Підсумки проведення Обласної літературної акції «День сімейного читання «Дитина — дзеркало родини»» (до 100-річчя від дня народження В.Сухомлинського) 

   Відродження і популяризація сімейного читання, створення в бібліотеках комфортного середовища для батьків та дітей, підвищення інформаційної культури – одні з основних завдань, які покликані виконувати бібліотеки для дітей. Тож 25 квітня 2018 року Обласна бібліотека для дітей ім. В.О. Лягіна за підтримки управління культури, національностей та релігій облдержадміністрації взяла участь в обласній літературній акції «День сімейного читання « Дитина – дзеркало родини» з метою відродження традицій сімейного читання у бібліотеках Миколаївської області. 
    Учасниками акції стали саме читаючі сім’ї Миколаївської області. Важливо розуміти, що сімейне читання – це не просто читання дітям. Традиції такого загального читання благотворно впливають на всю сім’ю. Тому що воно передбачає спілкування сім’ї, виникнення і зміцнення невидимих духовних зв’язків між людьми, має неповторний бібліотерапевтичної ефект. 
    У бібліотечних закладах області відбулась велика кількість різноманітних заходів, спрямованих на промоцію книги та сімейного читання. Усіма бібліотеками були розроблені програми з низкою цікавих заходів. 
    В акції взяли участь Обласна бібліотека для дітей ім. В.О. Лягіна, Центральна міська бібліотека для дітей ім. Ш.Кобера і В.Хоменка, Міська дитяча бібліотека-філія №2 Первомайська МЦБС та районні бібліотеки для дітей: Арбузинська, Баштанська, Березанська, Березнегуватська, Братська, Казанківська, Кривоозерська, Новобузька, Новоодеська, Первомайська, Снігурівська, Доманівська бібліотека для дітей – філія Доманівської публічної бібліотеки та Комунальний заклад «Публічна бібліотека» Веселинівської селищної ради (Веселинівська дитяча бібліотека-філія). Сільські бібліотеки таких районних ЦБС, як Веселинівська, Первомайська, Снігурівська, а також бібліотеки ОТГ: Куцурубська, Чорноморська та Михайлівська, Порічанська, Токарівська бібліотеки-філії КЗ-ду «Публічна бібліотека» Веселинівської селищної ради. 
     Цікаві форми роботи провели до Дня сімейного читання «Дитина – дзеркало родини» КЗ Бібліотека для дітей м. Южноукраїнська, Лисогірська сільська бібліотек-філія для дітей Первомайської ЦБС, КЗ «Бібліотечна мережа м. Вознесенська» та Очаківська міська бібліотека. 
    Світлини заходів надіслали всі бібліотеки – учасники акції. КЗ «Бібліотека для дітей м. Южноукраїнська» , Баштанська ЦБС та Доманівська бібліотека для дітей – філія Доманівської публічної бібліотеки надали відгуки дітей та батьків про «День сімейного читання « Дитина – дзеркало родини», декілька бібліотек надіслали відео про хід акції. Загалом відбулося понад 40 культурно – просвітницьких заходів за різними формами роботи: розгадування кросвордів та ребусів, уроки доброти, інсценізація творів автора, перегляди літератури, виставки дитячих малюнків, електронні презентації , голосні читання творів В.О. Сухомлинського, презентація буклету «Поради Василя Сухомлинського для дітей та батьків» , тощо. 
    В рамках «Дня сімейного читання «Дитина — дзеркало родини»» пройшло чимало знакових заходів: 

• Урок доброти «Добро творити просто» та Арт-читання «Малюємо казки Василя Сухомлинського» (Обласна бібліотека для дітей ім.. В.О. Лягіна); 
• Акція для читаючих сімей «Читають матусі» (голосні читання оповідань В.О.Сухомлинського) із запрошенням до бібліотеки читаючих родин (Центральна міська бібліотека для дітей ім. Ш.Кобера і В. Хоменка); 
• Бібліомікс «Світлий геній «Школи Радості» (Дитяча бібліотека КЗ «Бібліотечна мережа м. Вознесенська»); 
 • День сімейного відпочинку «Всією сім’єю до бібліотеки» (Міська дитяча бібліотека-філія №2 Первомайської МЦБС); 
• Літературна подорож за оповіданнями Сухомлинського «Творчість В. Сухомлинського – дітям» (Комунальний заклад «Міська бібліотека для дітей» м. Южноукраїнська); 
• Голосні читання «Криниця людської мудрості» (Арбузинська РДБ); 
• Літературний ранок «Все починається з добра», створено 2 буктрейлери: «Подорож у країну добра», «Казки Школи під Голубим Небом» (Баштанська РДБ); 
• Колаж з власних малюнків «Добро починається з тебе» (Березанська РДБ); 
• Бібліотечний етюд «Жив на світі Учитель…» (Березнегуватська РДБ); 
• Презентація “В.О.Сухомлинський: роки життя та творчості” (Братська РДБ); 
• Година з особистістю «Діяльність надихається прикладом» та літературний портрет «Учитель добра і краси» (Веселинівська ЦБС); 
• Літературна мандрівка за казками В.Сухомлинського «У кожній казці- мудрості перлина» (Веселинівська дитяча бібліотека-філія КЗ «Публічна бібліотека» Веселинівської селищної ради); 
• Міні дослідження «Книга і комп’ютер: Суперники чи союзники?» (Доманівська публічна бібліотека); 
• Рекомендаційна бесіда «У кожній казці мудрості перлинка» (Казанківська РДБ); 
• Проективна методика « Малюнок людини» (Кривоозерська РДБ); 
• Вікторина сімей-ерудитів «Сторінками творчості В.Сухомлинського» (Новобузька РДБ); 
• Тренінг “Ваша дитина – дзеркало родини і ви її найперший і найкращий вихователь”  (Новоодеська РДБ); 
• Респект-зустріч з В. Сухомлинським у «Школі добрих вчинків»  (Первомайська РДБ); 
• Літературний дайджест “Доброта – це краса людської душі” (Снігурівська РДБ); 
• Дискусійна гойдалка «Про добро та зло» (Лисогірська сільська бібліотек-філія для дітей Первомайської ЦБС); 
• Флешмоб «Мій малюнок до казки В. Сухомлинського» (Чорноморська ОТГ Очаківського району Чорноморська сільська бібліотека); 
• Слайдова презентація «Читаємо Василя Сухомлинського дома» (Михайлівська сільська бібліотека–філія КЗ «Публічна бібліотека» Веселинівської селищної ради); 
• Літературна вікторина «Упізнай літературного героя» (Токарівська міська бібліотека–філія КЗ «Публічна бібліотека» Веселинівської селищної ради); 
• Літературний кросворд «Улюблені твори Василя Сухомлинського» (Порічанська сільська бібліотека–філія КЗ «Публічна бібліотека» Веселинівської селищної ради); 

    Всього в акції взяли участь 752 дитини та 125 батьків. 
    Наведемо декілька прикладів. 

    В Обласній бібліотеці для дітей ім. В.О. Лягіна у відділі обслуговування дітей дошкільного віку та учнів 1-4 класів діти зачитували оповідання Василя Сухомлинського, готували інсценізації творів видатного письменника і вчителя, а під час заходу продемонстрували свої знання і акторські здібності. 
    Бібліотекарям також вдалося вразити і заінтригувати читачів інсценізацією оповідання В. Сухомлинського через ляльковий театр книги «Буратіно», пошуком загублених промінчиків Сонечка Доброти за творами письменника, розшифровкою важливих послань – висловів Василя Олександровича дітям, та найбільшу цікавість у читачів викликав «Театр вух та відчуттів» за казкою «Ліс весною».
    А у відділі обслуговування учнів 5-9 класів Миколаївської ОБД бібліотекарі зустріли своїх читачів – вихованців Клубу юних моряків з Флотилією на Арт – читанні «Малюємо казки Василя Сухомлинського», де їх познайомили з життям і творами великого українця. Діти з захопленням брали участь як в обговорюванні почутого, так і в майстер-класі. Малювали новою технікою, за допомогою виделок, гуаші та аплікації, а в цей час бібліотекар читала оповідання Василя Олександровича про добро і милосердя. 

    В день сімейного читання в Центральній міській бібліотеці для дітей ім. Ш.Кобера і В. Хоменкапройшла акція для читаючих сімей «Читають матусі» (голосні читання оповідань В.О.Сухомлинського) із запрошенням до бібліотеки читаючих родин, година літературних сюрпризів «Від тих, хто пише – тим, хто читає», зустріч з миколаївською письменницею Тетяною Купрієвич, сімейна арт-майстерня «Мальована книга» та огляд літератури для сімейного читання book-симпатія «Читай українське». В акції взяли участь 20 батьків та понад 50 дітей. 

Комунальний заклад «Міська бібліотека для дітей» м. Южноукраїнська розпочав акцію годиной спілкування «Історія одного життя» та уроком доброти «Людина починається з добра», діти здійснили літературну подорож за оповіданнями Сухомлинського «Творчість В. Сухомлинського – дітям» . 

    Декілька відгуків учасників Дня читання: 
     – Учасникам заходу (особливо дорослим) дуже сподобалися 10 моральних заповідей про те, чого не можна робити, які залишив мудрий педагог своїм нащадкам. 
     – Учасники читання (діти та дорослі) були вражені життям і творчістю видатного вченого-педагога. Заходи викликали інтерес до його постаті, бажання більше знати, звертатися до думок і життєвих принципів Сухомлинського. 

    В рамках акції в Баштанській РДБ проведено літературний ранок «Все починається з добра» для учнів 10 років. Створено 2 буктрейлери: «Подорож у країну добра»,«Казки Школи під Голубим Небом». 

   В Новоодеській РДБ було оформлено перегляд літератури «Василь Олександрович Сухомлинський – учитель великої душі, розумного серця, мудрого мислення» та виставка дитячих малюнків «Малюємо казки Василя Сухомлинського». На День сімейного читання до бібліотеки завітали батьки та діти зі всіх шкіл міста Троїцької ЗОШ та Гуманітарної гімназії. Бібліотекар читальної зали представила панораму творчості ювіляра, презентувала буклет «Поради Василя Сухомлинського для дітей та батьків», запропонувала до уваги присутніх електронну презентацію «Серце віддаю дітям» та документальний фільм про життя всесвітньо відомого педагога. До акції долучилася голова Новоодеської районної організації БПП «Солідарність», яка подарувала дитячій бібліотеці магнітно-маркерну дошку і книги та провела для батьків тренінг “Ваша дитина – дзеркало родини і ви її найперший і найкращий вихователь.” 

В Баштанській ЦБС для вихованців дитячого садочку проведено флешмоб «Казки школи під голубим небом». Діти з задоволенням слухали казки про природні явища: «Весняний дощик», «Весняний вітер», «Сонечко і сонце» та інші, переглядали книжечки в читацькому наметі.

В Новопавлівській сільській бібліотеці-філії Баштанської ЦБС пройшли читання для дітей 8-9 років “Письменник краси і доброти”. Презентація однойменної виставки, ознайомлення з життєвим і творчим шляхом, відеоекскурсія в музей Сухомлинського, колективні читання збірки “Вогнегривий коник”, майстер-клас по виготовленню вогнегривого коника. 
    Декілька відгуків учасників Дня читання: Фрейчак Світлана: Для мене, як для багатодітної мами, було цікаво прочитати про В. Сухомлинського, як педагога, вчителя, вихователя. Цю інформацію я змогла почерпнути з книжкової виставки, представленої в сільській бібліотеці «Василь Сухомлинський в сучасній бібліотеці XXI століття», адже виховання дітей – найважливіша область нашого життя. 25 квітня я разом з іншими батьками мала змогу ознайомитись з літературною спадщиною видатного письменника, з його оповіданнями та казками. Мені,як і моїм дітям, дуже сподобались трохи забуті твори письменника, а відкриваючи їх для себе і для дітей, ми ще раз переконались, що такі поняття, як милосердя, чуйність, доброта, співчуття, розуміння є дуже актуальними в будь – який час і життєво необхідними для кожної людини. 
    Лавренюк Марина: Взявши участь 25 квітня у літературній акції «Дитина — дзеркало родини», я зробила для себе висновок, що Василь Сухомлинський дійсно жив і творив для маленьких дітей. Він хотів, щоб з маленької дитини виросла справжня людина, яка б піклувалася про свої рідних, поважала друзів і любила Батьківщину. 

25 квітня в бібліотеках Первомайської районної ЦБС відбулася обласна літературна акція. Учні 4 класу взяли участь в інсценізації оповідань автора. Закінчився захід флеш – мобом «Пам’ятка від В. Сухомлинського» про значення книги в житті дитини. 
  

 

 

 В Доманівській бібліотеці для дітей – філії Доманівської публічної бібліотеки стартував День сімейного читання з представлення сімей та з перегляду відео презентації «Життєвий шлях Василя Сухомлинського». Захід супроводжував столик ювіляра «Творчий спадок Василя Сухомлинського», на якому була представлена література для малят, де героями творів найчастіше виступають діти. 
    Біля столика пройшли голосні читання творів письменника та обговорення прочитаних творів. Діти відгадували питання вікторини. Цікавою новинкою став для присутніх перегляд бук – трейлерів «Сторінками творів В. Сухомлинського» та «Важко бути людиною». Привернув увагу присутніх до себе і фліпчарт «Серце віддаю дітям». На виставці літератури «Книги татомаминого дитинства» була представлена література, яку читали батьки в дитячі роки, що не втратила свою популярність і сьогодні. Дорослі згадали книги і улюблених героїв, з якими зростали, а діти розповіли про своїх літературних кумирів. Під час години спілкування: «Дружить з книгою родина» учасники розповідали про свої традиції, пов’язані з читанням, про домашню бібліотеку. Кожен рекламував вголос свою улюблену дитячу книгу, ділився враженням про прочитане. 
     Декілька відгуків учасників Дня читання: 

  1. Будучи дитиною, я приходила до бібліотеки разом зі своєю мамою, а сьогодні прийшла зі своїми донечками. Сподіваюсь, що в майбутньому приведу і своїх онуків. Хочеться, щоб цінності сімейного читання не були втрачені. Тільки спільними зусиллями бібліотеки та сім’ї можна підтримати бажання дітей читати, допомогти їм вирости освіченими, цікавими та культурними людьми. 
    2. День сімейного читання відірвав нас , дорослих, від буденних клопотів, а дітей від мобільних телефонів і комп’ютерів та об’єднав родину. 

     Підводячи підсумки акції «День сімейного читання «Дитина – дзеркало родини», висловлюємо слова вдячності учасникам за активну участь в акції.