Миколаївська обласна бібліотека для дітей ім. В.Лягіна - Нотатник бібліотекаря


     Нотатник бібліотекаря  Мережа дитячих бібліотек

Районна бібліотека для дітей Єланецької ЦБС

Режим роботи бібліотеки:

щодня з 9.00 до 18.00
Вихідні дні: субота
Останній день місяця – санітарний

Історія бібліотеки

     Наприкінці 30-х років ХХ століття в Єланці була організована районна бібліотека для дітей. У післявоєнні роки Єланецький район пережив ряд реорганізацій; і 18 червня 1951 року Миколаївський облвиконком прийняв рішення «Про відкриття Єланецької районної бібліотеки для дітей та юнацтва». Створювалась районна бібліотека для дітей та юнацтва на базі книжкового фонду бібліотеки Єланецької середньої школи, який налічував 2000 примірників. Бібліотека займала три кімнати (абонемент, читальний зал і книгосховище) у приміщенні нинішнього управління агропромислового розвитку. Першою завідувачкою бібліотеки для дітей та юнацтва була Фазилова Роза Романівна (1951-1962рр). Читанням було охоплено всі класи Єланецької школи, кількість читачів бібліотеки становила 800 чоловік. Штат бібліотеки налічував три одиниці: завідуюча бібліотекою, бібліотекар абонементу та бібліотекар читальної зали. У грудні 1962 року було ліквідовано Єланецький район. Бібліотеку для дітей ліквідували, книжковий фонд передали в бібліотеку для дорослих.
     1965 року після чергової реорганізації Єланецького району відновила роботу районна бібліотека для дітей, яку було переведено в окреме приміщення. Завідувачем було призначено Москаленко Тамару Феофанівну, яка працювала до 1969 року. У цей період дитячою бібліотекою проводилась активна робота з популяризації літератури, залучення дітей до бібліотеки та читання. В архіві бібліотеки зберігається фото, де зафіксовано зустріч юних читачів з українським дитячим письменником Грицьком Бойком, яка відбулася 1966 року.
     Протягом 1970 - 1988 років, районну бібліотеку для дітей очолювали такі поважні люди, як Лариса Василівна Блайда, Валентина Миколаївна Перова, Надія Павлівна Чабаненко, Галина Миколаївна Головань, Зінаїда Андріївна Перова, Олександра Володимирівна Малакан. Із 1988 року і до сьогоднішнього дня бібліотекою завідує Наталя Анатоліївна Ібрагімова. Сучасна назва бібліотеки: Єланецька районна бібліотека для дітей - існує з 1976 року, коли відбулася централізація і була створена Єланецька ЦБС, структурним підрозділом якої стала РДБ.

Місія бібліотеки:

     Єланецька РДБ, моделлю розвитку якої є підтримка освітніх запитів дітей, свою місію вбачає в забезпеченні інтелектуального, освітнього та культурного розвитку юних читачів, їх прагнення до самореалізації і вдосконалення.

Ресурсна база:

 • понад 18 тис. примірників книг;
 • 13 назв газет та журналів;
 • інформаційно – пошуковий апарат:
  - алфавітний каталог;
  - систематичний каталог для учнів 10-11 років;
  - систематичний каталог для учнів 12-15 років;
  - систематична картотека статей для учнів 12-15 років;
  - систематична краєзнавча картотека;
  - систематичний каталог для дорослих
До послуг користувачів
 • оновлений фонд довідкової літератури;
 • краєзнавчі документи та матеріали;
 • читацькі клуби за інтересами «Ерудит», «Літературні зустрічі».
 • Бібліотечні локальні програми.
Основні стратегічні завдання:

 • забезпечення права дітей на інформацію, з метою підтримки їх освітніх запитів;
 • залучення дітей до бібліотеки, до читання, допомога їм у навчанні, інтелектуальному та духовному становленні особистості;
 • підвищення якості обслуговування користувачів і забезпечення повноти, оперативності та комфортності обслуговування;
 • організація ділового читання та змістовного дозвілля школярів;
 • формування інформаційної культури юних читачів, виховання любові до книги, до читання, до бібліотеки.
Структура бібліотеки:

    абонемент для дошкільників та учнів 1-9 класів, читальна зала для дошкільників та учнів 1-9 класів. Штат – 3 чоловіки. Бібліотечний фонд складає близько 18000 примірників. Бібліотека обслуговує 1200 користувачів. Знаходиться вона в орендованому приміщенні Єланецького професійного аграрного ліцею. За моделлю розвитку РДБ – центр підтримки освітніх запитів дітей. Оформлення бібліотечного простору відповідає моделі розвитку. 2010 року у дитячій бібліотеці створено Інтернет-центр, придбано 1 комп’ютерний комплекс.

При РДБ діє два читацьких об’єднання за інтересами:

    «Ерудит» та «Літературні зустрічі». Соціокультурна діяльність районної бібліотеки для дітей підпорядкована реалізації бібліотечних соціально-культурних програм та проектів: «Сучасна бібліотека для громади», «Зростаємо разом з книгою», «Освіченим бути престижно», «Душу лікує добро і слово». Відродженню традицій сімейного читання сприяє проведення бібліотечних сімейних конкурсів, Днів батьків тощо..
     Бібліотекою здійснюється видавнича діяльність: створено ряд рекомендаційних списків літератури для дітей, бібліотечні пам’ятки-поради для батьків, видано збірки поетичних творів талановитих дітей Єланеччини «Поетичні проліски» вип.1, вип.2, вип.3 та дитячих казок «Чарівне перо».
     РДБ є методичним центром з питань організації інформаційно-бібліотечного обслуговування користувачів - дітей для сільських бібліотек - філій ЦБС. Семінари-практикуми, школи бібліотечної майстерності, дні професійного аналізу сприяють підвищенню кваліфікації бібліотечних працівників.

РДБ працює над впровадженням соціально-культурних програм та проектів:

 • «Сучасна бібліотека для громади» (2010 – 2015 рр.). Проект має на меті стимулювати у читачів інтерес до читання , підтримувати громадський інтерес до бібліотеки, підвищувати інтелектуальний потенціал громади, сприяти вихованню людини мислячої, освіченої.
 • «Освіченим бути престижно» (2011 – 2015 рр.). Реалізація програми передбачає забезпечення права дітей та підлітків на інформацію, підтримка у них прагнення вчитися, задоволення їх освітніх запитів, розвиток інтелектуального потенціалу, природних задатків та нахилів юних читачів. Програма реалізується поетапно та диференційовано. Передбачено заходи для читачів молодшого, середнього і старшого шкільного віку та інформаційне забезпечення керівників дитячого читання.
 • «Зростаємо разом з книгою» (2012 – 2017рр.) – програма має на меті піднесення вагомості та престижності читання серед дітей та підлітків як корисного, популярного і захоплюючого заняття. Програма складається з двох розділів: «Від А до Я разом з книгою» (робота з дошкільниками), «Хочеш знати все і всіх – другом будь хороших книг» (робота з учнями молодшого шкільного віку).
 • «Душу лікує добро і слово» (2012 – 2017рр.). Допомога соціально-незахищеним дітям у розумінні цінності та життєвої необхідності книги і знань для формування світогляду, визначення місця в житті та впевненості у власних силах і можливостях.
Бібліотека у соціальному просторі.

     Робота з обдарованими дітьми знайшла відображення у соціально-культурному проекті «Сучасна бібліотека для громади» в частині виявлення та підтримка талановитих і обдарованих дітей». Видання збірок творів юних обдарувань, їх популяризація, влаштування презентаційних заходів сприяє підвищенню інтелектуального потенціалу громади, вихованню мислячого, освіченого, талановитого підростаючого покоління

     В бібліотеці діє територія інтелектуальних ігор «Мудрагелія», де є можливість дітям безкоштовно пограти в онлайн-ігри та стати учасниками таких заходів, як інтернет-мандрівка «Парад ігрових сайтів для малечі», «Книга незвичайна – книга віртуальна», інтернет-круїз «Зустрічі на казкових сайтах» та ін.

Бібліотечні акції:

     «Протопчи стежину до бібліотеки» - передбачає залучення дошкільників до бібліотеки, таким чином пробудження і розвиток у них інтересу до книги, допомога їм у розумінні та осмисленні прочитаного, підтримка дітей в їх ранньому інтелектуальному розвиткові.

     «У книги немає канікул» - організація літнього відпочинку дітей з книгою. Заходи з вихованцями пришкільних таборів.

     Для дітей - інвалідів району в РДБ спільно з районними організаціями інвалідів та ТЧХ України проводяться заходи, передбачені соціально-культурною програмою «Душу лікує добро і слово», такі як благодійні свята, «Дні добра».

     Традиційними стали в РДБ такі іміджеві заходи, як:

 • Свято Посвячення в читачі і Свято Книги ;
 • Бібліотечний сімейний конкурс та День батьків у РДБ;
 • Участь у загальногромадських заходах;
 • Заходи кіновернісажу «Чарівний калейдоскоп», де тандем усної та відео– інформації допомагають бібліотеці розкрити перед своїми користувачами всю повноту інформаційних ресурсів.
Бібліотека в Інтеренеті

    Наша електронна адреса : elanlibrdb 2012@ gmail.com
    На сайті Єланецької ЦБС є сторінка РДБ з інформацією про заходи з читачами-дітьми та з підвищення кваліфікації працівників.

Рекламна діяльність. Позиціювання бібліотеки у громаді.


    Позиціюванню РДБ у громаді сприяє участь у святі Дня селища, де презентуються збірки з творами юних єланчан за участю авторів – початківців, участь у районних святах до Міжнародного дня захисту дітей, до Дня Незалежності України, до Дня Знань, свята «Прощання з літом», під час яких організовуються тематичні книжкові виставки, і перегляди літератури, інформаційні зони, проводяться ігри-вікторини, бліц - опитування, пізнавально-розважальні години з метою максимального наближення книги до читача. (фото 11)
    Відеоролик «Єланецька ЦБС запрошує», з інфориацією про РДБ розміщено в «You tube». Наша інформація є на блозі ОДБ ім. В.Лягіна «Бібліомаячок».

Бібліотека і ЗМІ.

    Всі іміджеві заходи, які проводить Районна бібліотека для дітей з реалізації соціально-культурних програм «Освіченим бути престижно», «Зростаємо разом з книгою», «Душу лікує добро і слово», знаходять своє відображення на сторінках місцевої газети «Єланецький вісник» як окремими статтями, відгуками батьків, вчителів, членів читацьких об`єднань, так і підготовкою тематичних сторінок «Відродимо живі традиції сімейного читання», «Бібліотека – територія дитинства». Це впливає як на формування позитивного іміджу бібліотеки, так і на покращення обізнаності громади про послуги та роботу Районної бібліотеки для дітей.
    Одними з найактивніших соціальних партнерів РДБ у реалізації соціально-культурних програм, у підтримці іміджу бібліотеки є депутати селищної ради, загальноосвітні та дошкільні навчальні заклади, відділ освіти, молоді та спорту РДА, ЦКД «Зоря», ДМШ, РБТШ,служба в справах дітей РДА та ін.

Нагороди бібліотеки та працівників.

    До штату районної бібліотеки для дітей входять три працівники: завідуюча РДБ Ібрагімова Наталя Анатолівна та бібліотекарі Добровольська Оксана Петрівна і Мартинюк Олена Леонідівна.
    Серед нагород працівників бібліотеки – Диплом за участь в обласному конкурсі професійної майстерності «Дитяча бібліотека – варіант розвитку», Грамота управління культури ОДА, Грамота Єланецької РДА та районної ради з нагоди Всеукраїнського дня бібліотек, Подяка ОДБ ім.. В.Лягіна за участь в обласних конкурсах дитячої творчості в рамках гуманітарного проекту «Велике читання».
    Завідуюча РДБ Ібрагімова Н.А. нагороджена дипломом «Кращий працівник галузі культури Миколаївської області 2011 р.»

Підвищення кваліфікації:

    Традиційно щороку в серпні – вересні бібліотекарі ЦБС підвищують кваліфікацію в найбільш суспільно значущому напрямку діяльності – роботі з дітьми. Такі тематичні семінари, як «Сучасний бібліотечний потенціал і його можливості щодо задоволення освітніх запитів користувачів–дітей», «Бібліотечно-інформаційне обслуговування дітей: важливий вектор соціально-культурної роботи бібліотеки», дають можливість проаналізувати соціально-культурну роботу бібліотек ЦБС за проектом «Сучасна бібліотека для громади», за програмами «Зростаємо разом з книгою», «Освіченим бути престижно».

Плани на майбутнє:

    Забезпечити РДБ сучасною проекційною технікою, комп`ютерами. Реорганізувати бібліотечний простір абонементу , виділивши зону для інтелектуальних ігор.


    


© 2008 - 2019. Всі права захищені. Copyright Миколаївська обласна бібліотека для дiтей ім. В.Лягіна та партнери.  При використанні матеріалів сайту посилання на джерело обов'язкове.