Миколаївська обласна бібліотека для дітей ім. В.Лягіна - Нотатник бібліотекаря


     Нотатник бібліотекаря  Мережа дитячих бібліотек


Районна бібліотека для дітей Арбузинської ЦБС

     Сьогодні Арбузинська районна бібліотека для дітей - це найбільший дитячий культурно-освітній та дозвіллєвий заклад, храм знань та інформації в селищі Арбузинка, методичний та консультаційний центр з питань дитячого читання в районі, база розвитку інноваційного мислення.

Бугай А.І., заступник директора Арбузинської ЦБС на ярмарку бібліотечних інновацій Сучасна бібліотека рухаємось вперед, 2013 Середенко А.В., завідуюча відділом обслуговування Арбузинської РДБ, ведуча літературно-музичного вечора Тарас Шевченко - дзвінка світова наша слава Ляпало С.М., бібліотекар відділу обслуговування Арбузинської РДБ, ведуча свята дитинства Щоб дитина була щасливою

Історія бібліотеки

    Арбузинська районна бібліотека для дітей заснована в 1952 році. В 1970 році РДБ отримала нове приміщення по провулку Торговому, 17. Статус центральної набула в 1978 році, коли було створено Арбузинську централізовану бібліотечну систему.

    Місія бібліотеки – це всебічне виявлення, розвиток та задоволення різноманітних потреб користувачів — інформаційних, навчальних, творчих, культурно - дозвіллєвих — з метою виховання інтегрованої у сучасне глобалізоване суспільство особистості,спроможної самостійно визначати своє майбутнє.

     Основні стратегічні завдання: залучення дітей до систематичного читання, виховання творчого та ерудованого підростаючого покоління, виховання в дітях патріотичних почуттів, громадянського обов'язку, шанобливого ставлення до національної спадщини, історії, культури, традицій.

Основні пріоритетні напрямки діяльності:
 • виховувати особистість, гармонійно розвинену, високоосвічену, високоерудовану, соціально активну, національно свідому, наділену високою громадською відповідальністю, духовними якостями, родинними та патріотичними почуттями;
 • навчити дітей насолоджуватися читанням, зробити його привабливим і улюбленим заняттям;
 • виховувати інформаційну культуру, культуру читання, формувати вміння користуватися бібліотекою, її послугами, довідковим апаратом, розвивати творчу думку, пізнавальні здібності та інтереси дітей;
 • розвиток, вдосконалення та запровадження новітніх інформаційних технологій;
 • бібліотечне обслуговування і пошук ефективних форм роботи з дітьми з обмеженими фізичними можливостями;
 • ефективна організація дозвілля, використання інноваційних форм роботи, де діти без навчання, а за власним бажанням будуть прагнути до самоствердження, самопізнання, самостійності.
Ресурсна база.
 • фонд Арбузинської РДБ складає понад 20 тис. примірників книг;
 • передплачує 9 назв газет та 19 назв журналів;
Каталоги і картотеки бібліотеки:

Алфавітний каталог;
Систематичний ілюстрований каталог для дітей 8-9 років;
Систематичний каталог для дітей 10-11 років;
Систематичний каталог для дітей 12-15 років;
Краєзнавчий каталог;
Систематична картотека статей;
Реєстраційна картотека періодичних видань.

     Бібліотека впроваджує такі комплексні програми:

 • «Повір у себе»
 • «Відкриємо книгу дітям»
Благодійний ярмарок для дітей з обмеженими фізичними можливостями «Діти - для дітей» Засідання клубу Гармонія майстер-клас Нумо, пензлик, потанцюй, гарну писанку малюй! Літературний театр Різдвяні книжкові зустрічі

     Цільова комплексна програма «Повір у себе» створена в 2006 році для розвитку та вдосконалення обслуговування дітей з обмеженою мобільністю. Реалізація комплексної програми здійснюється за такими напрямками: виховання інформаційної культури дітей з обмеженими фізичними можливостями та допомога в інформаційному забезпеченні інтересів, спрямованих на адаптацію дітей в інформаційному суспільстві, формування та розвиток творчої особистості цієї категорії читачів та організація їх змістовного дозвілля. Бібліотечні працівники вважають своїм головним завданням забезпечення цікавого дозвілля та розвитку дітей, тому для розвитку творчих здібностей дітей, які потребують особливої уваги 2005 року в РДБ створено клуб «Гармонія».
     Популяризуючи книгу і читання, РДБ продовжує працювати за програмою «Відкриємо книгу дітям», яка з 2010 року реалізується в рамках обласного гуманітарного проекту «Велике читання». Мета програми – всебічна підтримка читання, формування у громадській думці уявлень про цінності і значущість читання та книги, просування кращих зразків літератури в сферу дитячого читання. Бібліотекою проводяться різноманітні масові заходи, спрямовані на популяризацію української та світової літератур, на підвищення ролі читання серед дітей.

Літературно-музичний вечір Тарас Шевченко-дзвінка світова наша слава Театралізований парад улюблених героїв У гості до вас ми завітали Учасники районного туру Всеукраїнського конкурсу Книгоманія - 2014
Нові форми роботи

     Сьогодні бібліотеці важливо не обмежуватися традиційними формами роботи, а шукати нові шляхи популяризації бібліотечних ресурсів, розповсюдження знань, формування культури і духовності підростаючого покоління. 2014 року РДБ почала роботу над розробкою і впровадженням нової послуги «Замовляй письменника», яка дає змогу спілкуватися з письменниками та іншими цікавими особистостями в режимі реального часу з використанням сучасних інформаційних технологій.

Творчий вечір О.Славної 'Дивлюсь на світ дитячими очима' Творчий вечір М.Дзудзела 'Черпаю сили з рідної землі' під час скайп-спілкування з композитором Я.Злонкевичем Бенефіс письменника 'Земна орбіта віри Марущак'
Творчі об'єднання за інтересами

     В РДБ в 2005 році створено клуб «Гармонія», метою якого є розвиток творчих здібностей у дітей з обмеженими можливостями. Клуб має статут, свій девіз: «Все краще – дітям», план роботи на рік обговорюється разом з дітьми. Дітям подобається малювати, працювати з папером, створювати поробки з природного матеріалу, робити аплікації, вишивати, ліпити з тіста. За допомогою гри та творчості засвоюються основні морально-етичні поняття, відбувається навчання культурі спілкування.

Інтернет-центр у бібліотеці

     Робота Центру вільного доступу до мережі Інтернет Арбузинської РДБ спрямована на те, щоб всебічно показати дітям можливості Інтернету для дозвілля, навчання, спілкування та направлена на:
-забезпечення безкоштовного доступу до світових електронних інформаційних ресурсів Інтернет;
-формування інформаційної культури користувачів (уроки, тренінги, консультації з інформаційної та комп’ютерної грамотності, правил Інтернет – безпеки );
-організація консультаційної допомоги з пошуку різнопланової інформації, допомога в підготовці рефератів;
-організація змістовного дозвілля дітей;
-розвиток творчих здібностей дітей з використанням можливостей Інтернету;
-організація масових заходів з використанням можливостей Інтернет.
В бібліотеці з’явилася зона з вільним доступом до Інтернету через Wi-Fi зв'язок, яка надає можливість користувачам працювати не лише за бібліотечними комп’ютерами, а й на власних носіях інформації. Також користувачі мають можливість запису отриманої інформації на диски, флеш - накопичувачі, роздрукування інформації на принтері. Безкоштовний доступ до Інтернету дав можливість користувачам здійснювати пошук необхідної інформації в світовій мережі, задовольняти потреби у сфері комунікацій (онлайнове спілкування через Skype, спілкування у соціальних мережах, створення власної електронної пошти) розширило пізнавальні, навчальні, дозвіллєві інтереси користувачів – дітей. До переліку традиційних форм додалися: віртуальнаі подорожі, онлайн-фестивалі, слайд-презентації, слайд-шоу, мультимедійні фестивалі тощо.

Skype – спілкування «Онляндія – безпечна web-країна» Онлайн-фестиваль 'Давайте поспілкуємося' Урок-гра «Книга+ Інтернет = Інформація»
Тренінг 'Iмперія Інформації' урок – гра «В ігри грай, Інтернет – безпеку вивчай» Учасники веб-кросу 'Kраєзнавчими стежками Миколаївщини'

Бібліотечні проекти

     Продовжується реалізація проекту «Ігрова Галактика», який став першим успіхом інформатизації Арбузинської РДБ (7-й раунд конкурсу «Співпраця бібліотек з місцевими громадами» програми «Бібліоміст»). Мета проекту - за допомогою комп’ютерних ігор навчити дітей молодшого шкільного віку з малозабезпечених сімей користуватися комп’ютерними технологіями. В рамках проекту з березня 2012 року в РДБ створена і діє ігро-кліпінгова кімната «Дивограй ігор» з 1-м АРМом, підключенням ПК до мережі Інтернет та веб-камерою; створено ігротеку інтелектуальних, логічних ігор по основних шкільних предметах та розважальних ігор. Під час реалізації проекту ми навчили дітей молодшого шкільного віку з малозабезпечених сімей: користуватися комп’ютером, пошуку інформації в Інтернет; спілкуватися по Skype з ровесниками зі спільними інтересами. Діти значно покращили знання з основних шкільних предметів за допомогою навчальних ігор. Для дітей проводяться тренінги, віртуально - краєзнавчі турніри, розважально – інтелектуальні ігри, віртуальні подорожі, інформаційні години, інтелектуальні ігри тощо.

Віртуально-краєзнавчий турнір «В комп'ютерні ігри грай – свою країну знай» Урок-гра 'Веселі перегони'
Рекламна діяльність.

     Можливість використовувати сучасні комп’ютерні технології дала новий поштовх розвитку рекламної діяльності бібліотеки, а саме:
- рекламні повідомлення, відеоролики, анонси заходів розміщуються на сторінці РДБ веб-сайту Арбузинської ЦБС, який являється засобом позиціювання ЦБС в електронному середовищі;
- участь у конкурсах, ярмарках, конференціях, семінарах – важливий інструмент підвищення кваліфікації, обміну досвідом, пошуку нових ідей, реклами бібліотечних послуг (рекламу послуг Центру вільного доступу до Інтернету Арбузинської РДБ ми продемонстрували на ярмарку бібліотечних інновацій «Сучасна бібліотека: рухаємось вперед» (м.Київ, 24-25 вересня 2013р.), взявши участь у конкурсі на найкращий постер).
- рекламою можливостей Центру вільного доступу до Інтернет бібліотек є історії успіху читачів, розміщені на сайті ЦБС.
- РДБ рекламує інформаційні послуги шляхом виготовлення буклетів, пам’яток, рекомендаційних списків, бібліографічних покажчиків.

- привернути увагу потенційних користувачів до бібліотеки і читання, використання бібліотечних ресурсів, показати громаді, що сучасна бібліотека відкрита для всіх, необхідна для читачів, сучасна бібліотека – світ нових можливостей - допомагають флеш-моби та акції. Такі заходи сприяють створенню позитивного позиціювання бібліотеки у громаді, іміджу бібліотеки як сучасної інформаційної та культурної установи, залученню нових відвідувачів.
- впровадження інновацій (проект «Ігрова Галактика», послуги Центру вільного доступу до мережі Інтернет, нова послуга «Замовляй письменника» з використанням сучасних інформаційних технологій) – надають бібліотеці можливість підвищити ефективність діяльності, збільшити інформаційні ресурси, розширити асортимент послуг, запровадити прогресивні технології, реалізувати творчий потенціал працівників. Тільки так бібліотека зможе відстоювати у суспільстві свій позитивний імідж і завжди буде залишатися втіленням нового і незнаного.

Участь Арбузинської РДБ у конкурсі на кращий постер з рекламою бібліотечних послуг ( ярмарок бібліотечних інновацій «Сучасна бібліотека рухаємось вперед», 2013 Розвиток дитячої творчості завдяки можливостям Інтернету Флеш-моб до Всеукраїнського дня бібліотек Книга-міст у світ знань

Партнери бібліотеки.

     Соціальне партнерство ґрунтується на взаємодії бібліотек з іншими установами і закладами для проведення спільних заходів, дозволяє їм як позиціонувати свої інтереси серед місцевої громади, так і ураховувати інтереси її членів. Арбузинська РДБ в своїй діяльності використовує такі види соціального партнерства:
- громадянське партнерство (взаємодія з органами місцевої влади) (на свої заходи бібліотека запрошує представників влади та місцевого самоврядування);
- партнерство з освітніми закладами (традиційні форми співробітництва – інформування викладачів шкіл, залучення учнів до бібліотечних заходів);
- партнерство з установами культури (переважна кількість масових заходів проводиться за участю працівників установ культури, а бібліотекарі у свою чергу забезпечують їх інформацією про нові надходження за фахом, добирають літературу для проведення різноманітних заходів);
Представники органів влади-постійні учасники бібліотечних заходів Екскурсія до Арбузинської РДБ читачів Садівської сільської бібліотеки-філії Виступ працівників районного будинку культури на заході, присвяченому ювілею Т.Г.Шевченка

- партнерство із засобами масової інформації (взаємовідносини із засобами масової інформації, зокрема з районною газетою «Нове життя»;
- партнерство з громадськими організаціями (творчими спілками, товариствами тощо) (РДБ підтримує тісні стосунки з районним літературним об’єднанням « ДАР », засідання якого завжди проходять в стінах центральної районної бібліотеки. Члени об’єднання активно беруть участь в різноманітних заходах бібліотеки: в звіті бібліотеки перед населенням, творчих зустрічах, поетичних конкурсах, презентаціях своїх творів.
Незамінні помічники бібліотек у роботі з патріотичного виховання населення – ветеранські організації: ради ветеранів Великої Вітчизняної війни (воїнів – інтернаціоналістів війни у Афганістані);
– партнерство з релігійними громадами і конфесіями ( сприяє відродженню духовності);
– професійне партнерство (взаємодія бібліотек).
Реальними партнерами бібліотек є відділи та служби місцевих виконкомів: внутрішньої політики, юстиції, у справах дітей, соціального захисту населення, зайнятості, охорони здоров'я.

Презентація книг місцевих авторів Вернісаж нового слова Вечір-зустріч з ветераном Великої вітчизняної війни Є.Козаковим Театралізована вистава 'В український рідни край поспішає Миколай' Правовий ринг 'Права дитини - що ми знаємо про них'

Нагороди бібліотеки та працівників

     Усі досягнення бібліотеки - це заслуга її колективу:

 • Аліна Іванівна Бугай – заступник директора по роботі з дітьми Арбузинської ЦБС,
 • Алла Вікторівна Середенко – завідуюча відділом обслуговування учнів 5-9 класів,
 • Світлана Миколаївна Ляпало – бібліотекар відділу обслуговування дошкільників та учнів 1-4 класів.

     Середенко Алла Вікторівна, завідуюча відділом обслуговування учнів 5 - 9 класів Арбузинської РДБ, зайняла І місце в обласному конкурсі на кращий інноваційний бібліотечний проект серед працівників бібліотек, що обслуговують дітей в Миколаївській області « Клас від майстра » (парк-шоу «Книга збирає друзів») (2012р.);
     Бугай Аліну Іванівну, заступника директора по роботі з дітьми Арбузинської ЦБС, з нагоди Всеукраїнського дня бібліотек нагороджено грамотою Арбузинської районної державної адміністрації (30.09.2013);
     Ляпало Світлану Миколаївну, бібліотекаря відділу обслуговування дошкільників та учнів 1 - 4 класів, з нагоди Всеукраїнського дня бібліотек нагороджено грамотою відділу культури, національностей та релігій Арбузинської районної державної адміністрації (30.09.2013);
     Середенко Аллу Вікторівну, завідуючу відділом обслуговування учнів 5 - 9 класів Арбузинської РДБ, з нагоди Всеукраїнського дня працівників культури і майстрів народного мистецтва нагороджено грамотою Президії Миколаївського обласного комітету профспілки працівників культури (7.11.2014).
     Завдячуючи діяльності кожної з них, неординарності підходів, послідовності у здійсненні задуманого, надзвичайній відданості справі, бібліотека зростає, змінює своє обличчя. Діяльність бібліотеки наповнюється новим змістом, інноваційними формами.
     Проект «Ігрова Галактика» Арбузинської РДБ зайняв ІІІ місце у Всеукраїнському конкурсі «Бібліотека року - 2012»- за нетрадиційний творчий підхід до впровадження нових технологій в обслуговуванні дитячої аудиторії (2012 р.);
Нагородження Бугай А.І. з нагоди відзначення Всеукраїнського дня бібліотек Нагородження Ляпало С.М. з нагоди Всеукраїнського Дня бібліотек 3 Нагородження Арбузинської РДБ Дипломом за зайняте ІІІ місце у Всеукраїнському конкурсі Бібліотека року-2012

     2014 році Президія Української бібліотечної асоціації висловила Подяку Арбузинській районній бібліотеці для дітей за проект «Замовляй письменника» та ефективне поєднання в ньому традиційних та інноваційних форм роботи в обслуговуванні читачів-дітей (участь у Всеукраїнському конкурсі УБА « Бібліотека року-2014 »).

Плани на майбутнє:
 • покращення матеріально-технічної бази: капітальний ремонт приміщення РДБ, придбання сучасних меблів, мультимедійного проектора; поповнення фондів документами на різних носіях;
 • організація бібліотечного простору: зонування, дизайн інтер’єру, створення комфортного середовища;
 • автоматизація бібліотечних процесів;
 • запровадження інноваційних форм роботи, послуг з використанням сучасних інформаційних технологій;
 • продовження реалізації послуги «Замовляй письменника».

© 2008 - 2019. Всі права захищені. Copyright Миколаївська обласна бібліотека для дiтей ім. В.Лягіна та партнери.  При використанні матеріалів сайту посилання на джерело обов'язкове.