Міжнародна премія імені Г. К. Андерсена

Літературну премію імені Г. Х. Андерсена часто називають Нобелівською премією у сфері дитячої літератури. Організована вона 1958 року Міжнародним комітетом з дитячої та юнацької літератури ЮНЕСКО, за рекомендацією його засновника та першого президента, видатної діячки світової дитячої літератури Йєлли Лепман.

Премія Андерсена є найвищою міжнародною відзнакою для дитячих авторів та ілюстраторів. Опікується нагородою королева Данії. До журі премії входять фахівці в галузі дитячої літератури з усього світу.

Історія

Премію для авторів вручають кожні два роки, із 1956-го, для ілюстраторів – із 1966 року. Премія вручається 2 квітня, в день народження видатного данського казкаря Ганса Крістіана Андерсена.

В 1967 році за ініціативою і рішенням Міжнародної ради в знак великої поваги та любові до Г. К. Андерсена 2 квітня було об’явлено Міжнародним днем дитячої книги.

Найвищою та найпочеснішою з трьох премій-нагород вважається Золота медаль з профілем казкаря. Її присуджують найвизначнішим і прогресивним майстрам у галузі дитячої книги та вручають на конгресі Міжнародної ради з дитячої книги (IBBY). Грошового еквіваленту премія не має.

Першим лауреатом премії стала англійська письменниця Елеонор Фарджон.

Серед переможців минулих років – Астрід Ліндґрен, Еріх Кестнер, Джанні Родарі, Туве Янссон, Крістіна Нестлінгер.

1973 року Почесний диплом Міжнародної премії імені Г. Х. Андерсена за поему-казку “Барвінок і Весна” отримав український письменник Богдан Чалий, а 1979 року до “Почесного списку Андерсена” вписано ім’я Всеволода Нестайка та його книжку “Тореадори з Васюківки”.

На додачу до премії IBBY видає “Почесний список” найкращих сучасних книжок для дітей – блискуче написаних, ілюстрованих і перекладених.

Лауреатом премії імені Андерсена 2012 року стала аргентинська письменниця Марія Тереса Андруетто.

Цікаві факти

• У світі існує ще одна Літературна премія імені Г. Х. Андерсена (Hans Christian Andersen Literature Awards)
Заснована вона у Данії ще у 1989 року, і нагороджують нею письменника, талант якого можна порівняти з талантом самого Ганса Христіана Андерсена. Перший раз премія була вручена 2007 року Пауло Коельо (Рaulo Coelho).
Переможець отримує бронзову скульптуру «Гидке каченя», диплом «Прекрасного лебедя» і грошову винагороду у розмірі 500 000 крон, які йому вручаються під час урочистої церемонії в рідному місті Андерсена – Оденсе.
2010 року премію отримала Джоан Роулінг (J.K. Rowling), а 30 вересня 2012 цю премію отримає чилійська письменниця Ісабель Альєнде (Isabel Allende). Тетяна Маврина
• Незважаючи на те, що Росія (СРСР) входить до Міжнародної ради з дитячої книги з 1968 року, на цей час серед лауреатів Міжнародної премії імені Г. К. Андерсена є тільки один росіянин. У 1976 року медаль була вручена Тетяні Олексіївні Мавриній, художнику- ілюстратору дитячої книги. Та багатьох росіян – письменників, художників-ілюстраторів, перекладачів було нагороджено Почесними дипломами.
Так, 1974 року Міжнародним журі була відзначена творчість Сергія Михалкова, 1976 року – Агнії Барто. У різні роки почесні дипломи було вручено письменникам Анатолію Алексіну за повість «Действующие лица и исполнители», Валерію Медведєву за поему «Фантазии Баранкина», Юрію Ковалю за книгу повістей та оповідань «Самая легкая лодка в мире», Ено Рауду за першу частину тетралогії повістей-казок «Муфта, Полботинка и Моховая Борода» та іншим; художникам-ілюстраторам Юрію Васнєцову, Віктору Чижикову, Євгенію Рачову тощо; перекладачам Борису Заходеру, Ірині Токмаковій, Людмилі Брауде та іншим.

Посилання

Премія імені Г. К. Андерсена

Премія імені Г. Х. Андерсена: письменники-лауреати

Hans Christian Andersen Awards