Миколаївська обласна бібліотека для дітей ім. В.Лягіна - Моя Миколаївщина


      Моя Миколаївщина  Вони прославили та прославляють Миколаївщину

Григорій Миколайович Ге
письменник, драматург, публіцист, історик-краєзнавець, культурний і громадський діяч
(1830-1911)    Григорій Миколайович Ге народився 6 лютого 1830 року (25 січня за ст. ст.) у Воронежі у поміщицькій сім’ї. Змалку виявляв хист до малювання. Разом зі своїм молодшим братом Миколою, який згодом став видатним художником-передвижником, готувався до вступу в Академію мистецтв. Однак, через смерть батька довелося відкласти мрію стати художником, взявши на себе управління батьківським маєтком. Ще задовго до селянської реформи 1861 року він звільнив від кріпосної залежності своїх селян.
    В 1865 році, продавши маєток, Ге переїхав до Херсона. Працював чиновником в Акцизному управлінні, брав активну участь у культурному і громадському житті міста. Став ініціатором заснування і першим директором першої громадської бібліотеки в Херсоні (нині Херсонська обласна універсальна бібліотека імені Олеся Гончара), писав п’єси, виступав як журналіст і театральний критик.
    Починаючи з вересня 1879 року і до останніх днів діяльність Григорія Миколайовича Ге була пов’язана з нашим містом. 1880 року він обирається гласним Миколаївської міської думи, а з 1888 до 1906 року Г. М. Ге обрано на посаду секретаря Міської думи. Проживав Григорій Миколайович з великою сім'єю (син і четверо дочок) на вулиці Наваринській. Будинок зберігся до теперішнього часу. У 1881 році з його ініціативи організовано громадську бібліотеку (нині Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека ім. О. Гмирьова). На сторінках місцевих газет «Николаевский вестник» і «Южанин» публікувалися його театральні рецензії, огляди художніх виставок, нариси, фейлетони, публічні статті. 1890 року до 100-річчя від дня заснування Миколаєва вийшла його книга «Исторический очерк столетнего существования города Николаева при устье Ингула (1790 - 1890)», яка і сьогодні служить джерелом для знавців і любителів історії краю.
    1890 року заснував і очолив артистичний гурток. Для гуртківців і широкого загалу читав лекції «Про драматичне мистецтво», згодом видав їх окремою книгою, в якій на основі зарубіжних і вітчизняних джерел розробив основи теорії сценічного реалізму. Для театральної трупи написав п’єси «Театральні боги», «Свобода мистецтва», «Шквал», «Кухня відьми», «Канікули». Читацька аудиторія схвально прийняла роман Г. Ге «Софія Милич». Писав українською і російською мовами. Г. М. Ге залишив помітний слід у розвитку драматургії та публіцистики. Як людина творча, виявив себе в різних жанрах мистецтва. Працював і як художник, написав багато акварелей. Його картина «Могила Миколи Миколайовича Ге і Ганни Петрівни Ге на хуторі Іванівському» зберігається в меморіальному музеї М. М. Ге в с. Івангород, що на Чернігівщині.
    Помер Григорій Миколайович Ге в похилому віці, на 82 році життя, 14 листопада 1911 року (1 листопада за ст. ст.) в Миколаєві. Вшанувати пам’ять свого видатного земляка на похорони прийшли сотні жителів міста. Поховано Г. М. Ге на старому міському некрополі. Могила його збереглася до наших днів і на сьогоднішній день є єдиним нагадуванням про Григорія Миколайовичі Ге в нашому місті.

Література

  • Ге Григорій Миколайович // Мистецтво України: біогр. довід. – К., 1997. – С. 145.
  • Ге Григорий Николаевич // Николаевцы: энцикл. словарь. – Николаев, 1999. – С. 98-99.
  • Ге Григорій Миколайович, російський і український культурний і громадський діяч, письменник // Провідники духовності в Україні. – К., 2003. – С. 635-636.
  • Ге Григорій Миколайович // Укр. літ. енциклопедія. – К., 1988. – Т.1. – С. 401.
  • Золотухин, А. Первый пушкинист Николаева / А. Золотухин // Пушкин и Николаевский край / А. Золотухин. - Николаев, 2001. - С. 98-99.
  • Мирошниченко, Е. Дом на Наваринской, 25 / Е. Мирошниченко // Литературный Николаев / Е. Мирошниченко. – Николаев, 2008. - С. 89-91.
  • Усенко, П. Г. Ге Григорій Миколайович / П. Г. Усенко // Енциклопедія Сучасної України. – К., 2007. – Т. 7. – С. 28.
  • Щукин, В. В. Григорий Николаевич Ге / В. В. Щукин. – Николаев : Изд-во Ирины Гудым, 2009. – 32 с. : ил. – (Легендарные имена)

  • Гаврилов, С. Неудобный секретарь : [жизнь и деятельность Григория Николаевича Ге] / С. Гаврилов // Вечерний Николаев. - 2013. - N 96(29 авг.). - С. 5 : фот.
  • Золотухин, А. Депутат городской думы / А. Золотухин // Вечерний Николаев. - 2003. - 17 апр.

© 2008 - 2019. Всі права захищені. Copyright Миколаївська обласна бібліотека для дiтей ім. В.Лягіна та партнери.  При використанні матеріалів сайту посилання на джерело обов'язкове.