Порядок формування базової мережі закладів культури та закладів освіти сфери культури: що нового?

«Є таке прислів’я: “До просвітлення рубай дрова, носи воду. Після просвітлення рубай дрова, носи воду”. Навіть коли настає просвітлення, у нас усе одно лишається робота», – вважає Адам Кехейн, провідний фасилітатор з досвідом роботи в понад 50 країнах світу з представниками різних професій.
Час швидкоплинний. Промайнув лютий місяць між подіями громадського обговорення проектів Закону України «Про внесення змін до Закону України “Про бібліотеки і бібліотечну справу”», Стратегії розвитку читання на 2021–2025 роки та потужною інформаційною кампанією відзначення 150-річчя від дня народження Лесі Українки.
До виру актуалізації нормативно-правового забезпечення закладів культури та закладів освіти сфери культури потрапив ще один документ від профільного міністерства.
Отже, на громадське обговорення МКІП представив проєкт постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку формування базової мережі закладів культури та закладів освіти сфери культури». Докладніше ознайомитись із документом пропонуємо тут.

Коротко про головне. Що ми знаємо про документ:

Проєкт акта розроблено з метою недопущення безпідставної ліквідації закладів культури та закладів освіти сфери культури, уточнення переліку документів, що подаються органами місцевого самоврядування, місцевими або центральними органами виконавчої влади для виключення закладів культури, закладів освіти сфери культури з базової мережі та покращення комунікації між Міністерством культури та інформаційної політики України, органами місцевого самоврядування, органами виконавчої влади задля вчасної актуалізації переліку закладів базової мережі.
Зауваження та пропозиції до проєкту акта приймаються від фізичних та юридичних осіб, їх об’єднань до 10 березня 2021 року включно в письмовому та/або електронному вигляді на адресу Міністерства культури та інформаційної політики України: м. Київ, вул. І. Франка, 19 або на електронну пошту mcu@gmail.com.
Розлого про ВАЖЛИВЕ:

! Інформація про склад базової мережі оновлюватиметься щорічно:

до 20 березня – виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах Києві та Севастополі рад щороку подають затверджені відповідними радами переліки закладів місцевого рівня відповідній обласній, Київські або Севастопольській державній адміністрації; […]

Метки: ,

Обласний челендж “Поетична квітка України”

25 лютого 2021 року Україна і вся світова спільнота  широко святкують 150-річчя від дня народження  Лесі Українки – видатної української письменниці, однієї з основоположників нової української літератури, палкого поборника рідної мови, геніальної поетеси і драматурга, талановитого прозаїка і перекладачки, журналістки, громадського діяча. ЇЇ пристрасне поетичне слово упродовж століть надихає усіх українців – від найменшого до найстаршого віку.  Саме тому  Миколаївська обласна бібліотека для дітей ім. В.О. Лягіна до цієї визначної події ініціювала  проведення обласного онлайн челенджу «Поетична квітка України». Він проходив з 25 січня по 25 лютого 2021 року. Його метою була популяризація  творчості   Лесі Українки та залучення юних читачів до участі у поетичному марафоні. Завданням  челенджу було прочитати твір  Лесі та зняти відео. Всі учасники чудово  впоралися      з ним. Протягом місяця юні читачі надіслали на сторінку бібліотеки у Facebook понад  350 відео.  Серед них дошкільнята, учні та навіть дорослі  з м. Миколаєва та Миколаївської області. Крім  декламування віршів поетеси, вони грали на бандурі, малювали  портрет Лесі Українки та ілюстрації до її творів.  Серед учасників  – учні ЗОШ м. Миколаєва №4, №19, №22, №31, №34, №51, №59, гімназій №2 і  №4 та Миколаївського муніципального колегіуму ім. В.Д. Чайки. Своєрідний рекорд встановили учні   ЗОШ 1-Ш ступ. №60             м. Миколаєва – 90 дітей-учасників! До челенджу також приєдналися дорослі: батьки, бібліотекарі і вчителі. Значна частина учасників – це читачі-діти з бібліотек області.  Найактивніші серед них   Публічна бібліотека Березнегуватської селищної ради -12 учасників, КЗ «Публічна бібліотека» Єланецької селищної ради – 10,  Публічна бібліотека Снігурівської міської ради – 11, КЗ «Публічна бібліотека» Веселинівської селищної ради – 7. А також до челенджу долучилися  читачі Березанської і Братської ЦБС, Спільного комунального закладу «Вітовська публічна бібліотека»,  КЗ «Бібліотечна мережа» м. Вознесенська, КЗ «Новобузька публічна бібліотека» Новобузької міської ради. Особливо хочеться відзначити Міську бібліотеку управління освіти та з гуманітарних питань Очаківської міської ради, яка організувала понад 37 учасників   Поетичний челендж пройшов яскраво та натхненно!  Ми дуже вдячні усім учасникам і організаторам заходу. Такі події  надихають   юне покоління на любов до книги, до бібліотеки, до рідної мови. Це наш загальний внесок у збереження культурної спадщини України. Усі відео учасників розміщено на офіційній сторінці Миколаївської обласної бібліотеки для дітей у Facebook за хєштегами #ЛесяУкраїнка #Ювілей_150 #Challenge #БібліотекаНаСпаській66.

Метки:

Громадське обговорення проєкту Стратегії розвитку читання на 2021 ‒ 2025 рр. «Читання як життєва стратегія»

Міністерство культури та інформаційної політики України оголосило громадське обговорення проєкту Стратегії розвитку читання на 2021 – 2025 роки «Читання як життєва стратегія». Документ розроблено у зв’язку з необхідністю кардинальних змін у підходах до промоції читання як усвідомлено обраної практики саморозвитку задля всебічного та гармонійного розвитку особистості, зокрема, критичного мислення та освітнього рівня. Проєкт Стратегії напрацьовано робочою групою при Міністерстві культури та інформаційної політики України, до складу якої входили експерти книговидавничої справи, бібліотечної сфери та представники громадськості. Координатором робочої групи було визначено «Український інститут книги». Зауваження і пропозиції приймаються до 19 березня 2021 року в електронному вигляді на електронну адресу lib-reading@mkip.gov.uaПропозиції надсилайте у формі порівняльної таблиці зі змістом редакції, пропонованого формулювання чи зауваження та його обґрунтуванням. Колеги, висловлюйте свої міркування, долучаймося до створення Стратегії розвитку читання!

 

Нова доба над нами розцвіла

У цьому році 25 лютого ми відзначаємо150-річчя від дня народження великої української поетеси Лесі Українки. Її знає весь світ. Твори Лесі Українки перекладені багатьма мовами. Вони досі не втратили своєї актуальності. В них витає її живий образ. Образ людини, письменниці і громадянки. Готуючись до ювілею видатної поетеси, в Єланецькій дитячій бібліотеці організовано книжкову виставку-шану «Хотіла б я піснею стати…». Твори Лесі Українки та книги про її мужнє життя знайшли своє відображення у розділах виставки. Хвилина радісного читання «Співачка досвітніх вогнів» об’єднала юних читачів 3-Б класу Єланецького ЗЗСО І-ІІІ ст. навколо поезії Лесі Українки. Готуючись до неї, діти малювали малюнки до творів ювілярки для конкурсу «Світ Лесі очима дітей». Від дирекції КЗ «ПБ Єланецької селищної ради Миколаївської області» читачі 3-Б класу отримали Подяку за активну участь у конкурсі. Учасниками літературно-поетичної подорожі «Душею щира українка» стали юні читачі 4-Б класу Єланецького ЗЗСО І-ІІІ ст. Діти дізналися цікаві факти з життя Лесі Українки та з задоволенням декламували улюблені вірші поетеси. Юні читачі тільки  знайомляться з життям та творчістю Лесі Українки і  їм як девізом на майбутнє звучать її пророчі слова: «Без надії таки сподіватись, Буду жити! Геть думи сумні!». З 25 січня по 25 лютого 2021 року проходив обласний поетичний челендж «Поетична квітка України», в якому взяли участь вісім юних читачів Єланецької бібліотеки для дітей, двоє – з Возсіятської сільської бібліотеки-філії та по одному з Малодворянської та Великосолонівської сільських бібліотек-філій. Відео, де вони захоплено читають улюблені твори Лесі Українки, знаходяться на сторінці ДБ у Facebook. Ми вдячні юним читачам – учасникам челленджу: Поліні Мартинюк, Роману Арванінову, Давиду Аніщенко, Дар’ї Шинкарук, Наталі Аніщенко, Дар’ї Марченко, Олександру Сербіну, Андрію Романовичу, Катерині Блажей, Вікторії Лузан, Анастасії Кибукевич, Крістіні Мінаковій за популяризацію творів геніальної поетеси. До ювілею Лесі Українки працівники бібліотеки підготували та видали бібліографічну пам’ятку-бесіду для читачів-дітей середнього та старшого шкільного віку. Твори, що ввійшли до неї, допоможуть юним читачам краще зрозуміти Лесю, розкриють її неповторну долю. Ряд інформаційних матеріалів, таких як: цікаве про життя та творчість Лесі Українки, про письменників-лауреатів премії ім. Лесі Українки розміщено на сторінці ДБ у Facebook. 2021 рік проходить під знаком ювілею Лесі Українки – видатної української поетеси та громадського діяча, центральної постаті української національної культури.  Її творчість, незламний дух та воля додають прийдешнім поколінням віри у світле майбутнє України.

Метки:

Онлайн вечірка “Крижане серце”

У Всеукраїнській бібліотечній вечірці у стилі «сутінки» «Крижане  серце», яку організувала Національна бібліотека України для дітей, взяли участь одні з найактивніших читачів Єланецької бібліотеки для дітей: Олександр Сербін, Анастасія Витвицька, Дар’я Кіт, Вікторія Страшнова, Мар’я Слободніченко, Юлія Андреєва 12 лютого о 16 год. діти зібралися в дитячій бібліотеці, щоб взяти  участь у театралізованому квесті за популярною діснеївською історією «Крижане серце». Вечірка відбувалась на платформі  Zoom. Учасникам сподобалось таке незвичне спілкування з юними читачами України. Вони і малювали, і танцювали, і казкові завдання виконували, і відповідали на запитання вікторини. Маса позитивних емоцій переповнювала дітей. Від нашої бібліотеки юні читачі за активну участь  отримали на згадку закладинки-запрошення до бібліотеки з героями «Крижаного серця», призи та солодощі.

Метки:

Всеукраїнська онлайн вечірка “Крижане серце”

12 лютого юні користувачі Публічної бібліотеки  Снігурівської міської ради приєдналися до Всеукраїнської бібліотечної вечірки «Крижане серце». Книжкову гру організувала і провела Національна бібліотека України для дітей.  Читачі – діти стали учасниками театралізованого квесту, отримували та розв’язували завдання,номери телефонів учасників приймали участь у розіграші. Ми щиро вдячні за чудовий, веселий і цікавий час, проведений на  онлайн вечірці, всі отримали позитивні емоції та неймовірні враження.

Метки:

Тепло сердець збирає друзів

День святого Валентина – одне з найперших свят року.  Діти чекають на нього з нетерпінням, бо цього дня вони можуть продемонструвати свою симпатію, подарувавши комусь із однокласників омріяну валентинку. 12 січня працівники відділу обслуговування користувачів-дітей КЗ «Баштанська публічна бібліотека» з радістю зустрічали маленьких гостей – учнів 3-Б класу ОЗЗСО №1, для яких вони підготували пізнавально-розважальну годину «Тепло сердець збирає друзів». Юні користувачі, що завітали цього дня до бібліотеки, дізнались про історію свята, про традиції його відзначення в різних країнах, а також взяли участь у веселих конкурсах. Ведуча заходу, бібліотекар Тетяна Сушицька провела майстер-клас з виготовлення оригінальних валентинок у вигляді симпатичного ведмедика, що тримає у лапках сердечко. Діти із задоволенням зробили власними руками валентинки, а наприкінці заходу сфотографувались із своїми виробами. Ці милі сувеніри вони подарують найдорожчим для себе людям. На яскраво оформленій виставці «Велика сила люблячих сердець» була експонована чимала добірка книг українських та зарубіжних авторів, в яких головна тема – кохання. Юні користувачі, що завітали  до бібліотеки, мають  можливість знайти книги, які будуть до вподоби їх серцю. В бібліотеці панувала атмосфера тепла, щирості і натхнення. Юні читачі задоволені, приємно вражені, полишали стіни бібліотеки.

Метки:

Вебінар «Створення привабливого інтерактивного простору бібліотеки за допомогою сучасних інформаційних технологій»,

Шановні колеги! Українська бібліотечна асоціація запрошує вас взяти участь у вебінарі «Створення привабливого інтерактивного простору бібліотеки за допомогою сучасних інформаційних технологій» Якщо ви ‒ реформатор по життю, вас не лякають сучасні технологічні тренди та ви шукаєте ідеї для розвитку вашої бібліотеки, то цей вебінар для вас! Спікер на прикладах покаже впровадження інтерактивного обладнання в бібліотечних установах та продемонструє можливості роботи повноцінного бібліотечного консультанта, який працює 24/7.Вебінар відбудеться 11 лютого 2021 р. з 14:00 до 15:00. Тривалість: 60 хв.Участь у заході безоплатна за умови попереднього запису. Вебінар проводитиметься на платформі Zoom. Будь ласка, заздалегідь встановіть на свій пристрій (комп’ютер/ смартфон/ планшет) програму Zoom.Зареєстровані учасники отримають покликання для участі в онлайн-тренінгу 10 лютого 2021 р. Джерело: https://ula.org.ua/konferentsii-seminary-treninhy/seminary/icalrepeat.detail/2021/02/11/3437/-/ve

Бібліотекарі просять закуповувати лише програмне забезпечення, яке підтримує міжнародні стандарти

Бібліотекарі просять закуповувати лише програмне забезпечення, яке підтримує міжнародні стандарти. Про це йдеться у публічній заяві асоціації про впровадження та застосування інформаційних систем у бібліотеках. Асоціація почала збір підписів та звертається до бібліотекарів, органів центральної влади й місцевого самоврядування.На переконання УБА, з комп’ютеризацію та інтернетизацією бібліотек в Україні великі проблеми.«У впровадженні інформаційних систем ми відстаємо від зарубіжних бібліотек на 20 років. Більшість українських бібліотек або не автоматизували свої процеси, або використовують застарілі версії бібліотечних систем російського виробництва, або працюють з українськими розробками програмного забезпечення, які не підтримують сучасних міжнародних стандартів». Відтак асоціація закликає органи центральної влади та місцевого самоврядування зробити усе можливе, щоб усі бібліотеки в Україні (від національної до сільської) були сучасними, мали достатню кількість комп’ютерної техніки, доступ до швидкісного інтернету, відповідне програмне забезпечення та кваліфікованих фахівців. Джерело: https://chytomo.com/ukrainski-biblioteky-za-didzhytalizatsiieiu-vidstaiut-vid-svitovykh-na-20-rokiv-uba/

 

 

Онлайн-тренінг «Профілактика стресу та професійного вигорання бібліотекарів», 25.02.2021 р.

Шановні колеги! Пропонуємо вам взяти участь в онлайн-тренінгу. ВГО Українська бібліотечна асоціація проводить 25 лютого 2021 року тренінг   «Профілактика стресу та професійного вигорання бібліотекарів», що відбудеться онлайн на платформі Zoom.Тренерка: Тамара Грубі, кандидат психологічних наук, психотерапевт, кар’єрний коуч, тренер, доцент кафедри практичної психології Інституту людини Київського університету імені Бориса ГрінченкПід час тренінгу будуть розглянуті такі питання:
• сутність професійного стресу;
• основні підходи до професійного вигорання;
• структура професійного вигорання;
• симптоми професійного стресу та вигорання;
• діагностика професійного стресу та вигорання;
• професійне вигорання в організації та його наслідки;
• психологічні чинники професійного стресу та професійного вигорання;
• основні прийоми зниження рівня стресу;
• профілактика професійного вигорання.

На тренінгу ви ознайомитесь з сутністю професійного стресу та вигорання, технологією профілактики професійного вигорання на рівні особистості, а також навчитеся:
• аналізувати власний рівень вираженості структурних компонентів професійного вигорання;
• виокремлювати власні чинники, що впливають на виникнення стресу та професійного вигорання;
• аналізувати основні прийоми зниження рівня стресу

Онлайновий тренінг відбудеться 25 лютого 2021 р. з 10:00 до 13:00. Тривалість: 180 хв.
Участь у тренінгу за попереднім записом. Максимальна кількість учасників за реєстрацією – 90 осіб, тому запрошуємо до участі дійсних членів ВГО Українська бібліотечна асоціація та офіційних партнерів Асоціації. При наборі групи форма закривається.
Вартість участі – 75 грн. з отриманням сертифікату. Онлайн-тренінг проводитиметься на платформі Zoom. Будь ласка, заздалегідь встановіть на свій пристрій (комп’ютер/ смартфон/ планшет) програму Zoom (завантажити https://zoom.us/download).
Зареєстровані учасники отримають покликання для участі в онлайн-тренінгу 24 лютого 2021 р. Джерело: https://ula.org.ua/konferentsii-seminary-treninhy/seminary/icalrepeat.detail/2021/02/25/3436/-/onlainovyi-treninh-profilaktyka-stresu-ta-profesiinoho-vyhorannia-bibliotekariv-25-02-2021-r