважають: навчити читачів любити книгу, щоб саме книга зайняла перше місце у дозвіллі кожного читача. Саме з такої позиції оцінюються найближчі перспективи бібліотечної роботи з юними читачами, а саме організація дозвілля, щоб діти полюбили книгу, хотіли приходити до бібліотеки і бути в ній якомога довше. Своєю роботою співробітники намагаються, щоб бібліотека залишила добрий слід у дитячих душах на все життя.
     Для старшокласників організовуються віртуальні мандрівки, з використанням Вебліографічних дайджестів: «Міста – музеї України», «Храми України», «Заповідні місця України» (із серії «Перлини України»), «Рукотворні дива України» (із серії «Скарбничка України»).
     Пізнавально-інтелектуальні, ігрові та мистецько-розважальні аспекти в діяльності відділу обслуговування дають можливість користувачам радість невимушеного спілкування, допомагають проявитись творчим та розумовим здібностям. Готуючи масові заходи, співробітники завжди використовують ігрові форми: ігри, вікторини, загадки, бліц - турніри, аукціони, конкурси.

Бібліотека працює над реалізацією розроблених нею комплексних програм:
Цільова програма «Книга та дозвілля»    Програма ставить за мету популяризацію книги за допомогою масової та індивідуальної роботи, сприяння формуванню творчого потенціалу дітей, створення умов для творчої самореалізації дітей райцентру та забезпечення їх потреб у сфері самоосвіти, відпочинку й дозвілля. Програма сприяє тому, щоб читання було привабливим, цікавим та позитивним для дитини. Це ще в певній мірі сприяє і вирішенню проблеми зайнятості дітей у вільний від навчання час під час канікул, вчить їх умінню урізноманітнити своє дозвілля.Районна Соціальна комплексна програма підтримки сім’ї та дітей
    Згідно з цією програмою, бібліотека разом з Будинком дитячої та юнацької творчості, районним будинком культури організовують Родинні свята, відзначення Дня Святого Миколая, Різдвяних свят, Дня захисту дітей тощо.
Літературно-розважальна конкурсна програма «Юний захисник Вітчизни»


Соціокультурна діяльність

    До основних складових діяльності бібліотеки відноситься організація різноманітних культурно-просвітницьких та інтелектуально-інформаційних заходів, за допомогою яких у користувачів стимулюється рівень їхньої самоосвіти, саморозвитку та самостійного інформаційного пошуку, що відповідає принциповим вимогам сучасності. Співробітники бібліотеки віддають перевагу заходам, які не зводяться до випадкових чи одноразових, а мають комплексно-цільове спрямування. Усе більше й частіше в арсеналі бібліотечних заходів, поруч з традиційними, з’являються інноваційні.
    Всю свою діяльність бібліотека спрямовує на те, щоб наша і надалі залишалася центром інформації, духовного збагачення дитини, розвитку її інтелекту та творчих здібностей.

Фотогалерея

Літературний ранок «Уклін тобі, Тарасе»


Екологічна година «Довкілля – наш дім»


Посвята в читачі


Година народознавства «Українська писанка – мов дитяча пісенька»


    


© 2008 - 2019. Всі права захищені. Copyright Миколаївська обласна бібліотека для дiтей ім. В.Лягіна та партнери.  При використанні матеріалів сайту посилання на джерело обов'язкове.